Ponad 600 przedmiotów – biżuterii, broni, narzędzi – odkrytych w Czermnie (Lubelskie), gdzie prawdopodobnie znajdował się główny ośrodek dawnych Grodów Czerwieńskich, można oglądać od 5 kwietnia, w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem" prezentuje kolekcję zabytkowych przedmiotów z okresu między X a XIV wiekiem, odnalezionych podczas badań wykopaliskowych w Czermnie – wsi nad rzeką Huczwą w powiecie tomaszowskim, niedaleko granicy z Ukrainą.
Na wystawie prezentowane są m.in.:
· srebrna i pozłacana biżuteria – pierścienie, zausznice, naramienniki, bransolety mankietowe i spiralne oraz kołty, czyli efektowne wisiory mocowane przez kobiety do nakrycia głowy;
· militaria – wszelkiego rodzaju broń i elementy wyposażenia wczesnośredniowiecznego wojownika oraz przedmioty związane z handlem;
· zabytki obrazujące ówczesne życie codzienne, m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników.
Grodzisko w Czermnie jest przedmiotem zainteresowania badaczy już od XIX wieku. Dwa lata temu archeologowie z UMCS w Lublinie potwierdzili istnienie fundamentów romańskiego kościoła, co może świadczyć, że znajdował się tam główny ośrodek średniowiecznych Grodów Czerwieńskich. Odkryty w Czermnie kompleks osadniczy powiązany z grodem to – według archeologów – najprawdopodobniej znany ze źródeł ruskich Czerwień.
O Grody Czerwieńskie toczyli walki polscy Piastowie z Rurykowiczami, władcami ruskiego Kijowa. Czerwień był wówczas jednym z największych ośrodków w tej części Europy.
Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem" czynna w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka do 1 września.
- A
- A
- A
Legendarny skarb z Czermna
Do niedawna legendarne, dziś systematycznie odkrywane przez archeologów. W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka oglądać można ponad 600 przedmiotów odkrytych w Czermnie, czyli prawdopodobnie głównym ośrodku tzw. Grodów Czerwieńskich.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:53
Miejskie autobusy wracają do łask. Przykładem są Wierzchosławice koło Tarnowa
-
07:25
Śledztwo dot. nieprawidłowości w Uniwersytecie Ekonomicznym przedłużone do lutego
-
07:00
Darować majątek za życia, czy w formie testamentu?
-
06:50
Rusza głosowanie w tarnowskim BO. Liczba projektów jest rekordowa
-
06:26
W środę praktycznie w całym kraju może spaść śnieg
-
06:13
Aktualności komunikacyjne 20.11
-
06:11
W sobotę tramwaje wrócą do Mistrzejowic, ale... nie do końca
-
22:13
Ostatnie jesienne zdjęcia Tatr?
-
21:15
Co dalej z trasami Pychowicką i Zwierzyniecką?
-
17:53
Klucze będą miały obwodnicę. Trzeba tylko wybrać najlepszy wariant
-
17:13
Nie będzie tramwaju wzdłuż tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze