W programie tym razem omówiono dwie książki:
- „Droga do Poznania i inne zapiski” Andrzeja Horubały,
- „Oszust” Javiera Cercasa
Zobacz:
W programie tym razem omówiono dwie książki:
Zobacz:
„Droga do Poznania i inne zapiski” Andrzej Horubała
Wydawnictwo NCK i Fronda
„To zbiór esejów z zakresu krytyki sztuki autorstwa pisarza, zastępcy redaktora naczelnego tygodnika „Do Rzeczy” – Andrzeja Horubały. Teksty składające się na zbiór, których przedmiotem jest współczesna sztuka, literatura, film, muzyka za istotny punkt odniesienia biorą polskie dziedzictwo kultury chrześcijańskiej.
Droga do Poznania i inne zapiski to zdecydowany głos tradycjonalisty zapuszczającego się czasem w nieoczekiwane rejony: najgłośniejsze premiery widziane z perspektywy stronnika w wojnie o pamięć, tradycję i wiarę. Teksty irytujące, intrygujące, niepozostawiające czytelnika obojętnym, krytyczne nawet wobec sojuszników. Horubała po raz kolejny pokazuje, że odbiera kulturę całym sobą, pytając o rzeczy najważniejsze”.
„Oszust” Javier Cercas
Wydawnictwo Noir sur Blanc
„Kim jest Enric Marco? To dziewięćdziesięcioletni mieszkaniec Barcelony, który zanim został zdemaskowany w 2005 roku, był sławnym przedstawicielem Hiszpanów ocalałych z nazistowskich obozów. Wygłosił setki wykładów, udzielił dziesiątków wywiadów, otrzymał ważne odznaczenia, a nawet wzruszył do łez hiszpańskich parlamentarzystów, którzy zebrali się, aby po raz pierwszy oddać hołd rodakom deportowanym przez III Rzeszę.
Po zdemaskowaniu, Marco został uznany za wielkiego oszusta i właściwie wyklęty. Teraz, niemal dziesięć lat później, Javier Cercas napisał hipnotyzujący thriller, który zawiera w sobie elementy eseju, kroniki, prozy, biografii i autobiografii. Stara się w nim przedstawić całą złożoność tej postaci, jej strony prawdziwe i fałszywe. Zagłębia się w niemal cały wiek historii Hiszpanii, z niespotykaną pasją czerpie z najbardziej skrywanej części ludzkiego charakteru: skłonności do oszukiwania samego siebie, konformizmu i zakłamania, niepohamowanego pragnienia akceptacji i potrzeby rozdzielenia fikcji od rzeczywistości, która dotyczy najbardziej bolesnych spraw z przeszłości.
W rezultacie powstała książka, która nie tyle opowiada o Enricu Marco, ile o samym czytelniku. Jest to najbardziej radykalna i niepokorna powieść Cercasa: z niespotykaną odwagą nagina granice gatunku literackiego i penetruje granice naszego człowieczeństwa”.
W rolach oskarżycieli i obrońców wystąpiło dwoje krytyków: dr Paulina Małochleb (UJ, Fundacja im. Wisławy Szymborskiej) i dr hab. Artur Grabowski (UJ) oraz publiczność w studiu Radia Kraków.
„Sąd nad książką” usłyszycie również w Kole Kultury w czwartek, 9 lutego o godz. 21. Zaprasza Katarzyna Fortuna (Radio Kraków) i Dariusz Kawa (Instytut Książki).
Projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury "Promocja czytelnictwa”.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze