Krakowskie targi to wydarzenie zarówno dla branży, jak i dla miłośników literatury, którzy w hali EXPO Kraków mogą spotkać ulubionych autorów. W tym roku będzie ich blisko 700.
- A
- A
- A
Trwają 21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
"Czytam i staję się wolny" to motto przewodnie 21. Międzynarodowych Targów Książki, które rozpoczęły się w Krakowie. Ich gościem honorowym będzie Francja.Kiedy?
26-29 października 2017
Gdzie?
Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków
Godziny otwarcia
26.10. 10:00-17:00
27-28.10. 10:00-19:00
29.10. 10:00-17:00
Ceny biletów
Bilet normalny: 8 zł
Bilet ulgowy: 6 zł (uczniowie, studenci)
Karnet czterodniowy: 21 zł
Posiadacze karty VIP Targów w Krakowie - wstęp bezpłatny (nie dotyczy parkingu)
Dzieci do lat 7, emeryci i renciści wstęp bezpłatny
Bilet uprawnia do jednorazowego wejścia na Targi
Odwiedź Radio Kraków na Targach Książki!
Gościem honorowym tegorocznych targów będzie Francja. Do Krakowa przyjadą m.in. pisarz i dramaturg Eric-Emmanuel Schmitt, pisarz i krytyk literacki Pierre Assouline, autor i ilustrator książek dla dzieci i młodzieży Geoffroy de Pennart i znany rysownik Serge Bloch.
Konsul Generalny Francji w Krakowie Frederic de Touchet podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami przypomniał, że Francja gościła już raz na Targach Książki 16 lat temu. "Francję podobnie jak Polskę cechuje umiłowanie literatury" - mówił de Touchet.
"Francja, a szczególnie Paryż to ojczyzna literatury. To ogromna liczba publikacji, wiele nagród literackich, największa grupa laureatów literackiej Nagrody Nobla. To wszystko zaprezentujemy na targach. Mam nadzieję, że spotkamy się na francuskim stoisku" – zachęcał konsul. Dodał, że nakładem polskich wydawnictw ukazuje się co roku ponad 500 książek francuskich autorów.
Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce Stanislas Pierret podkreślił, że bogaty program wydarzeń został przygotowany zarówno na Targi Książki, jak i na trwający w tym samym czasie w Krakowie Festiwal Conrada. Będą to zarówno spotkania z francuskimi i frankofońskimi autorami, spotkania i warsztaty dla dzieci, prezentacja najnowszych wydawnictw francuskich oficyn. "Dla najmłodszych i całych rodzin w Pawilonie Wyspiańskiego przygotowana została interaktywna wystawa +Biblia. Wielkie opowieści Starego Testamentu+ w oprawie Serge’a Blocha" – mówił Pierret.
Po raz 20. wręczona zostanie nagroda "Lista Goncourtów: polski wybór", zainicjowana przez Instytut Francuski w Krakowie, a przyznawana przez studentów filologii romańskiej polskich uniwersytetów.
Wiceprezes Targów w Krakowie Ewa Woch podkreśliła, że Międzynarodowe Targi Książki to imponujący program wydarzeń, prezentacji, premier i spotkań z autorami. W tym roku przyjedzie na nie 700 wystawców z ponad 20 krajów, w tym z Austrii, Bułgarii, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier.
Motto tegorocznych targów to słowa portugalskiego pisarza Fernando Pessoi: "Czytam i staję się wolny". "Wydaje nam się, że te słowa wyjątkowo dobrze trafiają do czytelników, ponieważ książka faktycznie przynosi wolność – wolność różnego rodzaju: od codzienności, od trosk. Każdy jest w stanie w tych słowa znaleźć drugie dno. Mam nadzieję, że targi jak każdego roku będą miejscem spotkań, wymiany myśli, gdzie ludzie będą chcieli ze sobą rozmawiać i otwierać się na poglądy innych" – mówiła PAP komisarz Międzynarodowych Targów Książki Katarzyna Popieluch-Kmiecik.
Wśród autorów, którzy potwierdzili obecność na targach są m.in.: Katarzyna Bonda, Jakub Ćwiek, Jacek Dukaj, Marek Krajewski, Camilla Lackberg, Roma Ligocka, Ewa Lipska, Andrzej Maleszka, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Zygmunt Miłoszewski, Remigiusz Mróz, Nela Mała Reporterka, Olga Tokarczuk, Nicholas Sparks, Martin Widmark, Adam Zagajewski.
Na Targach swoją prapremierę na dwa tygodnie przed wejściem na rynek będzie miała najnowsza książka Zygmunta Miłoszewskiego oraz przetłumaczona na język polski niezwykle popularna w Kanadzie książka Arllette Cousture "Dzieci stamtąd" – o rodzinie, która wyemigrowała z Krakowa do Kanady, gdzie znalazła swoją przystań.
Od soboty 28 października na terenie EXPO Kraków działać będzie specjalna Strefa Autorów, w której będzie można otrzymać autografy od niezwykle popularnych twórców oraz zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.
Po raz trzeci targom towarzyszyć będzie Salon Komiksu, a dla najmłodszych przygotowano Salon Książki Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Dziecięcą Strefę Warsztatową dla maluchów. Będą także salony: Wydawców Religijnych oraz Wydawców Akademickich i Naukowych.
Ze względu na duże zainteresowanie targami możliwe będzie zakupienie biletów on-line. Podobnie jak przed rokiem specjalne busy targowe będą kursowały spod Centrum Handlowego M1 do hali EXPO Kraków.
Targi książki - dzien pierwszy
Katarzyna Fortuna, PAP, jgk
Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:32
Wizyta Karola Nawrockiego w Nowym Sączu
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze