Drobna, niewysoka blondynka o dużych, elektryzujących oczach zadebiutowała 21 października 1962 roku na deskach krakowskiego Teatru Rozmaitości w „Portrecie” autorstwa J.P. Gawlika, reżyserowanym przez zmarłego niedawno Jerzego Jarockiego.
Eteryczna, młoda dziewczyna w Rozmaitościach była obsadzana w rolach młodziutkich dziewcząt, a czasami chłopców (młody Zygmunt August w „Farfurce Królowej Bony”). Z jednej strony młodziutkiej Alicji to pochlebiało, z drugiej zaś chciała grać bardziej dorosłe role.
"Pamiętam, kiedy w 1969 roku grałam z ogromną przecież przyjemnością Melę w „Moralności Pani Dulskiej”, to mimo wszystko już wtedy chciałam być na tyle dojrzałą, by grać Dulską. To może jest zabawne i mniej się mieści w schematycznym postrzeganiu aktorki, ale ja zawsze chciałam grać kobiety, nie dziewczyny. Może dlatego łatwo mi było się godzić z upływem czasu?" - mówi Artystka
Po czterech latach spędzonych przy ul. Karmelickiej Alicja Kobielska przeniosła się do Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Tam pierwszy raz zagrała w „Kramie z piosenkami” Schillera w reż. Barbary Fijewskiej.
Po roku w Bielsku, przeniosła się do Teatru Śląskiego w Katowicach, którego dyrektorem został Mieczysław Górkiewicz. Zaprosił tam do współpracy wielu znakomitych reżyserów takich jak: Lidia Zamkow („Zmartwychwstanie”, „Troilus i Kresyda”), Jerzy Kreczmar („Nie – Boska komedia” i „Legion”), Józef Szajna („Szkarłatny proch”, „Śmierć na gruszy”, „Rzecz listopadowa”).
Teatr Śląski dysponował trzema scenami. Tam występowała, przez siedem lat grając między innymi Basię w „Krakowiakach i góralach” w reżyserii Jerzego Rakowieckiego.
W Katowicach Alicja Kobielska zagrała między innymi: Agnieszkę w „Szkole żon” w reż. M. Górkiewicza, Klarę w „Ślubach panieńskich” w reż. J. Machulskiego, Marię w „Wieczorze Trzech Króli” w reż. W. Skarucha. Katowice to było dla mnie pięć lat dyrekcji Górkiewicza i dwa lata dyrekcji Ignacego Gogolewskiego. W sumie 20 tytułów.
Ale pani Alicja – rodowita krakowianka z Olszy – tęskniła za Krakowem… a poza tym, dyrekcję Teatru – już wówczas na powrót nazwanego Bagatelą – objął Mieczysław Górkiewicz, który był zarówno doskonałym reżyserem, jak i świetnym dyrektorem.
W damskiej garderobie Teatru Bagatela, do której pobiera się klucz numer 19, pani Alicja Kobielska przy lustrze z prawej strony pomieszczenia ma swoje miejsce od 39 lat. Przy tym lustrze malowała się do około 55 ról, które zagrała w Bagateli, bo w ogóle zagrała ich (łącznie z występami gościnnymi w innych teatrach) 79.
w najbliższą niedzielę, 21 października, po specjalnym pokazie spektaklu "WUJASZEK WANIA" Prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski wręczy obchodzącej 50-lecie pracy artystycznej Alicji Kobielskiej odznaczenie Honoris Gratia. Rzecz się odbędzie na Scenie na Sarego 7, ok. godz. 18.15.
Jubilatkę można podziwiać na deskach Teatru Bagatela w spektaklach "TANGO", "OKNO NA PARLAMENT" oraz "WUJASZEK WANIA".
- A
- A
- A
50 lat na scenie - jubileusz Alicji Kobielskiej
Debiutowała 21 października 1962 roku na deskach krakowskiego Teatru RozmaitościKomentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze