Wyobraźnia twórcza estońskiego kompozytora Urmasa Sisaska (ur. 1960), choć wyraża się w utworach muzycznych, ściśle wiąże się z astrologią . Bazując na trajektorii planet Układu Słonecznego, wyliczył on teoretyczne wysokości dźwięków dla obrotów Merkurego, Wenus, Ziemi, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna i Plutona. Cis, D, Fis, Gis, A – to według estońskiego kompozytora dźwięki tzw. skali planetarnej, która stała się podstawą i zarazem inspiracją jego kompozycji złożonej z 24 hymnów pod wspólnym tytułem Gloria Patri. Zabrzmi ona 7 kwietnia w krakowskim kościele św. Katarzyny w wykonaniu Chóru Polskiego Radia.
W projekcie kompozycji Sisaska towarzyszyć będzie wizualny esej. Jego autorem jest Jakub Woynarowski, rysownik, designer, muzyk i niezależny kurator . Wizualizacja inspirowana jest m.in. ideą geometrycznej koncepcji wszechświata, kosmografią Keplera czy pracami XVI-wiecznych mistrzów norymberskich: Jamnitzera, Stoera i Lenckera.
Projekt, łączący dźwięk, słowo i obraz, prezentowany w przestrzeni gotyckiej świątyni, może stanowić punkt wyjścia do rozważań o charakterze estetycznym i filozoficznym.
Koncert zorganizowany w ramach projektu Chór Polskiego Radia – dedykacje muzyczne.
7 kwietnia 2013, 20.00
Wykonawcy:
Chór Polskiego Radia pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szydzisza (przygotowanie chóru: Izabela Polakowska)
Jakub Woynarowski (autor eseju wizualnego)