Jeszcze tylko dwa tygodnie, do 19 sierpnia, potrwa pierwsza w Polsce tak wielka wystawa twórczości Aleksandra Rodczenki – jednego z najważniejszych artystów awangardowych XX wieku. Zanim prace fotografa-rewolucjonisty wyjadą z Polski, krakowskie Muzeum Narodowe zaprasza do obejrzenia wystawy w towarzystwie kuratorki oraz uczestnictwa w rozmaitych wydarzeniach towarzyszących – wykładach, warsztatach, koncertach i pikniku, który został przygotowany właśnie z okazji finiszu.


7.08, godz. 18.00
„Człowiek z kamerą filmową” – fascynacja maszyną w kulturze Rosji doby rewolucji

Kultura Związku Radzieckiego przeszła w pierwszych latach po rewolucji (1917) niezwykłą transformację, której celem było stworzenie przemysłowej rzeczywistości oraz przemysłowego społeczeństwa. Ślady tych zmian widoczne są m.in. w architekturze, której podstawową funkcją w latach dwudziestych było budowanie nowoczesnego świata. Efektem fascynacji techniką i jej możliwościami są także zmiany w tradycyjnej hierarchii dziedzin kultury. „Kino to najważniejsza ze sztuk!” - twierdził Lenin. Problem nowej formy oraz nowych mediów widoczny jest w twórczości Rodczenki, Melnikowa, Wesninów, Leonidowa i wielu innych, których przygoda z modernizmem i awangardą znalazła epilog równie gwałtowny i dramatyczny, jak początek.
Prowadzenie: dr Michał Wiśniewski

7–9.08, godz. 11.00–14.00

Krajobraz mojej twarzy

Warsztaty dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Poświęcone są jednej z najstarszych technik fotograficznych – luksografii. Bez użycia aparatów, skupiając się na czystej materii fotograficznej, na świetle i na sobie, mamy okazję stworzyć unikatowy autoportret. Idąc tropem wielkiego rewolucjonisty fotografii, Aleksandra Rodczenki, będziemy wspólnie eksperymentować ze sposobem widzenia, materią światłoczułą (będziemy naświetlać, wywoływać i utrwalać), poznawać język fotografii oraz zastanawiać się, ile można opowiedzieć o sobie za pomocą zdjęcia.

Prowadzenie: Basia Budniak

Konieczne zapisy: tel. 12 295 55 95, e-mail: [email protected]


9.08, godz. 17.00
Konstruktywne zwiedzanie wystawy dla rodzin, cz. IV: plakat / Barbara Łepkowska

10.08, godz. 19.00
„Wyzwolenie… przez autobus”
Performance zespołu KR 736EJ Autobus-Pracownia-Galeria Piotra Lutyńskiego w ramach Muzeum Forum na placu przed Gmachem Głównym w związku z 30. rocznicą ustawienia pomnika Stanisława Wyspiańskiego.

Weekend 18-19.08 (ostatni weekend wystawy)

PIKNIK PO ROSYJSKU
18.08, godz. 20.00

Futurystyczna poezja w futurystycznym świecie - koncert

Klub Pauza, ul. Floriańska 18 (podziemia)

Aleksiej Kruczonych w nowym, stechnicyzowanym społeczeństwie - eksperyment z dźwiękiem, poezją i strumieniem świadomości. Nowe życie poezji łączącej literaturę i performance. Futuryzm jest zawsze aktualny!

Denis Kolokol
- kompozytor, performer, twórca systemów interaktywnych, krytyk. Organizował festiwal muzyki eksperymentalnej, pracował nad muzyką i systemami interaktywnymi dla teatru. Stypendysta SME Akademii Muzycznej w Krakowie w 2008 roku; w CalArts, Kalifornia USA 2009 i 2012 (CECArtsLink), w Map Extension, Huesca, Hiszpania 2011. Zainicjował w 2006 roku duet theVolume w Almaty (Kazachstan), który w 2010 roku przerodził się w trio (z Tomkiem Chołoniewskim i Aleksandrem Chikmakovem).


Piotr Kurek
- muzyk i kompozytor, współzałożyciel nieistniejącej już grupy Ślepcy. Autor muzyki do licznych spektakli teatralnych (Lubelski Teatr Tańca, Białostocki Teatr Lalek) i projektów multimedialnych. Koncertował na festiwalach, m.in. w Polsce (Festiwal Malta, Festiwal Kody), Niemczech (Transmediale), Portugalii (Cornelius Cardew and the Art of Listening), Francji (Traverses), Austrii (Elevate), Węgrzech (UH Fest), Białorusi i Hiszpanii. Incydentalnie zbieracz małych, średnich i dużych instrumentów.

+ Akcja: Pocztówka z Muzeum, cz. 1: Pocztówka z futurystycznego miasta
Przy okazji koncertu w klubie Pauza „Futurystyczna poezja w futurystycznym świecie”, towarzyszącego wystawie Aleksandra Rodczenki, zostanie tam zorganizowane stanowisko, gdzie ze starych muzealnych kartek oraz wycinków gazet będzie można zrobić sobie pocztówkę.


19.08, godz. 12.00
Oprowadzanie po wystawie w cenie biletu


* co setna osoba zwiedzająca dostaje katalog

godz. 12.00 – 19.00: Akcja: Pocztówka z Muzeum, cz. 2: Eksperyment jest naszym obowiązkiem
Zwiedzający będą mieli okazję zrobić pocztówkę w formie kolażu.
Stanowisko do tworzenia pocztówek zostanie przygotowane na placu przed Muzeum. Będą tam stare pocztówki drukowane przez Muzeum oraz wycinki gazet, z których zwiedzający będą mogli zrobić kartkę pocztową. Przed Muzeum znajdzie się również punkt, skąd będzie można ją wysłać (sprawdzamy, czy Poczta Polska go przygotuje), lub ogłosimy, że 70 własnoręcznie zrobionych pocztówek wyśle Muzeum (70 x 1,55 zł = 108,50 zł). Kartki będą obijane specjalnymi stemplami: „Pozdrowienia z Muzeum” i „Muzeum jest super” (sprawdzamy koszt takich stempli) i fotografowane. Zdjęcia te będzie można zamieścić na stronie internetowej w relacji z akcji.

W tym dniu (19.08) wystawę będzie można zwiedzać do godziny 20.00!