Mariusz Wollny, krakowski autor, historyk, kończąc czterotomową opowieść o Kacprze Ryksie obiecywał czytelnikom, że jego bohater zupełnie nie zniknie.
Słowa dotrzymuje i właśnie otrzymujemy książkę „Krwawa jutrznia”, w której główną postacią jest Kacper Ryx junior, syn słynnego medyka i inwestygatora. Ojciec nie żyje od kilku lat, matka mieszka w Warszawie, Kacper porzucił studia medyczne w Padwie i wraca do ojczyzny, gdzie nie tylko znajduje miłość, ale przede wszystkim musi radzić sobie z wieloma wyzwaniami i walczyć z wrogami.
Młody Ryx sam siebie opisuje tak: „Jestem w miarę majętny, młody, zdrów i krzepki. Piórem władam równie dobrze jak szablą, rapierem czy pistoletami.(…) Moim ojcem chrzestnym jest hetman polny Żółkiewski. Hetman wielki Zamojski traktuje mnie jak syna, król lubi.”
Akcję powieści Wollny umieścił na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej na początku siedemnastego wieku. To okrutne czasy, w sąsiedniej Rosji panuje głód, a na carskim tronie zasiada Borys Godunow. Krajem targają niepokoje, pojawia się Dymitr Samozwaniec, a Kacper Ryx znajdzie się w centrum tych wydarzeń.
Co działo się w czasie dymitriad, jak kresowi polscy magnaci ruszali do Rosji, jak wyglądało życie w ówczesnej Polsce - śledząc losy Kacpra poznajemy historyczne fakty.
Wollny podkreśla, że tym razem napisał powieść historyczną dla dorosłych czytelników. Rzeczywiście, książka pełna jest okrutnych, krwawych opisów, autor nie szczędzi dramatycznych i mocnych scen. Osadzona w realiach książka nawiązuje do najlepszych tradycji polskiej powieści historycznej. Autor udowadnia w niej swoją głęboką wiedzę historyczną popartą sprawnym piórem i umiejętnością budowania napięcia i prowadzenia wartkiej akcji.
Barbara Gawryluk
M.Wollny, "Krwawa jutrznia", Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2013