Po raz pierwszy czytelnicy mają możliwość zapoznania się w tak dogłębny sposób z życiem i twórczością niemieckiej pisarki urodzonej i wychowanej w Rumunii czasów Ceauşescu. Na wystawie znalazły się dokumenty i fotografie z prywatnego archiwum autorki przedstawiające różne etapy jej życia: od dzieciństwa w szwabskim Banacie, poprzez studia, odmowę współpracy z rumuńskimi służbami bezpieczeństwa, prześladowanie, wyjazd z Rumunii w 1987 roku i trudne początki w Niemczech, gdzie w wyników zabiegów agentów Securitate długi czas ciążyło na niej piętno tajnej agentki tego urzędu, aż do momentu przyznania literackiej nagrody Nobla.

Oprócz utworów literackich, zdjęć, dokumentów historycznych i fragmentów liczących dziewięćset czternaście stron akt Securitate dotyczących autorki i obrazujących życie w przerażającym systemie politycznym, na wystawie zobaczyć można filmy dokumentalne i wywiady, w których Herta Müller opowiada o swoim życiu i twórczości. Collage, których fragmenty są częścią wystawy, tworzone przez autorkę od końca lat osiemdziesiątych odkrywają nieznany szerszej publiczności aspekt jej twórczości.

Wystawa „Zaklęty krąg słów” była prezentowana m.in. w Niemczech, Rosji, Rumunii, Portugalii, Czechach na Słowacji i w Słowenii. W Polsce będzie można ją oglądać tylko w Krakowie w dniach 9-26 kwietnia 2013, skąd powędruje do Holandii, a później do Norwegii.

Program edukacyjny towarzyszący wizycie Herty Müller

Zorganizowane grupy uczniów i studentów zapraszamy do udziału w towarzyszących wystawie "Herta Müller: Zaklęty krąg słów". Na program lekcji składa się wprowadzenie do wystawy oraz do twórczości autorki na przykładzie opowiadania „Szwabska kąpiel” z tomu „Niziny”, który ukazał się w polskim przekładzie Katarzyny Leszczyńskiej w Wydawnictwie Czarne w 2006 roku.

Lekcje prowadzone są w języku polskim lub niemieckim w podanych niżej terminach. Udział w lekcjach jest bezpłatny, na podstawie wcześniejszego zgłoszenia na adres: [email protected]

Lekcje literatury w języku niemieckim prowadzone przez Eike-Marię Hinz odbywają się we wtorki w godz. 10.00-11.00

Lekcje literatury w języku polskim prowadzone przez Karolinę Judkę odbywają się w środy w godz. 10.00-11.00

„Niziny” to książka, która zwróciła uwagę krytyki literackiej i czytelników na Hertę Müller. Noblistka w przenikliwy sposób przedstawiła życie banackich Szwabów w komunistycznej Rumunii jako trwanie w złowrogiej enklawie przenikniętej strachem, nienawiścią, nietolerancją i apatią. Ocenzurowany tom opowiadań ukazał się z dwuipółletnim opóźnieniem. „Szwabska kąpiel”, opublikowana już w maju 1981 r. na łamach Neue Banater Zeitung, do głębi oburzyła banackich Szwabów.


( zajęcia w języku niemieckim). Wstęp wolny, po uprzednim zgłoszeniu pod adresem: [email protected]

Herta Müller od lat tworzy poetyckie kolaże będące kwintesencją kreatywności językowej autorki. Niemiecka noblistka wycina słowa z gazet i układa z nich nowe wyrazy, krótkie zdania, rymowane wersy, białe wiersze, krótkie historie z zadziwiającymi obrazami; niekiedy dowcipne, niekiedy zatrważające. Pozornie dziecinno-naiwna zabawa jest poetycko-polityczną akcją oddziałującą w równym stopniu na zmysły, fantazję i umysł. Warsztat, który poprowadzi dr Angelika Schneider, stanowi nie tylko wprowadzenie do poetyckich kolaży Herty Müller. Uczestnicy będą mogli stworzyć również własne kolaże w języku niemieckim. W ten sposób pragniemy przedstawić jedną z możliwości kreatywnego kształtowania zajęć językowych, którą z powodzeniem można zastosować również w praktyce szkolnej. Organizatorzy zapewniają nożyczki, klej, gazety i karty pocztowe i z ciekawością czekają na Państwa pomysły na wiadomości do rozsyłania na kolażach.
Warsztat prowadzi: dr Angelika Schneider, lektorka DAAD (Uniwersytet Jagielloński, Instytut Filologii Germańskiej).