Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Atwood, Mikš i Miłkowski w kwietniowym Sądzie nad Książką. WIDEO

  • Kultura
  • date_range Środa, 2017.04.12 14:54 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:48 )
Związki sztuki z polityką, miłość i koniec znanego świata oraz misterne opowiadania w kwietniowym Sądzie nad Książką.

Fot. Marek Lasyk

Kwietniowy Sąd nad książką w Radiu Kraków

Artur Grabowski i Bogusława Bodzioch-Bryła spierali się o trzy książki:

"Drugie spotkanie" Macieja Miłkowskiego,
"Czerwony kogut Picasso" Františka Mikša,
"Oryks i Derkacz" Margaret Atwood

OBEJRZYJ:

10 maja zapraszamy na kolejne wydanie Sądu nad Książką. Adam Wiedemann i Artur Grabowski omówią następujące książki:

Michał Olszewski  "#Upał", Znak

Marcel Schwob "Żywoty urojone", PIW

Wojciech Chmielewski "Belweder gryzie w rękę", Wydawnictwo ISKRY


"Oryks i Derkacz" Margaret Atwood

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Opis wydawcy:

To poruszająca historia miłosna, a zarazem fascynująca wizja przyszłości.
Śmiercionośna zaraza zgładziła ludzkość. Yeti usiłuje przetrwać w świecie, w którym być może jest ostatnim człowiekiem. Nie potrafi uwierzyć w śmierć swojego najlepszego przyjaciela Derkacza i ukochanej ich obu, pięknej Oryks. Dlaczego świat się rozpadł? Dlaczego przeżyły tylko zielonookie Dzieci Derkacza? W poszukiwaniu odpowiedzi wyrusza w wędrówkę przez bujny gąszcz, który porasta tereny wielkiego miasta, opustoszałego w wyniku prowadzonych przez potężne korporacje niebezpiecznych, niekontrolowanych eksperymentów z inżynierią genetyczną.

Margaret Atwood przenosi nas do nieodległej przyszłości, która wygląda aż nazbyt znajomo, a zarazem przerasta nasze wyobrażenia.
Świetnie panując nad swoim szokującym materiałem, autorka z właściwą sobie przenikliwością i czarnym humorem kreuje przedziwny, a mimo to w pełni wiarygodny świat, zamieszkany przez postacie, które długo jeszcze po zakończeniu lektury żyją w naszych snach.
Atwood od dawna uznawana jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych pisarek anglojęzycznych, ale „Oryks i Derkacz” to być może jej najlepsze dzieło… Genialna, dająca do myślenia, bogata i na wskroś przerażająca książka.
„The Baltimore Sun”
 

Margaret Atwood to światowej sławy kanadyjska powieściopisarka, poetka, krytyczka literacka, feministka i aktywistka polityczna, wymieniana wśród najpoważniejszych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Jej książki ukazały się w ponad trzydziestu językach. Do jej dorobku literackiego należą między innymi „Opowieść podręcznej”, na kanwie której nakręcono film pod tym samym tytułem; „Ślepy zabójca”, powieść nagrodzona Booker Prize; i „Oryks i Derkacz”, nominowana do Booker Prize i Orange Prize w dziedzinie literatury.

 

Czerwony kogut Picasso – František Mikš

Wydawnictwo M

Opis wydawcy:

Relacje modernizmu ze światem polityki, ideologii i ezoteryzmu.

Co ma wspólnego abstrakcjonizm Malewicza z bolszewicką rewolucja? Dlaczego „pierwszy bolszewik w Niemczech” – George Grosz, parł do komunistycznego puczu po I wojnie światowej? Czy niemieccy dadaiści byli prawowiernymi komunistami? Dlaczego Picasso wstąpił do Komunistycznej Partii Francji i jak to przyczyniło się do jego zawrotnej kariery? Który z artystów stał się największym „pożytecznym idiotą” sterowanej przez Sowietów światowej Rady Pokoju?

Napisana przystępnym językiem w intelektualnie prowokacyjnym duchu książka zapoznaje nas z tymi etapami modernizmu, wokół których wciąż panuje swoista zmowa milczenia. Na przykładzie trzech wybitnych przedstawicieli rosyjskiego, niemieckiego i francuskiego modernizmu prowadzi czytelnika poprzez najbardziej kryzysowe momenty XX-wiecznej Europy, analizując zarówno powody zauroczenia modernistów lewicową utopią, jak i wpływem tego faktu na ich twórczość.


 

"Drugie spotkanie" Maciej Miłkowski

Zeszyty literackie
 

Opis wydawcy:

Nowy tom opowiadań Macieja Miłkowskiego, prozaika, tłumaczonego na najważniejsze języki europejskie i przebojem zyskującego miejsce wśród najciekawszych autorów młodego pokolenia.

Pod warstwą ironii, za uśmiechem, czasami kpiną skryte są cierpienia, miłosne fascynacje, świat głębokiego serio. Mając w pamięci książki Nabokova, czeskich i południowoamerykańskich klasyków Miłkowski udowadnia, że o Zagładzie, o historii warto pisać w sposób nowoczesny, bo wtedy dopiero można odczuć jej bolesne piętno.


 

Projekt realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury "Promocja czytelnictwa”. 

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Instytut Książki:

 

 

 

​(Katarzyna Fortuna)

 
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię