Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Festiwal Miłosza: 4 dni z poezją w Krakowie

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2013.05.16 18:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:57 )
Poeci przyjechali do Krakowa.

Anthony Miłosz fot. Tomasz Chichocki

Posłuchaj Anthony Miłosz
Festiwal Miłosza 2013

Cztery dni z poezją, ale też filmem, debatami literackimi, politycznymi, muzyką i warsztatami dla najmłodszych. W Krakowie rozpoczął się festiwal Miłosza, który organizowany jest po raz trzeci. W tym roku wśród gości, którzy spotkają się z czytelnikami są m. in. Richad Lourie, Gary Snyder, Adam Zagajewski, Julia Hartwig, Stefan Chwin, Justyna Bargielska a także syn poety Anthony Miłosz.

Tegorocznemu Festiwalowi odbywającemu się pod hasłem "Ziemia Ulro" towarzyszy wiele premier literackich.

Masakra w El Mozote Marka Dannera to wstrząsająca opowieść reportażysty o wojnie domowej w Salwadorze. Wiersze wybrane Duo Duo przypominają o tym, że poezja powinna być czasem niespieszna, kontemplacyjna, aluzyjna. Z kolei Wiersze wybrane Juana Gelmana są zachętą do wejścia w świat jednego z najlepiej ocenianych poetów w Hiszpanii. O wierszach Michaela Krugera, który wydaje Pejzaż z drzewem , Adam Zagajewski napisał, że są zrobione z jedwabiu. Wstręt do tulipanów Richarda Louriego stanowi natomiast próbę zmierzenia się z koszmarami przeszłości. Zafascynowany buddyzmem Gary Snyder, poeta, eseista, tłumacz, ekolog i pacyfista, zaprezentuje książkę Dlaczego kierowcy ciężarówek z drewnem wstają wcześniej niż adepci Zen, Philip Levine w Mieście marzeń pokazuje, czym jest poezja zbuntowana, Tomaž Šalamun w Porze roku odkryje smak słowa autora urodzonego w Chorwacji, Lew Rubinstein w Zdarzeniu bez nazwy przekona - kto wie?! - za co dostał Nagrodę im. Andrieja Białego (symbolicznego rubla i butelkę wódki), a Wiera Burłak, autorka zbioru Rękę do nogi , zaczaruje frazą i brzmieniem poezji naszych wschodnich sąsiadów. I to pewnie dosłownie - także z racji tego, że Wiera Burłak znana jest z szalenie żywiołowych występów.
(z materiałów organizatorów)

Do niedzieli w Krakowie można spotkać twórców, na większość imprez wstęp jest otwarty.

Ziemia Ulro to jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza – bardzo przy tym osobista – książka eseistyczna Czesława Miłosza. Dla autora była próbą zrozumienia sytuacji w świecie literatury drugiej połowy dwudziestego wieku, i szerzej – sytuacji duchowej współczesnego człowieka. Dla czytelników może być ponadto rodzajem przewodnika, pozwalającego inaczej, głębiej czytać dzieła uznane przez Miłosza za ważne.
Jerzy Illg





Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię