Zacznie się od koncertu muzyki dawnej, w sobotę czeka nas spotkanie z charyzmatycznym pianistą, a na koniec słynne "Credo" Krzysztofa Pendereckiego.

Na zaproszenie Festiwalu Muzyki Polskiej przyjeżdża praskie ensemble Collegium 1704 prowadzone przez V á clava Luksa , klawesynistę i dyrygenta. Założona w 2005 roku orkiestra prezentuje twórczość kompozytorów doby baroku, poświęcając gros swej pracy wykonawczej i muzykologicznej dokonaniom Jana Dismasa Zelenki .

Na Festiwal Collegium 1704 przygotowało program zawierający religijne utwory Marcina Mielczewskiego i Bartłomieja Pękiela oraz wspomnianego Zelenki. Na szczególną uwagę zasługuje polski kontekst w twórczości czeskiego kompozytora, czyli fragment Officium Defunctorum napisanego na uroczystość żałobną Augusta II Mocnego.

- To na pewno jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalu - m ó wi dyrektor FMP Paweł Orski. - Collegium 1704 to jeden z najlepszych zespołów muzyki dawnej w Europie. Dla nas specjalnie przygotowali program z muzyką polską, realizując w ten spos ó b jeden z głównych postulat ó w festiwalu - prezentację polskiej muzyki przez zagraniczne zespoły.

Koncert odbędzie się w bazylice oo. Franciszkan ó w 19 lipca o 20:00 .


Niewątpliwym wydarzeniem drugiego festiwalowego weekendu będzie sobotni (20 lipca) występ Yevgenia Bozhanova, kt ó rego dał pełen wyraz swego talentu podczas osławionego kontrowersją Konkursu Chopinowskiego w 2010 r. Do Krakowa pianista przyjedzie z recitalem złożonym z utworów Fryderyk Chopina. Pełne temperamentu interpretacje Bozhanova będzie można usłyszeć w Krakowie po raz pierwszy.

Ostatni dzień Festiwalu (21 lipca, niedziela) i jednocześnie zamknięcie jego 9. edycji to monumentalne Credo Krzysztofa Pendereckiego. W kościele św. Katarzyny wystąpią Chór Filharmonii im. K. Szymanowskiego, Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai, Sinfonia Iuventus prowadzona przez Macieja Tworka. Napisany w 1998 roku utwór łączy parte chórów, solistów i orkiestry, tworząc potężną, niezwykłą całość.