- A
- A
- A
Cztery nowe wystawy w MOCAKU
Scenki obsesyjne i Design utopijny Piotra Blamowskiego oraz Nieprzekupne oko. Galeria Akumulatory 2, 1972-1990 i Wszystko, na zawsze - dziś. Polski i brytyjski design zrównoważony – to tytuły czterech nowych wystaw w MOCAKU.Wystawa jest próbą przedstawienia historii miejsca, które przez 18 lat działalności było niekomercyjną przestrzenią prezentacji sztuki artystów z całego świata.
Poznańska Galeria Akumulatory 2 zajmowała ważne miejsce na artystycznej mapie Polski przez cały okres swojej działalności. W latach 1972–1990 w Galerii Akumulatory 2 zorganizowano 195 prezentacji (wystaw, performansów, akcji, działań muzycznych, odczytów). Galeria funkcjonowała na zasadzie quasi-instytucji, pozbawionej zaplecza instytucjonalnego, zmieniając często miejsca pokazów. Materiał zgromadzony na wystawie i w towarzyszącej wystawie publikacji daje wgląd w praktyki artystyczne rozwijane poza oficjalnym obiegiem sztuki, w rozległy obszar artystycznych strategii realizowanych mimo funkcjonowania w restrykcyjnej rzeczywistości realnego socjalizmu. Wystawa będzie otwarta w dniach: 15 lutego – 28 kwietnia, kuratorzy: Bożena Czubak, Jarosław Kozłowski.
Kolejna wystawa pokazuje projekty designerów z Wielkiej Brytanii i Polski .
Zaprezentowane zostaną na niej projekty określane mianem designu zrównoważonego (ang. sustainable design), który ma zapewnić rozwój, nie prowadząc przy tym do zniszczeń. Charakterystyczną cechą designu zrównoważonego jest między innymi stosowanie zasobów odnawialnych oraz eliminowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Celem wystawy jest uświadomienie widzom, że design daje nam narzędzia i metody potrzebne do tworzenia nowego, zrównoważonego społeczeństwa, żyjącego w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.
Na wystawie Piotra Blamowskiego zostanie zaprezentowana seria krótkich filmów artystycznych stworzonych przez grupę . Filmy odwołują się do zakamarków zaszczepionej nam wyobraźni kulturowej. Są odważne, ekscentryczne, pełne humoru, często też okrutne, przerażające i nieprzyzwoite. Dynamika akcji jest podkreślana przez nerwowość montażu, przywodzącą na myśl spoty reklamowe. Do każdego filmu starannie dobrany jest utwór muzyczny. Wideo prezentowane w Galerii Beta przeznaczone jest dla osób dorosłych. Kurator: Maria Anna Potocka, wystawa otwarta w dniach: 15 lutego – 28 kwietnia.
Na drugiej wystawie Piotra Blamowskiego zostaną zaprezentowane obiekty użytkowe i dekoracyjne, wśród nich ławeczka eklektyczna, gra do odmawiania różańca, stojak na gazety w stylu art déco czy oprawione trofeum. Ta wystawa będzie odniesieniem do brytyjsko-polskiej wystawy designu zrównoważonego znajdującej się na poziomie.
Wystawom Scenki obsesyjne i Design utopijny towarzyszy katalog analizujący dwa pola działalności artystycznej Piotra Blamowskiego – wideo i design. Na dołączonej do niego płycie DVD znajdują się wszystkie filmy grupy design-generation .
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:53
Klucze będą miały obwodnicę. Trzeba tylko wybrać najlepszy wariant
-
16:38
Kraków: tragiczny wypadek na os. na Lotnisku
-
16:37
Historia, która żyje w tobie. Czy wiesz, kim byli twoi przodkowie?
-
16:28
Mieszkania kontenerowe dla uchodźców z Ukrainy. Pierwsze będą w Dąbrowie Tarnowskiej
-
15:11
Historia, która żyje w tobie. Czy wiesz, kim byli twoi przodkowie?
-
14:54
"Przestańmy torturować zwierzęta". Radne przekazały prezydentowi Krakowa petycję w sprawie dorożek
-
14:46
Rozpoczęła się procedura odwołania komendata wojewódzkiej policji w Krakowie
-
13:55
Podkrakowskie Forum Rynku Pracy. Temat przewodni: fundusze unijne
-
13:42
Plebiscyt „Inwestycje, które zmieniły Małopolskę” na półmetku
-
14:48
Skąd się wzięła piękna, złota, polska jesień?
-
10:10
Czy młodzi ludzie chodzą do teatru?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze