- A
- A
- A
Ars moriendi w BWA w Tarnowie z Marką RK!
"Sztuka umierania" wystawa prac współczesnych artystów mierzących się z tematem śmierci z kolekcją przedmiotów funeralnych w tleJury Marki Radia Kraków uznało, że to ważna i dająca do myślenia wystawa.
Fotografie, obiekty artystyczne, instalacje, obrazy, zapisy wideo z działań performatywnych autorstwa kilkunastu polskich artystów mierzących się z tematem śmierci zobaczyć można na nowej wystawie "Ars moriendi/Sztuka umierania" w tarnowskiej galerii BWA w Pałacyku Strzeleckim w Parku Strzeleckim.
Kurtorem wystawy jest religioznawca Przemysław Chodań, który tak pisze o swoim projekcie: "W myśl powiedzenia Emila Ciorana, że gdyby nie myśl o samobójstwie już dawno by się zabił, wystawa „Ars moriendi/Sztuka umierania” jest rodzajem medytacji nad przemijaniem, świecką próbą oswajania myśli o śmiertelności. Procesem, w którym artyści i widzowie stają się świadkami własnego przemijania oraz umierania innych.
Wystawa jest ćwiczeniem się w umieraniu, rozumianym jako ćwiczenie duchowe o anarchistyczny zabarwieniu. Przywoływanie obrazów rozkładu oraz doświadczeń i fantazji skupionych wokół nietrwałości wynika z przeczucia, że społeczeństwo wypierające świadomość choroby, cierpienia i śmierci staje się społeczeństwem żyjącym w iluzji, infantylnym i nieszczęśliwym.
Sztuka obrazująca starość, chorobę i śmierć może budzić protest. Można jej stawiać zarzut o przekraczanie moralnych granic, gdy odsłania starość czy niedołęstwo bez wiedzy obserwowanego podmiotu. Śmierć w sztuce może być estetycznie wysublimowana. Może być cyniczna. Dotyczyć jednostek lub społeczeństw. Może być dokumentacją, fantazją lub mieszanką obydwu. Może być momentem, może też być procesem. Zaklinaniem i odczarowaniem jednocześnie. Estetycznym opracowaniem procesów i zjawisk, które budzą niesmak czy obrzydzenie, odsłaniającym jednocześnie to, co najbardziej intymne sychologicznie. Wierzymy, że wszystkie te zabiegi przysłużą się przeżyciu i pracy ze świadomości tego, co nieuchronne".
Tarnowskiej ekspozycji towarzyszą przedmioty funeralne z niezwykłej kolekcji tarnowianina Bogdana Steinhoffa, na którą składają się także dokumenty i przedmioty sztuki dawnej.
Wernisaż wystawy 26 marca o godz. 18. Ekspozycja czynna będzie do 3 maja 2015
O wystawie rozmawiać będziemy także w Kole Kultury 1 kwietnia po 22.05
Artyści: Przemysław Branas, Justyna Górowska, Aneta Grzeszykowska, Magda Hueckel, Zuzanna Janin, Zbigniew Libera, Honorata Martin, Anna Orlikowska, Laura Pawela, Paweł Susid, Andrzej Wasilewski
W programie towarzyszącym:
Wtorek 31.03.2015, g. 18:00 – wykład Jerzego Żmudzińskiego „Motyw śmierci w sztuce dawnej”
Czwartek 9.04.2015, g. 18:00 – wykład etnograficzny Danuty Cetery „Obrzędy śmierci w kulturze ludowej”
Niedziela 12.04.2015, g. 15:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Wtorek 14.04.2015, g. 18:00 - wykład dr Małgorzaty Zawiły (Instytut Religioznawstwa UJ) „Śmierć w przestrzeni publicznej”
Niedziela 19.04.2015, g. 15:00 – po Starym Cmentarzu w Tarnowie oprowadza historyk Antoni Sypek (spotkanie pod bramą Cmentarza, ul. Narutowicza)
Wtorek 21.04.2015, g. 18:00 – wykład poetki Justyny Bargielskiej „Zbędne zdania: jak się żegnamy - w literaturze, w mediach, w życiu”
Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące bezpłatny
jdruzynska/mat.pras
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:10
Kochany pamiętniczku, jestem dziś w Polsce… Amerykanka zatrzymana na lotnisku w Balicach
-
21:39
Pracownicy Elektrowni Siersza w Trzebini jadą protestować do Warszawy
-
21:18
Zmarł Wacław Janicki, współtwórca Teatru Cricot 2, aktor spektakli Kantora
-
20:57
Dariusz Nowak, były policjant: Być może na Olszy mamy do czynienia ze zorganizowaną przestępczością
-
18:51
Urzędnicy z powiatu nowotarskiego, w tym były starosta, oskarżeni o łapówkarstwo
-
18:16
Dziki Zachód na krakowskiej Olszy - włamania, kradzieże, pobicia. Kto zaprowadzi porządek?
-
17:14
Ślimakami do nowego parkingu P&R w Bronowicach. Aktywiści: to zniechęci kierowców
-
15:31
Waży 600 ton, ma 5 metrów średnicy i przybyła aż z Chin, żeby wydrążyć kolejowy tunel
-
15:20
W gminie Niedźwiedź pora na niedźwiedzie
-
12:10
Co przyniesie nam 2024 rok i jak będą wyglądać konsumpcyjne zwyczaje Polaków?
-
10:40
2025 to numerologiczna 9, czyli koniec zmartwień i trosk
-
10:00
"Jeśli poradziłeś sobie w życiu, pomóż też innym". Lekarze Nadziei po godzinach swojej pracy pomagają ubogim
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze