Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Antoni Rząsa – rzeźba" w galerii Krypta u Pijarów

Znaczną część swojej twórczości poświęcił tematyce chrystologicznej, głównie pasyjnej, chociaż bezpośrednio nie identyfikował się z żadnym wyznaniem religijnym. W krakowskiej galerii Krypta u Pijarów wystawa rzeźb jednego najbardziej znanych polskich rzeźbiarzy XX wieku Antoniego Rząsy . Związany z Zakopanem artysta tworzył rzeźby drewniane, inspirowane sztuką ludową oznaczające się prostotą form i swoistą stylistyką. 10.10 – 27.10

o wystawie mówi Marcin Rząsa

Galeria Krypta u Pijarów zaprasza na wystawę wybitnego rzeźbiarza, który znaczną część twórczości poświęcił tematyce chrystologicznej, głównie pasyjnej, chociaż bezpośrednio nie identyfikował się z żadnym wyznaniem religijnym. 

W latach 60. XX wieku Antoni Rząsa (1919–1980) stał się jednym z bardziej znanych polskich rzeźbiarzy. Tworzył rzeźby drewniane, inspirowane sztuką ludową. Jego rzeźby odznaczają się prostotą form i swoistą stylistyką, są dzięki temu łatwo rozpoznawalne. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, w Muzeum Wojska Polskiego, 9 piet w kaplicy Pojednania kościoła Arka Pana w Krakowie-Bieńczycach oraz w zbiorach prywatnych w USA, Belgii, Danii, Francji, Włoszech i Watykanie. Spoczywa na cmentarzu na Pęksowym Brzysku w Zakopanem. Galeria artysty znajduje się w Zakopanem (ul. Bogdańskiego 16a). 



Galeria zaprasza na oprowadzania : 

17 października o godz.16.30 – Marcin Rząca oprowadzać będzie  po Kaplicy Pojednania w Kościele Arka Pana w Nowej Hucie
Kaplica znajduje się pod kościołem i wchodzi się do niej z chodnika od strony ul. Obrońców Krzyża albo z zakrystii. Składa się z przedsionka i właściwej kaplicy. W przedsionku znajdują się Piety Polskie Antoniego Rząsy. Po lewej stronie kaplicy ściana „szafowych” konfesjonałów, po prawej mur z piaskowca nawiązujący swą treścią do „ściany śmierci” w Auschwitz. Przy ścianie rzeźba św. Maksymiliana Marii Kolbego „Umęczony Człowiek” autorstwa Antoniego Rząsy. Na centralnym miejscu ołtarz, po prawej tabernakulum a na ścianie po lewej figura Chrystusa z dramatycznie wyciągniętymi rękami w objęciach Marii Magdaleny autorstwa Antoniego Rząsy.
Kaplica była pierwszym obiektem sakralnym udostępnionym dla wiernych podczas budowy kościoła w grudniu 1973 r. Oficjalne poświecenie odbyło się 12 kwietnia 1974 r.

26 października o godz.16.00 – Oprowadzanie po wystawie w Krypcie u Pijarów przez historyka sztuki Agatę Kokorytę 

  mat. prasowe  galerii Krypta u Pijarów 

O wystawie rzeźb Antoniego Rzący rozmawiać będziemy w Kole Kultury 11.10 po g. 22.05 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię