Anna Polony czyta "Sklepy cynamonowe". W Radiu Kraków kończą się nagrania jednej z najważniejszych książek Brunona Schulza. Do radiowej adaptacji wybraliśmy kilka opowiadań ukazujących dzieje rodziny kupieckiej z małego galicyjskiego miasteczka.


fot. W. Gruszka
Opowiadania Brunona Schulza w interpretacji Anny Polony reżyseruje Ewa Ziembla. Realizacja Wojciech Gruszka. "Sklepy cynamonowe" na naszej antenie przez cały miesiąc od 25 lutego. Radiowej premierze towarzyszy premiera literacka wyjątkowego wydania "Sklepów cynamonowych" z ilustracjami Brunona Schulza. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa mg.


Sklepy cynamonowe to zbiór opowiadań, których akcja usytuowana jest w niewielkim galicyjskim miasteczku, przypominającym do złudzenia rodzinny Drohobycz Bruno Schulza. Najważniejszą postacią Sklepów… jest Ojciec, nie tylko jako głowa rodu, kupiec prowadzący poważny interes w rynku, ale też szalony eksperymentator, wręcz demiurg. Ale równie ważny jest narrator, młody chłopiec, bo to on tworzy świat, który oglądamy. Więc to ostatecznie on jest Twórcą.


Zarówno oryginalność, jak i siłę Schulz czerpał ze swego rodzinnego Sklepy miasteczka. Dzięki zdolności spowijania najprostszych rzeczy pajęczyną metafory, czyni ze sprzedawców w sklepie swego ojca, ze służącej Adeli i samego ojca postaci mitologiczne, bohaterów przypowieści o egzystencji. Nie w literaturze faktu, lecz w niesamowitych fantasmagoriach Schulza żydowskie miasteczko znalazło swoje odbicie, choć było ono wykrzywione, wyłaniające się z wklęsłych i wypukłych zwierciadeł jego umysłu. (...) Wszystkie jego opowieści są powiązane osobą narratora, który jest nieco fantasmagorycznym ja autorapisał Czesław Miłosz .
Po wydaniu w 1934 roku przez Wydawnictwo „Rój” Sklepów cynamonowych Bruno Schulz, skromny nauczyciel rysunku, niemal z dnia na dzień stał się znanym i cenionym pisarzem.