- A
- A
- A
Kraków pełen poezji nocą
Już w piątek szalona krakowska Noc Poezji i mnóstwo atrakcji dla miłośników słowa.Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Anna Dymna, Marek Kondrat, Grzegorz Turnau, Anna Polony – to tylko część artystów, których będziemy mogli podziwiać podczas tegorocznej edycji Nocy Poezji, która odbędzie się w Krakowie 7 września. Na miłośników poezji czekają m.in. plenerowe widowisko multimedialne, pojedynki twórców słowa, koncerty, spektakle poetyckie i spotkania z wybitnymi poetami. Wstęp na wydarzenia wolny.
Temat przewodni tegorocznej edycji Krakowskiej Nocy Poezji jest wzajemne przenikanie się kultur oraz poezja inspirowana wielokulturowością. Tłumy krakowian z pewnością przyjdą na Rynek Główny by obejrzeć plenerowe widowisko multimedialne „Wesele Zielonej Gęsi”, z udziałem artystów Teatru KTO, przedstawiające spotkanie dwóch znakomitych polskich poetów – Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Stanisława
Wyspiańskiego. W role głównych bohaterów wcielą się: Wojciech Malajkat i Zbigniew Zamachowski. W widowisku wystąpią także Anna Dymna, bardzo rzadko występujący Marek Kondrat i Grzegorz Turnau. Autorem tekstu napisanego specjalnie na tę okazję jest Bronisław Maj, a reżyserem – Jerzy Zoń. Początek: godz. 19:30.
Międzykulturowy Moment Poetycki to hasło przewodnie spotkania w Czułym Barbarzyńcy, przy ul. Powiśle, które poprowadzi Wojciech S. Wocław. W spotkaniu wezmą udział poeci Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Każdy z występujących przedstawi wiersz związany z inna kulturą, opowie o źródłach inspiracji i okolicznościach powstania utworu.
Na koncert bardzo kameralny do Księgarni Muzycznej Kurant zaprasza Lidia Jazgar i Zespół Galicja. Z kolei w Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się Parnas poetów z udziałem Marcina Barana, Jakuba Ekiera, Darka Foksa, Jerzego Jarniewicza, Krzysztofa Koehlera, Zbigniewa Macheja, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego
oraz Eugeniusza Tkaczyszyna Dyckiego.
Na scenie Teatru Barakah (ul. Szeroka 6) – spotkanie z poezją miłosną. Wiersze M. Cwietajewej, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, H. Poświatowskiej, Safony, G. Apollinaire'a, B. Brechta, A. Puszkina oraz R. Wojaczka, z muzyką na żywo, wykonają: Lidia Bogaczówna, Monika Kufel, Małgorzata Brożonowicz-Sienkiewicz, Franciszek Muła, zespół Cinema Paradiso: Piotr Lewicki i Andrzej Skwarek. Obowiązuje rezerwacja przez
stronę internetową www.teatrbarakah.com.
Podczas Nocy nie zabraknie spotkań z poezją awangardową i cyfrową. Cykl wydarzeń adresowanych do miłośników poezji cyfrowej przygotowała Korporacja Ha!art: Ha!wangarda 2012. W Klubie Konfederacka 4 na krakowskich Dębnikach odbędą się spotkania z Małgorzatą Dawidek Gryglicką, Katarzyną Giełżyńską i Romanem Bromboszczem. Z kolei Śródmiejski Ośrodek Kultury i Fundacja Liternet, zapraszają na spotkanie z Leszkiem Onakiem i Łukaszem Podgórnim, poetami, którzy w formie prezentacji multimedialnych przedstawią cybernetyczny obraz gwary.
Miłośników poezji Wisławy Szymborskiej, krakowska PWST zaprasza na Scenę im. St. Wyspiańskiego, gdzie można będzie posłuchać wierszy noblistki oraz wspomnień bliskich jej osób - Anny Dymnej, Anny Polony, Anny Rudnickiej, Teresy Walas, Jerzego Kronholda, Ryszarda Krynickiego, Zbigniewa Macheja, Aleksandra i Marcina Filipowiczów, czy Leszka Aleksandra Moczulskiego.
Wieczór poświęcony Noblistce, zatytułowany „Radość czytania Szymborskiej”, poprowadzi Jerzy Illg. Spotkanie z poezją Szymborskiej to jedno z dwóch wydarzeń, na które będą obowiązywały bezpłatne wejściówki, które od 1 września można było odbierać w CORT przy ul. Powiśle 11. Drugie to „Lektury Mistrzów”, które także odbędzie się na Scenie im. St. Wyspiańskiego. Anna Polony zaprezentuje utwory M. Konopnickiej, K. Iłłakowiczówny, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej przy akompaniamencie Gajusza Kęski.
Na Scenie Teatru Nowego będzie można zobaczyć, znakomicie przyjęty przez publiczność podczas warszawskich MIRONALIÓW 2012, spektakl „Uza leżenia”, do tekstów Mirona Białoszewskiego, w reżyserii Piotra Sobolczyka.
W Instytucie Cervantesa odbędzie się cykl imprez poświęconych twórcom hiszpańskojęzycznym. W programie Nocy nie zabraknie też poezji śpiewanej. Odbędzie się także wiele imprez, łączących słowo i muzykę oraz spotkania autorskie ze znakomitymi poetami polskimi. Dzięki współfinansowaniu projektu „Krakowskie Noce 2012” przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 Gmina Miejska Kraków przygotowuje tegoroczne Noce we współpracy z instytucjami kultury w innych miastach. W ramach Nocy Poezji dodatkowe wydarzenia odbędą się w Oświęcimiu oraz w Niepołomicach.
Organizatorem II Nocy Poezji jest Urząd Miasta Krakowa, współorganizatorem - Teatr KTO i Śródmiejski Ośrodek Kultury (gminne instytucje kultury).
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
12:06
Już nie tylko pociągiem. Jest szansa na linię autobusową z Krakowa do Chrzanowa
-
12:00
Miał być remont, jest znak zapytania. Dworzec w Mościcach wciąż niszczeje
-
11:33
Są zarzuty dla 57-latka, który skatował kota, bo ten... zabrał mu boczek
-
11:16
Zakorzenione
-
11:10
Czy można być ambasadorem i senatorem jednocześnie?
-
10:46
Zmarł Tadeusz Jakubowicz, wieloletni przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie
-
10:10
„O wszystkim pamiętać i wszystko zapomnieć…”. Prezentacja rysunków Tadeusza Kantora z cyklu Lekcje mediolańskie
-
10:05
Kaśka Sochacka - Ta druga
-
09:40
Historycy z Krakowa odnowią polskie groby w Afryce
-
09:10
Dla dużych i malutkich: Glutologia i Bebechy, Morderstwo w muzeum, króliczek i Franek. Alfabet 17.10.24
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze