Socjolog i historyk idei Paweł Śpiewak, socjolog Michal Łuczewski oraz Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES – to tegoroczni laureaci Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Prestiżowe wyróżnienie dla wybitnych filozofów, badaczy i działaczy społecznych zostało przyznane już po raz trzynasty.
Od 2001 roku nagroda promuje w Polsce styl myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. To wartości patrona: ks. Józefa Tischnera. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Jan Nowak Jeziorański, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska, Henryka Krzywonos-Strycharska i Wojciech Jagielski.

- Z roku na rok widzę, że wybór laureatów jest coraz trudniejszy. Dotychczasowe osiągnięcia tegorocznych zwycięzców inspirują nas do codziennego przekuwania słów ks. Tischnera w czyn. Uznaliśmy, że jest to aspekt, który powinniśmy promować - powiedział Przewodniczący Kapituły ks. Adam Boniecki.

Nagrodę od trzynastu lat fundują: sopocki ubezpieczyciel Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
- Już po raz trzynasty mamy przyjemność nagrodzić wybitne osobowości, które przybliżają myśl ks. Józefa Tischnera. Cieszymy się, że Ergo Hestia możemy w ten sposób wesprzeć ambitną debatę publiczną w Polsce – mówi Małgorzata Makulska, wiceprezes Ergo Hestii.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach. W tym roku kapituła konkursu nagrodziła:

- Pawła Śpiewaka: w kategorii Pisarstwo religijne i filozoficzne, stanowiące kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”
- Michała Łuczewskiego : w kategorii Publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”
- Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES : w kategorii Inicjatywy duszpasterskie i społeczne współtworzące „polski kształt dialogu Kościoła i świata”

Laureaci otrzymają statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33.000 zł. Gala wręczenia nagród odbędzie się już 24 kwietnia, w pierwszym dniu 13. Dni Tischnerowskich w Krakowie.

"Ta nagroda , ma dla mnie ogromne znaczenie " - mówił po ogłoszeniu laureatów - warszawski socjolog Michał Łuczewski

Posłuchaj: 

]

"Zaangażowanie Stowarzyszenia w pomoc potrzebującym wynika z inspiracji jakie czerpiemy z Ewangelii" - tłumaczy Joanna Mazurek , zastępca dyrektora programów, pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia

[

Posłuchaj






WERDYKT JURY
NAGRODY ZNAKU I HESTII IM. KSIĘDZA JÓZEFA TISCHNERA 2013


Jury w składzie: ks. Adam Boniecki – przewodniczący, Jarosław Gowin, Władysław Stróżewski, Piotr Maria Śliwicki, Henryk Woźniakowski, Łukasz Tischner – sekretarz, wyłoniło laureatów Nagrody Znaku i Hestii imienia Józefa Tischnera.

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” , nagrodę otrzymał Paweł Śpiewak .

Został wyróżniony za całokształt twórczości, w której przekonująco łączy socjologię, filozofię, historię, etykę, religię i politykę. Nie boi się podejmować trudnych tematów, ufając, że rzetelne i odpowiedzialne myślenie służy wspólnemu dobru.
Paweł Śpiewak jest wybitnym polskim socjologiem oraz historykiem idei. Jako publicysta i pisarz religijny opracował wiele komentarzy do Biblii. Jest profesorem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. W przeszłości był aktywnym politykiem działającym w opozycji demokratycznej.
W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”, nagrodzony został Michał Łuczewski

za książkę pt. Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej .
Jego praca jest pionierskim studium, w którym oddaje głos ludziom przez wiele stuleci wykluczonym z polskiej historii – mieszkańcom obszarów wiejskich. W swojej książce łączy kompetencje socjologa i zaangażowanego antropologa, by pokazać zdumiewającą drogę galicyjskich chłopów do polskości.
Michał Łuczewski jest socjologiem i publicystą. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii UW, oraz w Centrum Myśli Jana Pawła II. Przez 10 lat prowadził badania nad tożsamością narodową i religijną ludności wiejskiej w Żmiącej (Beskid Wyspowy), których rezultatem jest wyróżniona przez Fundację Nauki Polskiej książka „Odwieczny naród”.

W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” nagrodzone zostało Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych Spes imponujące wszechstronną działalnością, która obejmuje pomoc psychologiczną, edukacyjną, finansową i prawną dla ludzi niepełnosprawnych i ich rodzin, a także całodobową opiekę dla najciężej dotkniętych upośledzeniem i samotnością. Stowarzyszenie wyróżnia wielka otwartość na nowe wyzwania.
Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych Spes jest pozarządową organizacją charytatywną, która (najpierw nieformalnie) działa od 1986 roku w Katowicach. Stowarzyszenie prowadzi bardzo wszechstronną działalność, która obejmuje pomoc psychologiczną, edukacyjną, finansową i prawną dla ludzi niepełnosprawnych i ich rodzin, a także całodobową opiekę dla najciężej dotkniętych upośledzeniem i samotnością.


O NAGRODZIE ZNAKU I HESTII IMIENIA KSIĘDZA JÓZEFA TISCHNERA

Miesięcznik i Wydawnictwo Znak wraz z Ergo Hestią w 2001 roku ustanowili coroczną Nagrodę Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera, by promować w Polsce style myślenia i postawy łączące

w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na „twarz drugiego”.

Nagroda nosi imię księdza Józefa Tischnera, gdyż to on właśnie „meblował” przez lata polskie głowy

i uczył, jak dorastać do wolności, która jest „sposobem istnienia dobra”.

Nagroda ma wyróżniać osoby wspinające się na te same granie – fi lozofi i, myśli religijnej, zaangażowanej publicystyki i czynnej solidarności, które zdobywał ksiądz Tischner.

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach:

1. Pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”.
2. Publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”.
3. Inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”.

CZŁONKOWIE JURY:
ks. Adam Boniecki – przewodniczący, Jarosław Gowin, Władysław Stróżewski, Piotr M. Śliwicki, Henryk Woźniakowski,

Łukasz Tischner – sekretarz.

Fundatorem Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera jest Ergo Hestia Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń SA, łączna kwota nagrody wynosi 100 000,00 zł.


(materiały prasowe Dni Tischnerowskich/jd)