Organizatorzy festiwalu od kilkunastu lat sprowadzają do Krakowa arcydzieła niemej kinematografii z różnych zakątków świata. Do udziału w imprezie zapraszają wybitnych instrumentalistów z Polski i zza granicy, którzy dokonują muzycznych interpretacji niemych dzieł filmowych.


W programie tegorocznej edycji Festiwalu Filmu Niemego znajdzie się m.in. ukraiński z 1929 roku, czyli komediowo-dramatyczny przewodnik po ideologii radzieckiej z lat 20. ubiegłego stulecia i polsko-austriacki z 1930 roku, stanowiący adaptację skandalizującej jak na swoje czasy powieści erotyczno-psychologicznej Mieczysława Srokowskiego pt. Kult ciała. Dziennik człowieka samotnego . Na widzów 13. FFN czekać będzie również niezwykły film dokumentujący brytyjską ekspedycję na Biegun Południowy, kierowaną przez kapitana Roberta Falcona Scotta w latach 1910–1913 ( , reż. Herbert Ponting, 1924 rok) oraz przegląd dzieł Władysława Starewicza , pioniera i wirtuoza poklatkowego filmu lalkowego. Swego rodzaju eksperymentem będzie wykonanie muzyki na żywo do obsypanego Oskarami filmu niemego pt. .

Widzowie festiwalu zostaną również zaproszeni w dokumentalną podróż w czasie do Krakowa sprzed 100 lat . Pionierzy polskiego filmu uwiecznili na taśmie filmowej zarówno ważne wydarzenia, takie jak obchody setnej rocznicy śmierci ks. Józefa Poniatowskiego, czy procesję Bożego Ciała, jak i codzienność królewskiego miasta. Widzowie będą więc spacerować po krakowskich plantach i Lasku Wolskim z początku XX wieku. Sprawdzą, jak wówczas działała gazownia miejska, a jak Zakład Oczyszczania Miasta. Wybiorą się na przejażdżkę Krakowską Miejską Koleją Elektryczną do Ojcowa. I dadzą się ponieść magii krakowskiej księżycowej nocy.

Muzykę na żywo, towarzyszącą wszystkim festiwalowym projekcjom, wykonywać będą m.in. improwizujący polski duet SZa/Za ; czeski akustyczno-elektroniczny zespół DVA ; jeden z najlepszych krajowych zespołów gitarowych, Kristen ; jazzujące trio Levity ; twórca klimatycznych ambientowych dźwięków, Pleq ; kompozytor, muzykolog i multiinstrumentalista, Marcin Pukaluk oraz przyjaciel festiwalu, kompozytor muzyki filmowej, Adrian Konarski .

Pierwszy raz w historii Festiwalu Filmu Niemego w programie znajdzie się też pasmo dla dzieci. Dwudniowe poświęcone będą początkom kinematografii, z którymi maluchy zapoznają się w trakcie projekcji i warsztatów. Muzykę w niemym kinie przybliży im krakowski zespół Frá leikskóla (islandzkie: od przedszkola).