Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"DUMANOWSKI"w teatrze. ZDJĘCIA

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2013.03.25 07:56 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:56 )
W Starym Teatrze odbyło się wspólne słuchanie "Dumanowskiego". Nietypowe spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Publiczne czytanie Dumanowskiego

Emisja eksperymentalnego słuchowiska Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii na antenie Radia Kraków w dniu 11 listopada 2012 roku stała się wydarzeniem.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zorganizowano teatralną premierę fragmentów tego nagrania w formie zbiorowego słuchania w sali Muzeum Starego Teatru oraz spotkanie z jego twórcami – reżyserem Janem Klatą i autorem adaptacji Sebastianem Majewskim. Premierze towarzyszyła promocja wydawnictwa płytowego z nagraniem słuchowiska zrealizowanego w Radiu Kraków.
Słuchowisko Klaty według „Dumanowskiego” jest bardziej radykalne niż powieść Szostaka - czytaj

Wyjątkowość projektu Radia Kraków i Starego Teatru polegała na tym, że relacjonowanie intrygujących wydarzeń, o których opowiada powieść Wita Szostaka, wplecione zostało w całodniową, świąteczną ramówkę radiową – serwisy informacyjne, rozmowy publicystyczne, bloki reklamowe, a nawet prognozę pogody itd., a co za tym idzie – do pewnego stopnia zatarta została granica między sztuką a codziennym życiem.
Spektakl na antenie radiowej rozpoczął się punktualnie o 12.00 i był prezentowany w kolejnych odsłonach, co godzinę, tuż po wiadomościach aż do 22.00. Dla tych, którzy nie chcieli przeoczyć kolejnych odcinków, radio uruchomiło specjalny serwis powiadamiania smsami. Natomiast wszystkich tych, których to wydarzenie z różnych powodów ominęło oraz tych, którzy chcieliby do niego powrócić – serdecznie zapraszamy do sali Muzeum 27 marca 2013 roku o godz. 19.15.
Tytułowy Józafat Dumanowski – bohater książki i radiowego spektaklu – to szerzej (do tej pory) nieznany bohater narodowy, w którego losach, jak w soczewce, skupia się narodowa historia i wszystkie jej meandry. Nieprzypadkowo Dumanowski żył dokładnie 123 lata – tyle, ile trwały zabory.
„To opowieść o tym, jak buduje się polski mit, jaka jest potrzeba tego mitu i jakie rządzą nim mechanizmy – mówił Jan Klata. – „W Dumanowskim prawda wciąż miesza się z fikcją i to było w naszej pracy naprawdę inspirujące. Po raz pierwszy w życiu reżyseruję z zamkniętymi oczami, skupiając się na dźwięku.”
„Dumanowski w Radiu Kraków był niesamowitą realizacją! Zachowano dramaturgię, umiejętnie budowano napięcie, a zmiany formy nie pozwalały się nudzić. Na pewno w dużym stopniu to zasługa wspaniałej obsady aktorskiej, ale nie tylko. (...) Muzyka i dźwięki wykorzystane w słuchowisku były zjawiskowe. Świetnie wpisały się w konwencję opowieści i jak ona były bardzo zróżnicowane – słyszeliśmy podniosłe pieśni chóralne, dźwięki ludowych instrumentów, eksperymentalne aranżacje popularnych kawałków czy alternatywne i elektroniczne brzmienia” – napisała Gabriela Cagiel w dodatku Co jest grane „Gazety Wyborczej”.


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię