Trzecia w serii legend wydanych przez Zamek Królewski na Wawelu po konkursie dla ilustratorów. Cztery legendy i ilustracje czworga zwycięzców. teraz najmłodsi czytelnicy otrzymali legendę niezbyt znaną, a dotycząca jednej z najbardziej intrygujących sal na wawelskim zamku. Nazywana jest Salą Poselską, bo tu władca przyjmował posłów, albo Tronową, tu stał bowiem królewski tron, aż wreszcie Salą pod głowami. Losy umieszczonych na suficie głów, których początkowo było 194, są tak samo skomplikowane jak historia Polski. Ich ocalenie zawdzięczamy księżnej Izabeli Czartoryskiej, która 24 głowy wywiozła z Wawelu do Puław zanim zamek został zamieniony na koszary. Ostatecznie po wielu zawieruchach udało się ocalić ich trzydzieści, a jedna z nich zawsze zastanawia zwiedzających. To głowa kobiety, której usta zasłonięte są białą opaską. I to o niej właśnie opowiada legenda, o niej i o królu Zygmuncie Auguście. To głowa mieszczki mówiąca słowa "Rex Auguste, iudica iuste" uchroniła króla przed wydaniem niesprawiedliwego sądu.
Na ilustracjach Marianny Sztymy, laureatki trzeciej nagrody w konkursie, znajdujemy Kraków sprzed wieków . Jest i Rynek z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, kramy krakowskich kupców, kamienice, wieże i Zamek na Wawelu. A wszystko zaczyna si od sceny na współczesnym Wawelu, kiedy uczestnicy wycieczki zadzierają głowy i przyglądają się kasetonom na suficie w Sali pod głowami.
Na stronie Radia Kraków, Na blogu Wzorowej uczennicy czytamy: Reguły tego świata wyznacza dyskretna, stylowa kreska, trochę retro, trochę odwołująca się do stylistyki lat 50., niezapomnianych ilustracji Jana Szancera. Współczesne jest jednak operowanie kolorem, dużą plamą, wyrazistym ornamentem. Ta elegancka, wolna od tak chętnie nadużywanej dziś ekspresji książka powinna pogodzić gusta czytelników różnych pokoleń.
W wrześniowej edycji Marki Radia Kraków projekt Zamku Królewskiego na Wawelu znalazł duże uznanie u jurorów i tylko o jeden głos przegrał ze zwycięzcą , czyli Wirtualna Biblioteką Wydawnictw. Jurorzy docenili konsekwentne realizowanie pomysłu i mistrzowskie wydanie legend. Łukasz Gazur z Dziennika Polskiego mówił: "Zamkowi należą się gratulacje za wybranie takiej formy edukacji wizualnej i za postawienia na ilustracje dla dzieci".
W serii ukazały się jeszcze dwie legendy: "Jak szewczyk smoka pokonał" Anny Chachulskiej z ilustracjami Piotra Sochy i "Alchemiczna komnata" Magdaleny Skrabskiej z ilustracjami Pawła Pawlaka. Przed nami część czwarta czyli legenda o Stańczyku.

Barbara Gawryluk
Anna Chachulska. Marianna Sztyma. Legenda o głowie wawelskiej. Zamek Królewski na Wawelu