- A
- A
- A
Mistrz i apostołowie. RECENZJA
Krzysztof Droba - "Odczytywanie na nowo. Rozmowy z Mieczysławem Tomaszewskim". PWMGdzie przebiega granica, za którą nauczyciel przestaje być pedagogiem a staje się mistrzem? Na to pytanie odpowiedzą bez trudu wszyscy, którzy na takiego nauczyciela trafili. Na zajęcia z nim idzie się z takim samym biciem serca, jak na randkę. On nie uczy, ale kształtuje. Pokazuje drogę, którą z radością podążamy. On swoją wiedzą dzieli się ze wszystkimi, ale niektórych wybiera. To oni stają się jego apostołami - ruszają , by z taką samą pasją nieść dalej kaganek oświaty. Oddają swoim uczniom czas, myśli i serce. Kto raz wszedł na tę drogę, nie zatrzyma się nigdy i nie zboczy ze ścieżki.
Wszyscy znają Mieczysława Tomaszewskiego muzykologa, teoretyka, edytora - wieloletniego dyrektora PWM - niewielu miało zaszczyt poznać go jako nauczyciela - mistrza. Dziś - wraz z Profesorem - tworzą krakowską szkołę teorii muzyki. Jest wśród nich Krzysztof Droba, który twórczy, inspirujacy dialog z Mieczysławem Tomaszewskim przelał na karty książki.
Rozmowa toczy się niespiesznie, jak w ogrodzie w ciepły, letni wieczór, lub na spokojnym spacerze w lesie. Autor prowokuje rozmówcę do wspomnień, zwierzeń, przemyśleń. Poznajemy jego rodzinę i przyjaciół, szczęśliwe dzieciństwo, burzliwa młodość, pierwsze kontakty z muzyką i drugą wielką pasją - botaniką. Krótką wojenną przygodę i dłuższą z absurdami PRL-u. Profesor mówi o swoich relacjach z uczniami i wspólnym odkrywaniu tajemnic muzyki.
" Piękno, prawda i dobro tworzą trójcę transcendentalną i już w myśl antycznych filozofów, a potem przede wszystkim chrześcijańskich, te trzy elementy są wzajem zamienialne. W moim odczuciu nie może być piękne to, co nie jest prawdziwe " - mówi Profesor.
Rozmowy z Mieczysławem Tomaszewskim to lektura obowiązkowa dla nauczycieli. Nie tylko muzyki.
I Profesor i autor książki są moimi mistrzami. Krzysztof Droba zaczynał mnie uczyć, kiedy byłam w liceum a on jeszcze studiował. Pasję, którą przejął od Profesora przekazywał wszystkim uczniom, ale grupie wybranych dawał o wiele więcej, poświęcając swój wolny czas po lekcjach. Nie tylko słuchaliśmy muzyki i dyskutowaliśmy o niej, ale też o historii, literaturze - nasze wielogodzinne rozmowy miały swój ciąg dalszy, gdy poszłam na studia. Tam trafiłam nie tylko na Profesora, ale całą galerię mistrzów. Kontakt z takimi ludźmi zobowiązuje, wyklucza bylejakość, przekreśla wspomnienia ze szkoły - wątpliwą przyjemność spotkania nauczycieli-idiotów, żałosnego wytworu społecznego awansu i polityki edukacyjnej PRL-u.
To był na szczęście niewielki procent moich nauczycieli. Miałam zaszczyt spotkać wielu mistrzów takich, jak Mieczysław Tomaszewski i Krzysztof Droba.
Panie Profesorze, Krzysztofie - ad multos annos !
beata penderecka
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze