W tegorocznym programie zaprezentujemy kilka klasyków kina hiszpańskiego (m.in. jeden z najgłośniejszych filmów Luisa Buñuela – Viridianę, czy Daję ci moje oczy Iciar Bollain, traktujący o przemocy w rodzinie), ekranizacje dzieł literatury hiszpańskojęzycznej (m.in. Niewinnych świętych Miguela Delibesa w reż. Mario Camusa – marcowy pokaz tego filmu towarzyszyć będzie wystawie Wspólna ojczyzna. Delibes w ilustracjach w Instytucie Cervantesa; Pantaleon i wizytantki w reżyserii Francisco J. Lombardiego na podstawie powieści Mario Vargasa Llosy, czy film Davida Trueby Żołnierze spod Salaminy na podstawie głośnej książki Javiera Cercasa), a także najnowszy film Marca Rechy Petit indi o żyjącym w swoim świecie nastolatku, czy Amateurs w reż. Gabriela Velázqueza, który skłania do zastanowienia się, do czego jesteśmy zdolni w naszej walce z samotnością.

PROGRAM „Cervantes Pod Baranami”- edycja 2014 :

wtorek, 28 stycznia, godz. 19.15
Viridiana
Hiszpania, Meksyk, 1977, 90 min.
reżyseria: Luis Buñuel
wykonawcy: Silvia Pinal , Fernando Rey , Francisco Rabal , Margarita Lozano , José Calvo
Nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes w 1961 roku, jeden z najgłośniejszych filmów Buñuela, był wydarzeniem artystycznym w skali światowej i jednocześnie przedmiotem jednego z największych skandali w dziejach kina (watykański dziennik Osservatore Romano uznał je jako dzieło bluźniercze, po czym film został zakazany w Hiszpanii). Film opowiada historię Viridiany, która przed złożeniem ślubów klasztornych, zostaje wysłana przez matkę do domu swojego wuja, Dona Jaime, który zapragnie się z nią ożenić.

wtorek, 25 lutego, godz. 19.00
Obaba
Hiszpania, 2005, 112 min.
reżyseria: Montxo Armendáriz
wykonawcy: Bárbara Lennie, Pilar López de Ayala, Eduard Fernández, Juan Diego Botto
Film wybitnego hiszpańskiego twórcy ze znakomitą obsadą. Do położonej w mitycznym regionie północnej Hiszpanii Obaby przyjeżdża młoda nauczycielka Lourdes, która chce nakręcić film o tym miejscu, uchwycić życie miasteczka i jego mieszkańców. Punktem wyjścia staje się szkolne zdjęcie sprzed lat. Zadanie wydaje się łatwe - miasteczko jest niewielkie, a ludzie chętni do rozmów. Jednak im więcej osób dziewczyna spotyka, im więcej historii słyszy, tym wszystko staje się dziwniejsze i bardziej tajemnicze. Mieszkańcy Obaby zdają się być uwięzieni w przeszłości, opowiadają o swoim dzieciństwie i zagadkowej sieci uczuć i łączących ich wzajemnych relacji. Kamera nie jest w stanie uchwycić esencji rzeczywistości. Jedynie poddanie się pięknu i tajemnicy pozwala naprawdę poznać świat Obaby - dziwnej krainy zamieszkałej przez jaszczurki, które podobno wchodzą ludziom do uszu i wyjadają mózgi...
Ta magiczna podróż w głąb duszy kraju Basków nakręcona została w oparciu o zbiór opowiadań Obabakoak baskijskiego pisarza Bernardo Atxagi.

wtorek, 25 marca, godz. 19.00
Niewinni święci / Los santos inocentes
Hiszpania, 1984, 107 min.
reżyseria: Mario Camus
wykonawcy: Alfredo Landa , Terele Pávez , Paco Rabal
Film Niewinni święci w reżyserii Mario Camusa, ze znakomitymi rolami Francisco Rabala i Alfredo Landy, jest niewątpliwie najlepszą z ekranizacji powieści wybitnego hiszpańskiego prozaika, Miguela Delibesa. Akcja rozgrywa się w wiejskiej posiadłości w Ekstremadurze w latach 60-tych XX w., a bohaterami filmu są członkowie biednej rodziny chłopskiej: mażeństwo Paco i Reguli, ich trójka dzieci i Azarias, niedorozwinięty brat Reguli, którego właściciel posiadłości pokazuje znajomym jakby chodziło o psa myśliwskiego. Film zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. specjalne wyróżnienie jury na Festiwalu w Cannes w 1984 roku, a Francisco Rabal i Alfredo Landa, ex aequo, nagrodę za najlepszą rolę męską.
Projekcja towarzyszy wystawie Wspólna ojczyzna. Delibes w ilustracjach, którą od 13 lutego do 30 kwietnia będzie można oglądać w Galerii Instytutu Cervantesa w Krakowie przy ul. Kanoniczej 12.

wtorek, 29 kwietnia, godz. 19.00
Petit indi
Hiszpania, 2009, 92 min.
reżyseria: Marc Recha
wykonawcy: Marc Soto , Eduardo Noriega , Eulàlia Ramon , Sergi López , Pere Subirana
Akcja filmu rozgrywa się na obrzeżach Barcelony, w rodzinie należącej do klasy niższej. Głównym bohaterem jest Arnau, młody chłopak, żyjący w swoim świecie. Mieszka w domu siostry od kiedy ich matka trafiła do aresztu, gdzie oczekuje na proces. Jego towarzyszami są śpiewające ptaki, którym poświęca dużo czasu usiłując je udomowić. Popołudniami chodzi z wujkiem na wyścigi chartów, obmyślając w głowie plan uratowania matki z opresji. Jednak pewne zdarzenie brutalnie sprowadzi go z powrotem na ziemię.

wtorek, 27 maja, godz. 19.00
Pantaleon i wizytantki / Pantaleón y las visitadoras
Hiszpania, Peru, 2000, 142 min.
reżyseria: Francisco J. Lombardi
wykonawcy: Angie Cepeda , Gustavo Bueno , Mónica Sánchez , Pilar Bardem , Salvador del Solar
FF Viña del Mar 2000 - Nagroda Publiczności FF Gramado (Brazylia) 2000 - Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Nagroda Publiczności oraz Nagoda Krytyków
Nakręcona z dużym rozmachem peruwiańska superprodukcja przenosi w dzisiejsze czasy akcję jednej z najbardziej znanych powieści Mario Vargasa Llosy. Tytułowy Pantaleon to świeżo upieczony, sumienny i stateczny kapitan intendentury. Wraz z awansem otrzymuje tajną misję zorganizowania służby wizytantek (czyli kobiet lekkich obyczajów) do obsługi garnizonów w Amazonii. Kapitan Panoja przybywa do dżungli w towarzystwie żony i bardzo sprawnie oraz z dużą dozą profesjonalizmu zaczyna organizować pracę prostytutek. Wkrótce jednak znajdzie się pod urokiem jednej z wizytantek - uwodzicielskiej Olgi Arellano, w którą na ekranie wciela się kolumbijska piękność Angie Cepeda.

wtorek, 24 czerwca, godz. 19.00
Żołnierze spod Salaminy/ Soldados de Salamina
Hiszpania, 2003, 112 min.
reżyseria: David Trueba
wykonawcy: Ariadna Gil, Ramon Fontseré, Diego Luna
Książka Javiera Cercasa, największa sensacja wydawnicza ostatnich lat w Hiszpanii, zrewolucjonizowała opinie na temat najważniejszego wydarzenia w XX-wiecznej historii Hiszpanii - wojny domowej. Film za pomocą materiałów dokumentalnych oraz fabularnych opowiada o prawdziwym wydarzeniu z okresu wojny domowej w Hiszpanii: pisarz i założyciel Falangi, Rafael Sánchez Mazas, prowadzony na rozstrzelanie wraz z pięćdziesiątką więźniów, zdołał uciec przez las. Jeden z poszukujących go żołnierzy pozwolił mu uciec. Po latach pisarka usiłuje poskładać elementy układanki, pełnej sprzeczności i enigmatycznych postaci. W tych poszukiwaniach, oprócz prawdy, usiłuje odnaleźć samą siebie.

wtorek, 29 lipca, godz. 19.00
American Visa
Boliwia, 2005, 100 min
Reżyseria: Juan Carlos Valdivia
wykonawcy: Demián Bichir , Kate del Castillo , Alberto Etcheverry
Marzenie wielu, opowieść o jednym. Mario (Demián Bichir), nauczyciel pracujący w szkole gdzieś w interiorze Boliwii, chce emigrować do Stanów Zjednoczonych, aby być bliżej syna studiującego w Miami. Kiedy spotyka się z odmową wydania wizy, decyduje zdobyć ją na czarnym rynku. Los jednak stawia mu na drodze wyzwanie, kiedy poznaje Blankę (Kate de el Castillo), egzotyczną tancerką, który ma inne marzenie: marzenie o Boliwii.

wtorek, 26 sierpnia, godz. 19.00
Sprawa Kripanu / La causa de Kripán
Hiszpania, 2009, 86 min.
reżyseria: Omer Oke
wykonawcy: Gorsy Edu, Bruno Ciordia, Monique Sawadogo, Alizeta Congo, Auguste Coutou
lassane, młody człowiek z Burkina Faso mieszkający w Kraju Basków, otrzymuje wiadomość od brata, Aliego, że w rodzinnej wiosce, rodzina jego i żony porozumiały się co do obrzezania jego 6-cio letniej córki. Ceremonia została zaplanowana na kolejny tydzień. Alassane nie chce zgodzić się na zabieg, ale brakuje mu tylko 6-ciu miesięcy do uzyskania zgody na legalny pobyt w Hiszpanii. Jeśli wyjedzie do Burkina Faso, nie będzie mógł wrócić i marzenia o lepszym życiu, o które tak bardzo walczył, przepadną.

wtorek, 30 września, godz. 19.00
Daję ci moje oczy / Te doy mis ojos
Hiszpania, 2003, 109 min.
reżyseria: Iciar Bollain
wykonawcy: Laia Marull, Luis Tosar, Candela Peña, Rosa María Sardá
Film opowiada historię Pilar i Antonia, małżeństwa z hiszpańskiej klasy średniej. Pilar decyduje się uciec z synem od znęcającego się nad nimi męża. Znajduje pracę w muzeum i stopniowo osiąga niezależność ekonomiczną. W tym czasie bohaterowie decydują się na separację i zamieszkują osobno, licząc na to, że w przyszłości ich relacje się poprawią. Antonio chodzi na terapię do psychologa, ale nie przynosi ona poprawy. Gdy para z powrotem zamieszkuje razem, Antonio wraca do dawnych, agresywnych zachowań i znów chce całkowicie kontrolować Pilar. Obraz Icíar Bollaín uznawany jest za klasyczne już dzieło poruszające temat przemocy w rodzinie, w mistrzowski sposób pokazuje zmiany mające miejsce w Hiszpanii w ciągu ostatnich 20 lat w odniesieniu do roli kobiet w społeczeństwie. Dla wielu mężczyzn - często silnie przywiązanych do tradycyjnych ról przypisanych płciom - okazały się one bardzo trudne do zaakceptowania.

wtorek, 28 października, godz. 19.00
Powr ót do Hansali / Retorno a Hansala
Hiszpania, 2008, 95 min.
reżyseria: Chus Gutiérrez
wykonawcy: Farah Hamed, José Luis García Pérez, Adam Bounnouacha, Antonio de la Torre Antonio de la Torre
Film Chus Gutiérrez porusza kwestię nielegalnych imigrantów z Afryki, którzy za wszelką cenę usiłują przedostać się do Hiszpanii. Martín, mężczyzna około 40., jest właścicielem domu pogrzebowego w Algeciras. Pewnego dnia u wybrzeży Hiszpanii tonie prowizoryczny statek przewożący Afrykanów. Jest mnóstwo ciał, które trzeba pochować, czym ma się zająć Martín. W zaciśniętej dłoni jednego z rozbitków pomocnik Martina, Antonio, znajduje kartkę z numerem telefonu. Szef zakładu dzwoni pod podany numer. Odbiera Marokanka, siostra mężczyzny, która będzie chciała odzyskać jego ciało.

wtorek, 25 listopada, godz. 19.00
Wiem, kim jesteś / Sé quien eres
Hiszpania, 2000, 104 min.
reżyseria: Patricia Ferreira
wykonawcy: Ana Fernández , Miguel Ángel Solá , Roberto Enríquez , Ingrid Rubio , Manuel Manquiña , Héctor Alterio , Mercedes Sampietro , Gonzalo Uriarte , Luis Tosar
Kiedy Paloma, młoda psychiatra uwielbiająca swój zawód, podejmuje pracę w szpitalu położonym gdzieś w hiszpańskiej Galicji, spotyka wyjątkowego pacjenta. Jest nim Mario, człowiek równie niepokojący, co uwodzicielski, który cierpi na rzadką chorobę: zespół Korsakowa, objawiający się zaburzeniami pamięci. Dla młodej lekarki okaże się on ekscytującym przypadkiem. Jednak luki w pamięci Maria kryją przeszłość, tylko pozornie zapomnianą, która w każdej chwili może wydobyć na powierzchnię niebezpieczne fakty wymazane z najnowszej historii Hiszpanii.

wtorek, 30 grudnia, godz. 19.00
Amateurs
Hiszpania, 2008, 88 min.
reżyseria: Gabriel Velázquez
wykonawcy: Emilie de Preissac , Paco Luque , Alberto Díaz , Juanma Hernández
Julio Nieves, 65-cio letni majster budowlany, który spędził całe życie w madryckiej dzielnicy Vallecas, musi stawić czoła zbliżającej się emeryturze. Jego dotychczasowe życie ulegnie zmianie, kiedy zupełnie niespodziewanie odwiedzi go 16-sto letnia dziewczyna z Marsylii, podająca się za jego córkę. Czy jest nią naprawdę? Może Nieves uzna ją za córkę, żeby nie czuć się samotnym? Do czego jesteśmy zdolni w naszej walce z samotnością?