Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody ZNAKU i HESTII im. ks. Józefa Tischnera

Ukraiński historyk Jarosław Hrycak , autor książki "Ukraina. Wyrwać się z przeszłości" oraz Robert Drogoś od trzech dekad działający w sektorze pomocowym, prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa” zostali laureatami tegorocznej edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Każdy z laureatów otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50.000 zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez artystę Mariana Gromadę. Gala Nagrody odbyła się we czwartek 21 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury

fot. Nagroda im.ks .J.Tischnera

Od 2022 r. Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera jest przyznawana w dwóch równorzędnych kategoriach:

1. za książkę lub cykl publikacji, które stanowią kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”,

2. za inicjatywy duszpasterskie i/lub społeczne będące działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera.

Jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Wojciech Bonowicz, Magdalena Czarzyńska-Jachim, Paweł Dangel, Witold Dudziński, Dominika Kozłowska, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach. Nagrodzeni zostali:

1. Jarosław Hrycak w kategorii pisarstwa, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” za książkę "Ukraina. Wyrwać się z przeszłości," w której rekonstruuje dzieje swojego kraju i narodu, wierząc, że dążenie do nieraz bolesnej prawdy wyzwala. Jego opowieść pokazuje, że heroiczna droga do nowoczesnej, niepodległej Ukrainy jest zwycięstwem społeczeństwa, które potrafiło przezwyciężać mity, uprzedzenia i własne słabości. Jarosław Hrycak przypomina dziś Polakom, jak cenny i kruchy jest dar wolności.

2. Robert Drogoś ze Stowarzyszenia TRATWA w kategorii inicjatyw duszpasterskich i/lub społecznych będących działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera za wszechstronną działalność pomocową, która tworzy fundamenty społecznej solidarności. Robert Drogoś mobilizuje do pomocy w sytuacjach kryzysowych, edukuje liderów i pokazuje, że nadzieja jest matką mądrych, którzy umieją przewidywać i współdziałać.

prof. Jarosław Hrycak / fot. MCK

prof. Jarosław Hrycak / fot. MCK

Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” (Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków 2023; przeł. Katarzyna Kotyńska i Joanna Majewska-Grabowska) Jarosława Hrycaka to znakomita, obszerna, pełna rozmachu próba zmierzenia się z trudną historią własnego narodu. Jarosław Hrycak – ukraiński historyk, intelektualista, profesor i szef katedry historii na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie – to autor obdarzony świetnym piórem, któremu udaje się w nowoczesny sposób podkreślić wyjątkowość Ukrainy na mapie Europy. Nie jest to jednak książka apologetyczna, lecz uczciwa rozprawa również z ciemnymi kartami ukraińskiej historii.  

Rozmowa z prof. J. Hrycakiem  w Radiu Kraków Kultura  w programie "Dobre książki" 22 listopada o g. 20 

Robert Drogoś / fot.  M. Michalak

Robert Drogoś / fot. M. Michalak

Nominacja dla Roberta Drogosia to wyraz uznania dla jego trwającej już trzy dekady działalności w sektorze pomocowym. Jako prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa” Drogoś wraz ze współpracownikami i wolontariuszami reaguje we wszelkich sytuacjach kryzysowych, ale też działa długofalowo: walczy z wykluczeniem społecznym, dba o budowanie lokalnych więzi. Ma za sobą doświadczenie m.in. pracy w ośrodku dla osób w kryzysie bezdomności. Jesienią 2021 roku na pograniczu polsko-białoruskim wspierał Grupę Granica, organizując pomoc materialną dla ludzi w drodze. W trzecim dniu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę uruchomił całodobowy punkt, który stał się największym na Dolnym Śląsku centrum pomocy humanitarnej dla uchodźców. Niegdyś działał we Wrocławiu podczas powodzi 1997 roku, dziś znowu pomaga powodzianom.

Rozmowa z Robertem Drogosiem i innymi nominowanymi w tej kategorii do posłuchania : 

Oni działają „według wartości głoszonych przez księdza Józefa Tischnera”

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię