Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dramat Wolności w krakowskim Areszcie Śledczym

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2014.06.06 18:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:27 )
6 czerwca wernisażem wystawy prac blisko setki artystów z Polski , Czech i Niemiec na dziedzińcach wewnętrznych krakowskiego Aresztu Śledczego przy ul Montelupich ropoczęła się kolejna odsłona "wolnościowego" projektu autorstwa krakowskiego twórcy prof. Zbigniewa Bajka

fot.Mateusz Grymek


Projekt zrodził się pięć lat temu ; inspiracją do niego były ważne, związane z "wybuchem " wolności wydarzenia sprzed lat – powstanie „Solidarności“ /przełom lat 70. i 80./ oraz częściowo wolne wybory roku 1989 i ich konsekwencje. Od kilku więc lat artyści profesorowie i, doktoranci i studenci krakowskiej ASP oraz innych uczelni w Polsce i spoza jej granic – realizują projekty artystyczno-badawcze ze słowem „wolność“ w tytule w więziennych przestrzeniach a wiec w miejscach gdzie wolność mocno się ogranicza.


Projekty „Wymiary Wolności“, „Labirynt Wolności“, „Horyzont Wolności“ odbywały się w aresztach w Łęczycy , Wiśniczu Nowym i Radomiu . Ich współuczestnikami byli także więźniowie. Efektem projektu są m in zmieniające na trwałe więzienną przestrzeń np tzw spacerniaków artystyczne grafiiti. Dzięki studentom łódzkiej Filmówki, biorącym udział w projekcie powstały także filmy dokumentujące wydarzenia , również bogato ilustrowane albumy wydane przez krakowską ASP.

"Dramat Wolności" w krakowskim słynnym Areszcie Śledczym przy ul Montelupich to 92 prace artystów pokazywane na banerach, które rozwieszone zostały na dziedzińcach więziennych . Wśród prac jest także dzieło , autorstwa byłego uczestnika więziennych warsztatów w Radomiu od kilku miesięcy znów wolnego człowieka ...

- To wydarzenie, ten pobyt artystów w radomskim areszcie, odbiły się nie tylko na mojej osobie - mówi dziś pan Jacek - ale także poruszyły wielu osadzonych, którzy doszli do tego samego wniosku co ja, że w zakładzie karnym nie pozbawia się osób wolności tylko się je zniewala , bo moim zdaniem wolność polega na wolności słowa, serca, umysłu i duszy i ten projekt otworzył u mnie właśnie te wolności


[

Posłuchaj: 

]


„Dramat Wolności” jak mówi twórca projektu prof Zbigniew Bajek w swoim elementarnym wymiarze, jest próbą odpowiedzi na podstawowe pytania związane z tematem projektu: czym jest wolność?
, czy wolność da się opisać i wyrazić w sztuce?, czy wolność zyskuje się raz na zawsze?, czy wolność jest sprzymierzeńcem czy przeszkodą dla artysty?Ważne jest to, że na powyższe pytania odpowiadają przede wszystkim ludzie młodzi, studenci urodzeni po 1989 roku.


W trakcie wernisażu odbyła się projekcja filmu uczestników projektu oraz odsłonięcie muralu Kamila Kuzko i Artura Kapturskiego, w sali rekreacyjnej Aresztu Śledczego.


"Dramatowi wolności" towarzyszyć będzie seria warsztatów z osadzonymi w Areszcie Śledczym ( 16 - 20 czerwca) których efektem będą nowe, wspólne już prace.
Zakończenie projektu połączone z uroczystym finisażem odbędzie się 27 czerwca


Mimo niezbyt łatwego dostępu do wystawy , można ją jednak dopełniając niezbędnych formalności( konieczny dowód osobisty ) związanych ze specyfika miejsca oglądać do końca trwania projektu.



Organizatorzy działań objętych projektem „Dramat Wolności”:
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Pierwsza Pracownia Interdyscyplinarna, Areszt Śledczy w Krakowie, Interdyscyplinarne Koło Artystyczno-Naukowe, Urząd Miasta Krakowa.

Patronat Honorowy:
Prezydent Miasta Krakowa, Prof. Jacek Majchrowski
Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Prof. Stanisław Tabisz
Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej, Płk Krzysztof Trela


Jdruzynska/ mat.DW



Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię