Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna” w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie

  • Jolanta Drużyńska
  • date_range Poniedziałek, 2022.10.24 18:40 ( Edytowany Czwartek, 2022.10.27 14:17 )
Stworzone przez nią kosmetyczne imperium obejmowało niemal wszystkie kraje świata, a firma warta była blisko 100 mln dolarów. W 150. rocznicę urodzin Heleny Rubinstein i 120. założenia marki Rubinstein wybitną krakowiankę przypomina Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie . Wystawa „Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna” pozwala poznać niezwykłe koleje losu tej kobiety sukcesu, którą zachwycali się słynni projektanci mody Dior, Chanel, czy Yves Saint Laurent , a Salvador Dali namalował nawet mural w jej własnym mieszkaniu. Żydowskie Muzeum Galicja październik 2022 – kwiecień 2023

Portret nastoletniej Heleny Rubinstein. Lata 80. lub 90. XIX wieku. Archives Helena Rubinstein. Fot.ŻMG

Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna”

Żydowskie Muzeum Galicja

ul. Dajwór 18,Kraków

Wystawa poświęcona Helenie Rubinstein po raz pierwszy w Polsce!

Żydowskie Muzeum Galicja ma zaszczyt zaprosić na wystawę opowiadającą o wyjątkowych losach Heleny Rubinstein (1872-1965), przygotowaną we współpracy z Żydowskim Muzeum w Wiedniu.

W 2022 roku wypadają dwie wyjątkowe rocznice, 150-lecia urodzin oraz 120-lecia założenia marki Rubinstein.

Chaja, później znana jako Helena Rubinstein przyszła na świat 25 grudnia 1872 w podkrakowskim Podgórzu jako najstarsza córka w rodzinie drobnego kupca. Wkrótce po jej narodzinach Rubinsteinowie przenieśli się do Krakowa i to w dzielnicy żydowskiej na Kazimierzu wychowała się i dorastała.

Od najmłodszych lat Helena wyróżniała się na tle swoich rówieśników. Najstarsza z całej gromadki rodzeństwa, szybko przejęła obowiązki związane zarówno z opieką nad siostrami, jak i pomocą w prowadzeniu sklepików ojca. Choć uzyskała jedynie podstawowe wykształcenie, potrafiła uczyć się poprzez obserwację otoczenia, a wyjątkowa charyzma ułatwiała jej nawiązywanie kontaktów.

Rodzina często zmieniała mieszkania, jednak wszystkie znajdowały się w obrębie Kazimierza. To tutaj, pomimo skromnych warunków, matka Heleny uczyła swoje osiem córek, jak dbać o urodę. W jej przekonaniu zewnętrzny wdzięk i wewnętrzny urok zapewnić miały dziewczętom odpowiednich mężów, a przez to lepsze życie. Ta nauka zapadła głęboko w pamięć Heleny, a w połączeniu z matczynym kremem przywiezionym w walizce do Australii, stała się receptą na sukces.

Wyjeżdżając z Krakowa w poszukiwaniu lepszego losu, Chaja stała się Heleną. Pod tym imieniem założyła kosmetyczne imperium, które zaczęło się od malutkiego saloniku w Melbourne. Po osiągnięciu sukcesu postanowiła ruszyć na podbój starego kontynentu, co po kilku latach udało jej się osiągnąć. Poza tym, wyszła za mąż i urodziła dwóch synów. Do wybuchu I wojny światowej posiadała już salony w Londynie i Paryżu. Te dwie wielkie europejskie stolice wyrobiły w niej gust, przyciągnęły znajomych i przyjaciół z artystycznych kręgów. Z czasem Helena zainteresowała się także modą, a tacy projektanci, jak Dior, Chanel, czy Yves Saint Laurent zapełniali jej szafy ekskluzywnymi kreacjami. Ponadto pociągał ją świat sztuki: obrazy wybitnych artystów zaczęły wypełniać ściany jej kolejnych apartamentów, a Salvador Dali namalował nawet mural w jej własnym mieszkaniu.

Helena Rubinstein w Melbourne, pocz. XX wieku, Archives Helena Rubinstein. Fot. ŻMG

Helena Rubinstein w Melbourne, pocz. XX wieku, Archives Helena Rubinstein. Fot. ŻMG

W czasie I wojny światowej Helena postanowiła zdobyć ostatni z wielkich rynków kosmetycznych. W 1915 roku otworzyła pierwszy nowojorski salon i od tego czasu Stany Zjednoczone stały się miejscem jej największych sukcesów.

Australijska reklama kosmetyków Heleny Rubinstein, 1949, fot.ŻMG

Australijska reklama kosmetyków Heleny Rubinstein, 1949, fot.ŻMG

W chwili śmierci w 1965 roku, Rubinstein uważana była za najbogatszą kobietę swoich czasów i jedną z pierwszych, którym udało się to osiągnąć wyłącznie własną pracą. Jej imperium kosmetyczne obejmowało niemal wszystkie kraje świata, a firma warta była około 100 mln dolarów. Posiadała fabryki w Stanach Zjednoczonych, Francji i Niemczech. Jej wspaniałe apartamenty z tarasami na dachu w Paryżu i Nowym Jorku wielokrotnie zamieniały się w wybiegi dla modelek zaprzyjaźnionych projektantów, a we francuskiej Prowansji posiadała ogromną willę otoczoną polami jaśminu. Niewiarygodny majątek nie wpłynął jednak na jej gusta kulinarne – do końca życia na drugie śniadanie do pracy zabierała papierową torbę z udkami kurczaka lub jajkami na twardo, a na wystawnych przyjęciach dla wyższych sfer podawała kiełbasę krakowską i wódkę.

Helena Rubinstein otwiera Pawilon swojego imienia w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, 1959 rok, Wikimedia Commons

Helena Rubinstein otwiera Pawilon swojego imienia w Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, 1959 rok, Wikimedia Commons

Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja pozwala poznać niezwykłe koleje losu tej wybitnej krakowianki. Odwiedzający mogą wczuć się w ducha epoki dzięki bogatym materiałom wizualnym, wśród których znajdują się nieznane dotąd szerzej fotografie z krakowskiego etapu życia Rubinstein. Ekspozycję wzbogacają przykłady kosmetyków z różnych dekad. Jednak wystawę tę wyróżnia przede wszystkim oddanie głosu samej Helenie Rubinstein, która przemawia poprzez liczne cytaty oraz z planu spotu reklamowego z 1929 roku. Wisienką na torcie jest elegancka suknia projektu Christiana Diora, uszyta na specjalne zamówienie Heleny Rubinstein w latach 50.

Wystawie towarzyszyć będą wykłady i spacery tematyczne pokazujące miejsca związane z bohaterką ekspozycji. 

Wystawa prezentowana będzie od 26 października 2022 do 16 kwietnia 2023 roku.

 mat.pras ŻMG/jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię