- A
- A
- A
Już wkrótce premiera "Pawia królowej"
Za tydzień 27. października premiera w Starym Teatrze: "Paw królowej" wg Doroty Masłowskiej w reż. Pawła Świątka"Paw Królowej" - to druga, po debiutanckiej "Wojnie polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" książka Doroty Masłowskiej.
I tym razem książka podzieliła krytyków. Zarzucano jej, że „kipi cynizmem, epatuje brzydotą i głupotą, zraża agresywnym językiem, brakiem spójnej fabuły” („Wprost”), uznając jednocześnie, że „nie gorzej jest napisana niż tamta, stara. I równie desperacka, i równie jadowita” („Tygodnik Powszechny”). Książka "Paw królowej", napisana rymowaną prozą, stylizowana na piosenkę hip-hopową, parodiująca kaleką współczesną polszczyznę, otrzymała nagrodę literacką Nike za 2006 rok.
W tym samym roku Masłowska opublikowała debiutancki dramat "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku", którego prapremiera w reżyserii Przemysława Wojcieszka odbyła się w 2006 roku w TR Warszawa. Sukcesem była niemiecka inscenizacja sztuki w przekładzie Olafa Kühla i reżyserii Armina Petrasa (2008), grana m.in. w Wiedniu i Berlinie.
Produkcja spektaklu w Narodowym Starym Teatrze została dofinansowana w ramach projektu "IV edycja festiwalu re_wizje w Małopolsce" ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013
Najbliższe spektakle: 27 (premiera), 28, 30 października 2012 r.; 2, 27, 28, 29, 30 listopada 2012 r.; 7, 8, 20, 21 grudnia 2012 r.
Dorota Masłowska
Urodziła się w 1983 roku w Wejherowie. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i kulturoznawstwo w Warszawie, autorka felietonów do „Przekroju” oraz recenzji książek w „Wysokich Obcasach”, dodatku „Gazety Wyborczej”. Jej debiutancka książka Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (2002) – napisana jeszcze w liceum i reklamowana jako „pierwsza polska powieść dresiarska” – zachwyciła Jerzego Pilcha i Marcina Świetlickiego, a następnie została wyróżniona Paszportem „Polityki” i nominacją do nagrody literackiej Nike. Powieść stała się bestsellerem wydawniczym, prowokując burzliwe dyskusje zwolenników i przeciwników; została przetłumaczona na wiele języków i doczekała się wersji filmowej w reżyserii Xawerego
Żuławskiego.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:12
Ekspert: dopóki nielegalne wyścigi nie będą przestępstwem, policja będzie miała związane ręce
-
18:26
„Tremolo” – wystawa Bogumiła Książka, laureata Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza w galerii PRYZMAT
-
17:59
Gminna stołówka jak bar mleczny? W gm. Gródek nad Dunajcem można zjeść dwudaniowy obiad za 20 zł
-
17:53
Pali się! Jak wyglądają kulisy pracy w straży pożarnej?
-
17:15
Pali się! Jak wyglądają kulisy pracy w straży pożarnej?
-
16:27
Scena NCK dla dorosłych
-
16:14
Zimówki obowiązkowo! Na Podhalu spadł śnieg
-
15:59
Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia.
-
15:44
Festiwal Miejsc i Podróży GEOGRAFICA
-
15:38
Samospalenie przed krakowską kurią: śledczy przesłuchali rodzinę
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Anna Siatkowska
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze