Péter Esterházy, Jeannete Winterson, Magdalena Tulli i Michal Viewegh – to kolejni potwierdzeni goście tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Przypominamy, że Festiwal – uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Europie – rozpocznie się w Krakowie 22 października i potrwa siedem dni (do 28 października). Swój udział w Festiwalu potwierdził także Noblista Orhan Pamuk.
Péter Esterházy – węgierski pisarz urodzony w 1950 r. Jego najbardziej znaną książką jest Harmonia Caelestis – opowieść o historii rodziny pisarza, ale także historii Węgier i Europy. Laureat najważniejszych węgierskich wyróżnień literackich, w tym prestiżowej nagrody Kossuth Prize. Jego książki tłumaczone są na kilkadziesiąt języków. Po polsku ukazały się: Harmonia Caelestis, Czasowniki posiłkowe serca, Wozacy, Księga Hrabala, Niesztuka.
Jeanette Winterson – urodzona w 1959 roku pisarka odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Za swoją pierwszą, autobiograficzną powieść Nie tylko pomarańcze... otrzymała Nagrodę Whitbreada. Kilka lat później książka została przeniesiona na mały ekran, a adaptację nagrodzono nagrodą BAFTA. Powieści Winterson to przede wszystkim badanie ludzkiej wyobraźni, postaw i granic tożsamości, szczególnie seksualnej. W polskim tłumaczeniu ukazały się dotychczas: Nie tylko pomarańcze..., Namiętność, Płeć wiśni, Zapisane na ciele, Sztuka i kłamstwa, O sztuce, Wolność na jedną noc, Podtrzymywanie światła, Brzemię, Dom na krańcu czasu, Kamienni Bogowie i Dyskretne symetrie.
Michal Viewegh – urodzony w 1962 roku w Pradze, najpopularniejszy współczesny pisarz czeski. Redagował czeski magazyn literacki Český spisovatel. Napisał kilkanaście książek, z czego w Polsce ukazały się m.in.: Uczestnicy wycieczki, Cudowne lata pod psem, Powieść dla kobiet, Wychowanie dziewcząt w Czechach, Sprawa niewiernej Klary oraz Zapisywacze ojcowskiej miłości. Tłem dla jego dzieł są współczesne Czechy, które opisuje z dużą dozą ironii i humoru. W Pradze odbyły się dwie edycje festiwalu poświęconego twórczości Michala Viewegha, jego powieści zostały także przeniesione na deski czeskiego teatru. Adaptacja filmowa jednej z książek pisarza - Mężczyzna idealny - miała swoją premierę także w Polsce.
Magdalena Tulli – urodzona w 1955 roku, polska pisarka i tłumaczka, laureatka Nagrody im. Kościelskich, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Do najważniejszych książek jej autorstwa należą: Sny i kamienie (debiut z 1995 roku), W czerwieni, Tryby, Skaza i Włoskie szpilki. Tłumaczka m.in.: Fleur Jaeggy, Marcela Prousta i Italo Calvino. Najnowsze opowiadania Włoskie szpilki przyniosły jej w tym roku Nagrodę Literacką Gdynia. Książki Magdaleny Tulli zostały przetłumaczone na 12 języków.
- A
- A
- A
Esterházy, Winterson, Tulli i Viewegh na Festiwalu Conrada
Festiwal – jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Europie – rozpocznie się w Krakowie 22 październikaKomentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:39
Kładka Bernatka rozbłysła na fioletowo. Wszystko z ważnego powodu
-
21:30
Audycja z 17.11.2024
-
19:30
Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca
-
17:42
Finał kolejnego etapu konserwacji XVI-wiecznej świątyni w Porębie Wielkiej
-
17:05
Lista Niezapomnianych Przebojów nr 1544 z 17.11.2024
-
16:38
Synoptyk IMGW: nadal silny wiatr, kolejnej nocy drogi mogą być śliskie
-
15:52
Rodziny ofiar wypadków drogowych przyjechały pod Tarnów
-
15:15
Krakowianie znowu pójdą do urn. Będą musieli wybrać nowego senatora
-
14:45
Nocne prace na wjeździe do Krakowa od strony Olkusza. Utrudnienia chwilę potrwają
-
14:08
AGH znalazła się w rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze