Fundusz, który jest rozwinięciem działającego od 2020 roku programu Księgarnie Odporne, przeznaczony jest dla niesieciowych księgarń, które cechuje jakość, różnorodność i unikalność oferty w zakresie literatury pięknej. Wsparcie mogą otrzymać miejsca, które są zaangażowanie w życie kulturalne Krakowa i realizują cele strategiczne programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Kwota dofinansowania w tym roku wynosi aż 300 tys. złotych i jest ponad trzykrotnie wyższa od ubiegłorocznej – mówi Paweł Szczepanik, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. W ubiegłym roku z programu dla księgarń skorzystało szesnaście miejsc. Liczymy na to, że dzięki zwiększonym środkom zgłosi się do nas więcej potrzebujących księgarń.
Program zakłada cztery pakiety świadczeń:
Pakiet I, do 5000 zł
Gwarantuje ustawienie w księgarni dwóch półek: na jednej, oznaczonej logotypem KMLU, będą wyeksponowane książki objęte patronatem KMLU, na drugiej półce, nazywanej festiwalową, będą publikacje autorów goszczących na jednym z festiwali organizowanych lub współorganizowanych przez KBF.
Pakiet II, do 9000 zł
Gwarantuje ustawienie czterech półek: jednej z książkami pod patronatem KMLU, dwóch festiwalowych (Festiwal Miłosza i Festiwal Conrada)i jednej okazjonalnej, na której znajdą się publikacje autorów goszczących na innego rodzaju wydarzeniach niż festiwale, np. Światowym Kongresie PEN czy Kongresie Futurologicznym – do ustalenia w trybie roboczym.
Pakiet III, do 11000 zł
Gwarantuje ustawienie czterech półek opisanych w pakiecie II oraz organizację jednego dowolnego wydarzenia o charakterze literackim w przestrzeniach księgarni.
Pakiet IV, do 15000 zł
Gwarantuje ustawienie czterech półek opisanych w pakiecie II oraz organizację trzech wydarzeń o charakterze literackim w przestrzeniach księgarni, w tym jedno podczas Festiwalu Conrada.
Jako była księgarka bardzo się cieszę, że w tym roku dofinansowanie dla krakowskich księgarń zostało trzykrotnie zwiększone – mówi Barbara Balmas, kierowniczka Działu Literackiego KBF. Po rozmowach z księgarkami i księgarzami wybraliśmy system pakietowy, w którym każda księgarnia może indywidualnie wybrać ofertę na miarę swoich możliwości. Szczególnie mocno zależy nam, żeby księgarnie były widoczne podczas Festiwalu Miłosza i Festiwalu Conrada.
- A
- A
- A
300 tys. złotych dla krakowskich księgarń. Nabór do Funduszu Księgarskiego Krakowa Miasta Literatury UNESCO
Od 17 do 27 kwietnia 2025 roku trwa nabór do Funduszu Księgarskiego KMLU skierowanego do krakowskich księgarń niesieciowych. Placówki te otrzymają od miasta Krakowa łącznie aż 300 tys. złotych. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 30 kwietnia.
Autor:
Katarzyna Fortuna
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
12:16
Co kują dziecioły w Gorczańskim Parku Narodowym" "Pora dzięcioła" - reportaż Ewy Szkurłat
-
11:33
148 przejść dla zwierząt powstało na drogach szybkiego ruchu w Małopolsce
-
10:58
Tragiczny pożar auta w Tarnowie. Jedna osoba nie żyje
-
10:01
O jajku, jajeczku, płodności i plenności...Znaczy o życiu!
-
09:43
Wielkanoc pod Tatrami. "To będą niespodziewanie dobre święta"
-
09:38
Groby Pańskie w Podhalańskich kościołach
-
08:59
Odpoczywamy od wysokich temperatur. Na termometrach najwyżej 19 stopni
-
07:43
1. liga piłkarska - w 29. kolejce Wisła Kraków zagra dzisiaj z Pogonią Siedlce. Transmisja.
-
22:05
Nieświadomi konsumenci to dochodowy skarb
-
19:19
Cztery hektary lasu spłonęły w Lipnicy Górnej. Ponad 90 procent pożarów to wina człowieka
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze