Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

22. Krakowskie Spotkania Baletoffowe

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2013.11.29 09:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:02 )
Już w ten weekend Krakowskie Spotkania Baletoffowe - wydarzenie kulturalne odbywające się w Nowohuckim Centrum Kultury od 1991 r. Jak co roku są okazją do wzajemnego poznania artystów z krajów biorących udział w projekcie, a dla publiczności – możliwością obejrzenia barwnych, zaskakujących i mocno oddziałujących na zmysły przedstawień.

Krakowski Teatr Tańca, fot. Bartek Cieniawa

Krakowskie Spotkania Baletoffe

PROGRAM:

29 listopada (piątek), godz. 19.00, sala teatralna
Teatr Tańca DF „Truskawkowa 8”
pomysł i choreografia: Alicja Paleta, Agnieszka Lelek
opieka artystyczna: Katarzyna Skawińska
muzyka: Nicola Piovani, Marco Biscarini, Daniele Furlati, Sheila Chandra
scenografia: Alicja Paleta, Agnieszka Lelek
tańczą: Julia Kalęba, Anna Majerczyk, Karolina Mika, Małgorzata Ogórek, Magdalena Śmigasiewicz, Barbara Wysoczańska, Monika Zamojska

Teatr Tańca DF działa w Krakowie od ponad dwudziestu lat. Jest to jeden z najstarszych teatrów tańca w Polsce. Prowadzony jest przez Katarzynę Skawińską cenionego choreografa, wykładowcę tańca współczesnego, kompozycji tanecznej i autorkę wielu innowacyjnych projektów tanecznych. Swoimi choreografiami oraz programem edukacyjnym, Teatr bardzo aktywnie promuje sztukę tańca w różnych kręgach odbiorców, angażując się w organizację imprez teatralnych, fotograficznych, filmowych. Swoją ofertę kieruje również do najmłodszych odbiorców. Jest sprawdzoną marką taneczną, źródłem wiedzy, umiejętności
i pozytywnych emocji. Od 2008 roku Teatr działa pod patronatem Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Teatr Tańca BRALEN „Nádej” ( Nadzieja )
OTEC SMÚTOK, MATKA NÁDEJ (Ojciec Smutek, Matka Nadzieja)
choreografia: Rastislav Letenaj
T. Bissainthe

CO MI DÁŠ? (Co mi dasz?)
choreografia: Rastislav Letenaj
muzyka: Hana Hegerová

DOS CANCIONES
choreografia: Joe Alegado
muzyka: Silvio Rodriguez, Lole Y Manuel

TO JE MOJA STOLIČKA (To moje krzesło)
choreografia: Mirka Stašková
muzyka: Gotan Project

EXIL
choreografia: Joe Alegado
muzyka: Geoffrey Oryema

CESTA JE NÁDEJ, NÁDEJ JE CESTA (Droga jest nadzieją, nadzieja jest drogą)
choreografia: Janka Letenajová
muzyka: spirituály

Teatr Tańca BRALEN jest najstarszym zespołem tańca współczesnego na Słowacji, działającym już 39 lat. Skupia ambitnych, utalentowanych i wyjątkowych artystów w wieku 10-35 lat, którzy znaleźli tu odpowiednie warunki do rozwijania swoich talentów i samorealizacji. Ponad 1700 tancerzy zaczynało swoją przygodę z tańcem w Bralen i trudno dziś znaleźć słowacką grupę lub projekt taneczny, w którym nie uczestniczyłby były członek Teatru.
Do tej pory z Bralen współpracowało 54 pedagogów z Czechy, Austrii, Niemiec, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Brazylii, Kanady, RPA i Wybrzeża Kości Słoniowej. Stworzyli oni spektakle, które podziwiała ponad półmilionowa publiczność z 17 krajów świata.
Liczba przedstawień Bralen przekroczyła 850, wzbogacając życie kulturalne Bratysławy
i Słowacji, a ponadto godnie reprezentując Słowację za granicą.
Znakiem firmowym Bralen jest jakość, dynamika, wiarygodność i perspektywa.


30 listopada (sobota), godz.19.00, sala teatralna

Zadam Company „PROFIL”
pomysł/ choreografia: Adam Zambrzycki
wykonawcy: Timea Sebestyen, Jessica Simet, Adam Zambrzycki
realizacja video: Massih Parsaie
światła: Peter Koczor
opracowanie muzyczne: Adam Zambrzycki

Grupa Zadam Company została założona w 2003 r. przez Ádáma Zambrzyckiego. Tworzą ją artyści zapraszani do realizacji konkretnego projektu artystycznego. Spektakle Zadam Company nigdy nie ograniczają się tylko do języka i ruchu - zawsze mają na celu integrację różnorodnych gatunków artystycznych.
Ádám Zambrzycki jest na Węgrzech uznanym tancerzem tańca współczesnego, nauczycielem i choreografem. Pracował z wieloma znakomitymi węgierskimi choreografami i twórcami teatru. Przez sześć lat był solistą w Campagne Pal Frenak. Od 2005 roku nieprzerwanie prezentuje swoje własne produkcje.


Krakowska Akademia Tańca „music&movement”
Spektakl baletowy zrealizowany w technice tańca modern i jazz, w wykonaniu uczennic Krakowskiej Akademii Tańca, z towarzyszeniem młodzieżowego jazz bandu. To przedstawienie pełne energii, radości, emocji oraz wyrazistych obrazów, do muzyki skomponowanej specjalnie dla potrzeb spektaklu przez Dawida Sulej- Rudnickiego. 30 minut tańca i muzyki - dwóch wzajemnie przenikających się i uzupełniających artystycznych światów- żywiołowo wykonane przez młodych muzyków i tancerzy.
kierownictwo artystyczne: Monika Myśliwiec
reżyseria i choreografia: Monika Myśliwiec, Sabina Pyka, Karolina Skarżyńska, Bernadetta Zwierowska, Anna Kłos
muzyka: Dawid Sulej- Rudnicki
występują: Krakowska Akademia Tańca , The&I

Krakowska Akademia Tańca założona została przez „L’ Art de la Danse” - Towarzystwo Wspierania i Rozwoju Sztuki Baletowej w Krakowie. Rozpoczęła działalność w roku szkolnym 2000/ 2001, za głównym celem działalności obierając sobie upowszechnianie i propagowanie sztuki baletowej wśród dzieci i młodzieży.
Misją Krakowskiej Akademii Tańca jest rozwijanie zainteresowań i pasji tanecznych młodych Krakowian pod opieką starannie dobranych pedagogów oraz przygotowanie najzdolniejszych z nich do wykonywania zawodu artysty baletu. Autorski program nauczania, stała współpraca z Teatrem Ludowym w Krakowie i Budapest Dance Theater w Budapeszcie oraz znakomita kadra pedagogiczna realizująca z pasją misję szkoły gwarantują wysoki poziom nauczania oraz wyjątkową atmosferę i indywidualne podejście do uczniów.
Od 2002 roku Balet Krakowskiej Akademii Tańca bierze udział w znaczących wydarzeniach kulturalnych miasta Krakowa (festiwale Misteria Paschalia, Krakowska Wiosna Baletowa, Krakowskie Spotkania Baletoffowe), stale występuje na scenie Teatru Ludowego (Pyza na polskich dróżkach, Pyza za wielką wodą), współpracuje również z zaproszonymi choreografami i prezentuje własne spektakle baletowe (m.in. w ramach Krakowskiej Kameralnej Sceny Baletowej na scenie pod Ratuszem). Zespół bierze również udział w koprodukcjach m.in. z Budapest Dance Theatre, Teatrem Borgatti w Cento, Teatrem Ludowym w Krakowie oraz Konsulatem Polskim we Francji.


1 grudnia (niedziela), godz. 19.00, sala teatralna
Teatr Tańca MAXIMVS
„Quod sumus hoc eritis”, „Sama”, „Yemahá”, „Dolcenera”

QUOD SUMUS HOC ERITIS (Co jsme my, budete i vy)
choreografia: David Strnad
muzyka: Camille Saint-Saëns
kostiumy: Jindra Rychlá

Sama (Dateless)
choreografia: David Strnad
muzyka: Julio Cortazon, Lhasa, Tarafuki, Astor Piazzolla
kostiumy: Emberizo Calandra

Yemaha
choreografia: David Strnad
muzyka: Rokia Traoré
kostiumy: Jindra Rychlá

Dolcenera (Sladkobolná)
choreografie: David Strnad
muzyka: Fabrizio de André
kostiumy: Jindra Rychlá

Teatr Tańca MAXIMVS został założony w 2004 roku i od tego czasu zrealizował wiele przedstawień zarówno na scenach czeskich jak i zagranicznych. Teatr prezentuje wybitny repertuar na najwyższym poziomie technicznym i artystycznym. Dzięki swemu profesjonalnemu przygotowaniu zespół może opracowywać coraz bardziej wymagające projekty.
Nauczyciele Teatru Tańca MAXIMVS pracują nie tylko w obrębie grupy. Uczą też podczas warsztatów i tworzą choreografie zarówno dla zespołów profesjonalnych jak i amatorskich.
Kierownikiem artystycznym zespołu i jego choreografem jest David Strnad, były tancerz, nauczyciel i choreograf Teatru Tańca Bralen w Bratysławie /Słowacja/, obecnie wykładający na Akademii Sztuk Muzycznych im. Janaczka w Brnie. Tworzy także choreografie dla kilku teatrów w Czechach i za granicą. Strand współpracował z nauczycielami tańca i choreografami takimi jak Bruce Taylor /USA/, Joe Alegado /USA/, Rastislav Letenaj /Słowacja/, Olga Letenajova /Słowacja/, Cristina Perera /Brazylia/, Libor Vaculik /Czechy/, Ervin Varga /Węgry/ itd.
Teatr Tańca MAXIMVS nawiązuje kontakty z wybitnymi tancerzami, choreografami oraz osobistościami ze świata muzyki, teatru i sztuki z Czech i zagranicy.

Krakowski Teatr Tańca „Poliamoria”

reżyseria: Eryk Makohon: Eryk Makohon i zespół: Marcin Żminkowski, Ludwig van Beethoven: Eryk Makohonwystępują: Anna Chmiel-Kowalska, Monika Godek, Barbara Kopała, Agata Syrek, Monika Świeca, Katarzyna Węglowska-Król, Marta Wołowiec, Katarzyna Żminkowska, Bartosz Kwapień, Paweł Łyskawa, Jacek Mikosz, Karol Miękina (gościnnie)27 października 2013

Krakowski Teatr Tańca , dawniej Teatr Tańca GRUPAboso, powstał w 2008 roku. Założycielem Teatru i kierownikiem artystycznym jest Eryk Makohon. Krakowski Teatr Tańca od kilku lat działa przy Nowohuckim Centrum Kultury, gdzie realizuje strategię artystyczną oraz misję edukacyjną.
Teatr swoich scenicznych wypowiedzi nie zamyka w artystycznym monologu, przeciwnie każdy kolejny spektakl to próba rozmowy z widzem. Teatr jest metafizyczną przestrzenią wymiany myśli tancerzy, ich doświadczenia, a także miejscem wyzwania i rozwoju ich artystycznych osobowości. Proces, poszukiwanie, ruchowa i emocjonalna prawda oraz rozwój to najważniejsze pojęcia w słowniku grupy.
Zespół jest laureatem wielu festiwali i konkursów, m.in. Tyskich Spotkań Teatralnych, Konfrontacji Tańca Współczesnego w Koninie, polskiej edycji festiwalu solo&duo, reprezentował także Polskę na XIII Biennale Młodych Artystów Europy i Krajów Śródziemnomorskich, który w maju 2008 odbył się w Barii (Włochy).
Tancerze Krakowskiego Teatru Tańca, we współpracy z Teatrem KTO regularnie biorą udział w wydarzeniach i działaniach ulicznych (m.in. w ramach Nocy Poezji), a także realizacjach scenicznych (m.in. Operacja Opera – we współpracy z Operą Królewską w Oslo). Prowadzą także własną pracę pedagogiczną, ucząc w instytucjach kultury i szkołach tańca w Krakowie i w Polsce, oraz podczas warsztatów w wielu ośrodkach w kraju.
Krakowski Teatr Tańca jest organizatorem cyklicznych warsztatów tańca współczesnego z pedagogami z Polski i zagranicy, konkursu choreograficznego „3…2…1…TANIEC” oraz Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER.


Imprezy towarzyszące:

Krzysztof Lewiński „Ruch” - wystawa fotografii
22.11. - 2.12.2013 r., Galeria NCK
Krzysztof Lewiński - urodzony w Krakowie i na stałe związany z tym miastem. Z wykształcenia chemik, pracownik naukowy UJ. Jego zainteresowania skupiają się na szeroko pojętej fotografii ludzi, od zdjęć studyjnych poprzez dokumentację występów scenicznych, głównie baletowych aż do fotografii ulicznej. W niektórych swoich pracach wykorzystuje również elementy body paintingu oraz malarstwa. Swoje zdjęcia prezentował dotychczas na trzech indywidualnych wystawach fotografii.

KONTRAKCJA
II K-rakowskie O-twarte N-owe T-aneczne Akcje i Reakcje
30.11.2013 r. godz. 9.00-15.00, sala teatralna NCK
Konkurs KONTRAKCJA skierowany jest do dzieci oraz młodzieży biorących udział w zajęciach zespołów pracujących w oparciu o technikę tańca współczesnego, a także do instruktorów, którzy chcą rozwijać swe umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia.

Warsztaty taneczne
30.11.2013 r. sale baletowe NCK



Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię