To 20. jubileuszowa edycja imprezy.
Od roku 1966, kiedy odbyło się pierwsze Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie, aż do dzisiaj, wyjątkowa, demokratyczna formuła imprezy przyczynia się do promocji światowej grafiki i prezentacji jej najciekawszych zjawisk. Krakowskie Triennale to światowa premiera wybranych prac graficznych. Tutaj warto być, aby zobaczyć, jak grafika, nieskrępowana w swych artystycznych dążeniach, zakorzeniona w obszarze klasycznych metod realizacji obrazu graficznego, dynamicznie sięga w przyszłość. Jak anektuje nowe technologie, jak dokonuje się eksperyment twórczy w zaciszach pracowni. I jak objawiają się nowe talenty i indywidualności artystyczne.
„Idea – proces – przekaz” to motto obecnej edycji, które służy wywołaniu refleksji dotyczącej miejsca i roli grafiki w rzeczywistości współczesnego świata. Grafika jest zaangażowana w aktualne nurty myślowe, artystyczne i społeczne. Jest sztuką reagującą, będącą w stadium nieustannego procesu generowania istotnych przekazów, dotyczących współczesnego świata i nas samych. Grafika jest aktywna, grafika jest żywa.
Arkadiusz Marcinkowski, Trace
Najważniejsze wystawy programu MTG w Krakowie: Międzynarodowe Triennale Grafiki – Kraków 2012, Galeria Bunkier Sztuki; Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, pl. Szczepański; Witold Skulicz. Grafika nade wszystko… oraz Joanna Piech. Grafika. Grand Prix MTG – Kraków 2009, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie; Grafika i Edukacja. Polskie szkoły artystyczne, Pałac Sztuki, Współczesne drzeworyty japońskie, Galeria Pryzmat, Lettra – Kraków 2012 / znak i litera, Biblioteka Jagiellońska.
W galerii Międzynarodowego Centrum Kultury wystawa prac Joanny Piech - laureatki Grand Prix międzynarodowego triennale grafiki z 2009 roku. Ta wystawa ucieszy wszystkich, którzy cenią tradycyjny graficzny warsztat i figuratywne przedstawienia.
Joanna Piech
Jednym z najważniejszych wydarzeń Triennale będzie wystawa "Witold Skulicz. Grafika nade wszystko…"
Witold Skulicz, bez tytułu