- A
- A
- A
Artysta osobny - nowa wystawa w Wadowicach
Wystawa prac Karola Pustelnika w Wadowickim Centrum Kultury.Rysował i malował od dzieciństwa. Zmarły przed dwoma laty artysta bacznie obserwował poczynania ojca, który strugał z drewna ptaszki i zwierzęta. Wycinał ornamenty na ramach obrazów. Malował farbami kompozycje z wyobraźni.
Karol Pustelnik przystąpił do Grupy Krakowskiej w 1958 r. i chociaż fakt ten był dla niego na pewno nobilitujący, to potrafił zachować oryginalność, niepowtarzalność, a podczas wspólnych prezentacji jego prace zwracały uwagę odmiennością.
Karol Pustelnik był artystą o statusie osobnego w Grupie Krakowskiej. Mimo, iż związany z nią od początku jej istnienia, pozostawał dotąd jak gdyby na uboczu głównych trendów i mód artystycznych, wierny swej własnej – jak sam zwykł mówić ochocie do malowania. W jego obrazach mieszają się elementy zaczerpnięte z rzeczywistości z tymi, które są dziełem wyobraźni, cytaty ze świata przyrody i cytaty ze świata sztuki.
Karol Pustelnik urodził się w 1918 r. nieopodal Wadowic, we wsi Frydrychowice. Po ukończeniu wstępnej edukacji w rodzinnych okolicach udał się do Krakowa, gdzie w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych uzyskał w 1939 r. świadectwo dojrzałości. Część wojny spędził na przymusowych robotach w Niemczech. Po zakończeniu działań wojennych kontynuował swoją edukację artystyczną, zwieńczoną dyplomem z zakresu konserwacji (1952) w krakowskiej ASP. Studiował tam pod kierunkiem m.in. takich mistrzów, jak Tadeusz Kantor, Henryk Uziembło czy Mieczysław Wejman.
"W swoim życiu przeżywałem bardzo ciężkie chwile, na przykład podczas wojny byłem prowadzony na rozstrzelanie, ale jakoś to przeżyłem. [...] jestem wdzięczny Opatrzności, że tak się złożyło. [...] Właściwie to tylko mogę podziękować Bogu i mam szacunek przed tą tajemnicą i wielkością, że miałem żyć. I za to, że otrzymałem ten drobny talent, który mam. [...] Dlatego odczuwam potrzebę wiary [...]” - to słowa artysty.
Prace Karola Pustelnika znajdują się w zbiorach muzealnych Krakowa, Warszawy, Szczecina, Łodzi, Lublina, Bydgoszczy, Tarnowa, Wadowic i in. Posiadają je również kolekcjonerzy prywatni w Szwecji, Szwajcarii, Czechach, Słowacji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i oczywiście w Polsce.
Wernisaż wystawy : 20.września, godz. 18.00
Czas wystawy: 20 września 2012 - 20 października 2012
Miejsce: Wadowickie Centrum Kultury
pustelnik
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
13:34
Śmierć dziecka w krakowskim żłobku. Przesłuchano matkę
-
12:51
Ekspert od demografii: Nie uda nam się utrzymać obecnej liczby ludności Polski
-
12:27
Muszyna – warto tu przyjechać już nie tylko do uzdrowiska
-
12:06
Już nie tylko pociągiem. Jest szansa na linię autobusową z Krakowa do Chrzanowa
-
12:00
Miał być remont, jest znak zapytania. Dworzec w Mościcach wciąż niszczeje
-
11:33
Są zarzuty dla 57-latka, który skatował kota, bo ten... zabrał mu boczek
-
11:16
Zakorzenione
-
11:10
Czy można być ambasadorem i senatorem jednocześnie?
-
10:46
Zmarł Tadeusz Jakubowicz, wieloletni przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie
-
09:10
Dla dużych i malutkich: Glutologia i Bebechy, Morderstwo w muzeum, króliczek i Franek. Alfabet 17.10.24
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze