Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jubileuszowa wystawa interdyscyplinarna prof. Zbigniewa Bajka w Pałacu Sztuki

40. lat pracy artystycznej krakowski twórca Zbigniew Bajek : malarz , performer , scenograf, pedagog Akademii Sztuk Pięknych świętuje retrospektywną wystawą w Pałacu Sztuki. Na ekspozycji prace z kilku cykli stworzonych na przestrzeni lat: zahaczające o dyplom, ale też te, które dopiero opuściły pracownię, jak również fragmenty scenografii powstałych do spektakli w Teatrze Witkacego w Zakopanem. - Tytuł wystawy „Blizny i zdrapania” jest wzięty z mojego doświadczenia - tłumaczy artysta. Pałac Sztuki 14.11 - 08.12. 2024

fot. JD

prof. Zbigniew Bajek o wystawie "Blizny i zadrapania"

Rok 2024 dla Zbigniewa Bajka jest wyjątkowy. 40 lat temu obronił dyplom na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. 20 lat temu, na macierzystym wydziale, została uruchomiona, z jego inicjatywy, Pierwsza Pracownia Interdyscyplinarna. 100 lat temu zmarł Franz Kafka, pisarz i rysownik, którego twórczość bardzo mocno wryła się w życie i aktywność artystyczną Bajka . Artysta jest autorem kilkunastu międzynarodowych projektów artystyczno-badawczych, dla których punktem odniesienia były dzieła praskiego pisarza, a szczególnie zbiór aforyzmów zatytułowany „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze” („Kafka – przełamywanie granic”, „Ślonski Kafka”, „Kafka – Oswajanie Obcego”, „Kafka – słowa i twarze”). Z inspiracji Kafką stworzył kilkadziesiąt cyklów prac zrealizowanych w różnych mediach.

Wystawa "Blizny i zadrapania" ma charakter retrospektywny.
Artysta w jej ramach prezentuje kilka cykli stworzonych na przestrzeni ponad 40 lat. Znajdują się na niej prace zahaczające o dyplom, ale też te, które dopiero opuściły pracownię. Pokazywane cykle, albo nigdy nie były eksponowane wcześniej, albo nie w pełnym wymiarze. Na wystawie można zobaczyć dzieła podejmujące charakterystyczne dla Bajka wątki: wolność, tożsamość, autentyczność, niezależność.
Twórczość Bajka ściśle związana jest z czasem, w którym powstawała – wiele w niej uwikłań w historię, wiele odwołań do dylematów Polaków, ale też ma ona charakter uniwersalny, wykraczający poza doraźność... Bajek opowiada o świecie i człowieku, opowiadając o sobie.
Istotną część ekspozycji stanowią elementy scenografii przygotowane dla spektakli realizowanych przez Andrzeja Stanisława Dziuka w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Nie są to typowe rekwizyty teatralne, ale przedmioty sztuki przygotowane dla potrzeb konkretnych spektakli: „The Underground Man”, „Chimeryczny lokator”, „Performance”.
Zbigniew Bajek związany jest z Pałacem Sztuki TPSP w Krakowie od długiego czasu. Był autorem i kuratorem kilku ważnych wystaw obejmujących wszystkie galerie Pałacu: „Dotyk – ikonografia lat osiemdziesiątych w twórczości plastycznej środowiska krakowskiego”, „4 × B. – Bajek, Bednarski, Boruta, Brincken”, „Dotyk wolności. Wystawa prac artystów-pedagogów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie”.

fot. JD

fot. JD

Zbigniew Bajek.
Urodził się w 1958 r. w Bojanowie.
Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego;  dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1984r.
Od 1983 r. zatrudniony jest na Wydziale Malarstwa na macierzystej uczelni.
W 2009 r. uzyskał tytuł profesora. Prowadzi Pierwszą Pracownię Interdyscyplinarną oraz przedmiot Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych.
W latach 2005-2010 prowadził kierunkową pracownię malarstwa dla doktorantów Środowiskowych Studiów Doktoranckich. Od 2005 r. jest kierownikiem Katedry Interdyscyplinarnej.
Realizuje przedsięwzięcia artystyczne, do udziału w których zaprasza artystów o uznanej pozycji, ale także doktorantów i studentów. Były to m.in.: „Kwadrat magiczny”, „Granice tożsamości”, „Czarno na białym”, ”Wymiary Wolności”, „Labirynt Wolności”, „Horyzont Wolności”, „Dramat Wolności”, „Cztery na krzyż. 4/+”, „Ślonski Kafka”, „Topografia Wolności”, „Szaleństwo Wolności”, „Kafka – przełamywanie granic”, „Dotyk Wolności”, „Kafka – słowa i twarze”, „Wieczne odpoczywanie”, .
Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, realizuje instalacje oraz działania parateatralne; zajmuje się również projektowaniem graficznym: projektuje plakaty, wydawnictwa albumowe, identyfikacje wizualne firm, znaki graficzne, itp. Jest autorem scenografii – współpracował z Teatrem Drugie Studio Wrocławskie oraz z Teatrem Witkacego w Zakopanem.

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię