Premiery literackie w lutym

Tym razem zapraszamy na sześć premier literackich. Pierwsza z nich odbędzie się 4 lutego o godz. 18.00. O swojej najnowszej książce Kluski. Teoria i praktyka (Wydawnictwo Marginesy) opowie Paulina Nawrocka-Olejniczak, autorka podcastu Zabawy jedzeniem. Porozmawiamy o dawnych książkach kucharskich, podstawowych i bardziej zaawansowanych przepisach na kluski, eksperymentach kulinarnych i recepturach, dzięki którym jedzenie smakuje jak u babci. Dowiemy się także, dlaczego kluski to comfort food.
6 lutego o godz. 18.00 Wydawnictwo Drzazgi zaprasza na premierowe spotkanie z Radosławem Kobierskim o jego najnowszym zbiorze opowiadań Na wulkanie. Fabuła tekstów osadzona jest gdzieś w Polsce, czasem na emigracji. Bohaterami są m.in. Bernard, który dorobił się majątku w latach dziewięćdziesiątych, Zygmunt, który po rozstaniu z żoną wyjeżdża do Kotliny Kłodzkiej, aby rozliczyć się z przeszłością, czy Jill, dla której podróż służbowa na Wolin okazuje radykalnym przełomem. Rozmowę z Radosławem Kobierskim poprowadzi Anna Marchewka.
11 lutego godz. 18.00 porozmawiany z prof. Bogdanem de Barbaro, a powodów do dyskusji mamy co najmniej trzy. Pierwszym z nich jest podsumowanie pracy naukowej i psychoterapeutycznej profesora w związku z 50. rocznicą rozpoczęcia praktyki. Drugim – niedawne 75. urodziny naszego gościa. Trzecim zaś premiera wywiadu rzeki Swoją drogą… (Wydawnictwa Agora). Wydarzenie poprowadzi psychoterapeutka Justyna Dąbrowska.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 19 lutego o godz. 18.00. Tym razem Iwona Szelezińska zabierze nas do Indii. Autorka książki Bombaj/Mumbaj. Podszepty miasta wyruszyła tropem kultowej powieści Shantaram i odwiedziła miasto wyłonione z morza – tytułowy Bombaj/Mumbaj. To literacka podróż nie tylko w czasie i przestrzeni, ale też na styku faktu i fikcji. Iwona Szelezińska opowie o dwóch równoległych narracjach: tej o realnej metropolii, z jej gęstą siatką ulic, współczesną dynamiką i kolonialną historią, i tej, w której Bombaj jest bohaterem literackim kultowej powieści Gregory’ego Davida Robertsa.
20 lutego o godz. 18.00 Wydawnictwo Karakter i Pałac Potockich polecają spotkanie autorskie z Markiem Bieńczykiem wokół jego najnowszej książki Rondo Wiatraczna. To wieloznaczna proza, której narrator krąży ulicami warszawskiego Grochowa, drogami własnych natchnień i wyobraźni. Marek Bieńczyk tworzy schulzowsko-bułhakowską mitologię swojej dzielnicy. Warszawa jest jego bohaterką, a także impulsem do zaistnienia opowieści z marzeń i snów. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Jankowicz.
Na ostatnią premierę miesiąca zapraszamy 21 lutego godz. 18.00 w ramach cyklu „Wawelski Salon Książki“ poświęconemu prezentacji najnowszych publikacji wydanych przez Zamek Królewski na Wawelu. Tym razem będziemy dyskutować o książce Wawel w liczbach Mariusza Meusa będącej efektem fascynacji autora zamkiem i geodezyjnymi pomiarami jego otoczenia. Mariusz Meus patrzy na wzgórze wawelskie przez pryzmat miar i liczb, przez co prezentuje to wyjątkowe miejsce z mniej znanej perspektywy. Dzięki temu do rąk czytelników trafia jedyny w swoim rodzaju opis Wawelu, o którym – wydawałoby się – napisano już wszystko. Książka została zilustrowana przez Annę Hałuniewicz.

10. Międzynarodowy Festiwal Literatury Odessa

W lutym w Pałacu Potockich odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Odessa, który z roku na rok rośnie w siłę i staje się jednym z najważniejszych wydarzeń tego rodzaju w Europie. Podczas dziesiątej edycji festiwalu Kraków stanie się przestrzenią dialogu i refleksji dla 22 pisarzy z 13 krajów. W dniach 24–28 lutego gośćmi wydarzenia będą m.in. Jurij Andruchowycz, Andriej Kurkow, Sofija Andruchowycz (Ukraina), Marko Martin, Marcus Welsch, Judith Hermann (Niemcy), Francesca Melandri (Włochy), J.S. Margot, Jeroen Theunissen (Belgia), Robert Menasse, Anna Weidenholzer (Austria), Radu Vancu (Rumunia), Tomas Venclova (Litwa), Kristiina Ehin, Paavo Matsin (Estonia), Santiago Roncagliolo (Peru/Hiszpania), Mina Hava, Mariann Bühler (Szwajcaria), Pieter van Os (Holandia), a także Adam Michnik, Andrzej Stasiuk, Urszula Honek, Klementyna Suchanow i Jakub Małecki (Polska).
Międzynarodowy Festiwal Literatury Odessa w ostatnich latach stał się projektem objazdowym ze względu na toczącą się w Ukrainie wojnę (odbył się już w Batumi i Bukareszcie). Tegoroczny program składa się z 25 wydarzeń, w których pisarze wezmą udział zarówno osobiście, jak i online. Wśród poruszanych tematów znajdą się relacje między Europą Wschodnią a Zachodnią, przyszłość Europy, wolność pisarza i pisania czy siła słów w walce z barbarzyństwem. Więcej szczegółów jest dostępnych na stronie internetowej festiwalu.

Warsztaty dla dzieci

W naszym programie nie mogło zabraknąć „Literackich Chwil”, czyli niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których Pałac Potockich opanowuje energia najmłodszych entuzjastów literatury. Odkrywamy wspólnie niezwykłość świata, zachwycamy się nieznanym, zatracamy się w radości tworzenia i czytania. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury.
Na pierwsze „Literackie Chwile” zapraszamy 9 lutego o godz. 10.00. Zapoznamy się z książką Krecie miasto Torbena Kuhlmanna i odkryjemy niektóre tajemnice podziemnego świata. Dowiemy się również, o czym myśli ktoś chodzący z głową w chmurach. 16 lutego o godz. 10.00 poćwiczymy wyobraźnię z książką My wszyscy Manon Gauthier.

***

Szczegółowe informacje o spotkaniach znajdują się na stronie Pałacu Potockich: palacpotockich.krakow.pl/wydarzenia. Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie kbfbilety.krakow.pl.


Pałac Potockich | Rynek Główny 20 | 31-005 Kraków
+48 451 063 171 | [email protected]