„…Dom Artystów Plastyków przy ul.Łobzowskiej 3, jakkolwiek należy do czołówki modernistycznych realizacji w Krakowie, nie był pierwszym nowoczesnym budynkiem w mieście.”

I tak właśnie najnowsza publikacja dr Barbary Zbroi porządkuje naszą wiedzę o krakowskich budynkach międzywojnia.

Krakowianie „początkujący” i „zaawansowani” powinni zrobić miejsce na swoich półkach dla „Architektury międzywojennego Krakowa 1918-1939. Budynki-Ludzie-Historie” . A powodów jest sporo.

Po pierwsze dlatego, że istnieje duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że każdy znajdzie w tej książce opowieść o budynku, w którym mieszka , bądź mieszka ktoś ze znajomych. A jeżeli nie, to obok TEGO budynku przechodzi codziennie spiesząc do pracy i nie zastanawiając się nad jego pięknem (nie mówiąc już o historii). Urodę każdego z nich wydobywają zdjęcia – i te zrobione tuż przed publikacją, czarnobiałe, udatnie komponujące się z tymi archiwalnymi, i oczywiście te nieznane dotąd i nigdzie niepublikowane.

Powodem drugim jest niezaprzeczalna wartość naukowa. Książka dr Barbary Zbroi to znakomicie udokumentowana praca badawcza traktująca nie tylko o architekturze Krakowa tego niezwykłego dwudziestolecia, ale także opowiadająca o samym mieście w II Rzeczpospolitej.

W „Architekturze międzywojennego Krakowa” znajdziemy też budowle, które z krajobrazu miasta zniknęły bezpowrotnie, jak monumentalny dom przedpogrzebowy na nowym cmentarzu żydowskim w Podgórzu, wysadzony z premedytacją przez Niemców, czy wieża ciśnień przy ul. Rzeźniczej. I to jest trzeci powód dla którego warto tę książkę mieć.

Ktoś mógłby powiedzieć: to tylko moda na modernizm - bo wystawy, bo inne publikacje, towarzyszące im spotkania - na różne sposoby omawiają ten temat. Ale jak przyznała Autorka w wywiadzie dla Radia Kraków, najnowsza książka jest efektem nie tylko blisko dziesięcioletnich badań i pracy. To przede wszystkim pasja i miłość do architektury i architektów, o których wcześniej nikt nie pisał.

Książkę „Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939. Budynki-Ludzie-Historie”wydało Wydawnictwo Wysoki Zamek


Katarzyna Pelc