„Rękopisy nie płoną”
Reż. Mohammad Rasoulof
Prod. Iran 2013
Film poświęcony jest sędziwemu, schorowanemu pisarzowi o opozycyjnych poglądach, który pracuje nad nową książką. Czekają na nią nie tylko zaufani czytelnicy, bardzo jej treścią zainteresowana jest – oczywiście – również władza. Stąd telefoniczny podsłuch oraz nieustanna obserwacja jego domu. W chwili słabości pisarz ulega władzy i decyduje się na oddanie rękopisu, pod warunkiem że otrzyma paszport, który zapewni mu spotkanie z przebywającą za granicą ukochaną córką. Gdyby jednak władza nie dotrzymała umowy, istnieją dwie ukryte kopie książki, dzięki którym jej treść ujrzy światło dzienne. Władza jednak nie zamierza dotrzymywać żadnych obietnic: „chce zjeść ciastko i mieć ciastko”. Właściwie głównymi bohaterami opowieści Rasoulofa jest para pracowników aparatu bezpieczeństwa rozpracowujących pisarza i jego rękopisy: Khosrow to przykładny mąż i ojciec, który sumiennie wykonuje swoją „mokrą robotę”, mając jednak wątpliwości, czy cierpienia jego chorego synka nie są karą Allaha za te właśnie uczynki, Morteza zaś to funkcjonariusz bez skrupułów, ślepo wykonujący polecenia przełożonych.
Film, pomimo że został nakręcony w ekstremalnych warunkach, imponuje rozmachem i warsztatem. Nie ma w nim tylko napisów czołówkowych. Autor „Rękopisów…” nie zdecydował się ujawnić – by nie narażać na nieprzyjemności – nazwisk swych współpracowników, zarówno aktorów, jak i członków ekipy realizacyjnej. To jego – jak twierdzi – dzieło autorskie, jest scenarzystą, reżyserem i producentem filmu, więc w pełni bierze odpowiedzialność za jego powstanie.
Jerzy Armata
- A
- A
- A
J. Armata poleca: „Rękopisy nie płoną”
To bez wątpienia jeden z najlepszych filmów irańskich ostatnich lat, a jednocześnie jeden z najbardziej znienawidzonych przez tamtejszy reżim. Jego reżyser – Mohammad Rasoulof – za nakręcenie go bez zezwolenia został skazany na dwadzieścia lat zakazu wykonywania zawodu oraz sześć lat więzienia. Film przedostał się za granicę i stał się sensacją wielu festiwali: w Cannes otrzymał nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Filmowej (FIPRESCI), a w Hamburgu laur dla najlepszego filmu o tematyce politycznej oraz także nagrodę krytyki.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze