Josif Brodski, Pochwała nudy, przekład Michał Kłobukowski i Anna Kołyszko. Znak

Zbiór tekstów wiecznego buntownika. To wznowienie legendarnego tomu, uważanego za duchowy testament rosyjskiego noblisty. W Znaku eseje ukazują się z okazji 20-lecia śmierci autora. Poeta pokazuje nam tu swój talent obserwatora aktualnych wydarzeń, dociekliwego, niepozbawionego poczucia humoru błyskotliwego  komentatora rzeczywistości. Jego rozważania o ludzkich skłonnościach, ułomnościach, o społecznych zderzeniach, kulturalnych i religijnych konfliktach zupełne nie straciły na aktualności.

"Uderza u Brodskiego umiejętność połączenia skrajnych problemów, przeciwstawnych postaw, zupełnie różnych typów literatury i wyciągniecie z tego fantastycznych wniosków". Paulina Małochleb

"Brodski pisze, że w dziedzinie kultury to nie popyt kształtuje podaż, ale odwrotnie i chciałabym, żeby o tym wszyscy pamiętali".  Anna Marchewka

"Brodski jest w tych tekstach bardzo ludzki, potrafi się posługiwać umiejętnościami typowo reporterskimi i dzięki temu staje się nam bardzo bliski". Małgorzata I. Niemczyńska.

 

Cezary Łazarewicz. Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. Czarne

Drobiazgowe śledztwo dziennikarskie doświadczonego publicysty. Sprawa śmierci Grzegorza Przemyka opisana po latach na podstawie dostępnych dokumentów, relacji świadków, niewielu osób, które czynnie uczestniczyły w procesach. Jak służby działające w stanie wojennym chciały ukryć przyczyny śmierci warszawskiego licealisty. Przejmująca i bolesna opowieść o przemocy, bezczelności władzy i odwadze niegodzących się na to Polaków. Opis jednej z najgłośniejszych zbrodni w PRL-u, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku. Reportaż o Polsce, Polakach, opozycji i władzy, codziennym życiu  w stanie wojennym, o kulisach działań służb, milicji, partyjnych przywódcach.

"Wybieram reportaż Łazarewicza, za portret PRL-u, za genialną książkę dziennikarską, fantastyczne śledztwo, umiejętność komponowania tak skomplikowanej historii". Paulina Małochleb.

"Za wielokrotny, złożony portret czasów, których już trochę nie pamiętamy albo doświadczaliśmy ich w inny sposób, niż główny bohater tej książki. Opowieść ważna zwłaszcza dzisiaj, po to, żeby wiedzieć, jak trudno czyta się archiwa i jak skomplikowane to były czasy". Anna Marchewka.

"Nie ma takiej możliwości, żeby po lekturze tej książki nie było śladów w czytelniku". Małgorzata I. Niemczyńska.

 

Lauren Groff. Fatum i furia, przekład Mateusz Borowski. Znak

"To świetna powieść, zaskakująca, wciągająca i trzymająca w napięciu" -  mówili jurorzy Koła Kultury.

"Nie wszystko wygląda tak, jak nam się wydaje" - Marcin Wilk.

"To jest książka, która przywraca wiarę w fikcję literacką. Przyjemne zaskoczenie". Małgorzata I. Niemczyńska.


Obsypana na Zachodzie nagrodami, książka roku 2015 Amazona, ulubiona powieść prezydenta Obamy i Stephena Kinga. "Fatum i Furia" to dwugłos o małżeństwie - opowieść Lancelota o spotkaniu kobiety, która odmieniła jego życie, zderzona zostaje z wersją wydarzeń jego żony - Mathilde.

 

Jacek Hugo Bader Skucha, Czarne i Agora

Do tej książki znany reporter zabierał się przez wiele lat. Bohaterami swojej opowieści uczynił ludzi, którzy byli mu bliscy w czasach komunistycznej Polski, budowania opozycji, działania w podziemiu. Jak potoczyły się ich  losy? Co pozostało z ideałów? Jak komentują polską rzeczywistość? Czy chcą opowiadać o przeszłości? Bader szuka odpowiedzi na te pytania, a efekt jest zaskakujący, często niewygodny i dający do myślenia.

"Jacek Hugo Bader zmierzył się z bardzo trudnym zadaniem, do którego on sam musiał dojrzeć". Marcin Wilk.

"To bardzo smutna książka, przez smutek, który siedzi w ludziach, będących bohaterami tej opowieści". Małgorzata I. Niemczyńska

 

Ewa Kuryluk, "Manhattan i Mała Wenecja", rozmawia Agnieszka Drotkiewicz. Zeszyty Literackie
 
Wywiad rzeka z artystką, której prace pokazywane były w Muzeum Narodowym w Krakowie na wielkiej, retrospektywnej wystawie. W rozmowie pojawia się dużo biograficznych wątków. Drotkiewicz przypomina motto jednej z instalacji artystki: „Piszę, czego nie mogę narysować, rysuję, czego nie mogę napisać”.

"Wyróżniam tę książkę za rzadki rodzaj skupienia w prowadzeniu ważnej rozmowy na rozmaite tematy". (Marcin Wilk)

 

Piotr Nesterowicz "Każdy został człowiekiem". Czarne

Reporterska opowieść o naszych rodzicach i dziadkach. Historie, którym początkiem jest monumentalne, dziewięciotomowe wydanie pamiętników młodzieży wiejskiej opatrzone wspólnym tytułem Młode pokolenie wsi Polski Ludowej, nadesłanych na konkurs ogłoszony w 1961 roku. Autor poszedł dalej, szukając dokumentów i krewnych ówczesnych aktywistów, sprawdzając dalsze losy pokolenia, które przeżyło awans społeczny przenosząc się do miasta. A w latach 1946–1960 ze wsi do miasta przeniósł się co trzeci młody człowiek.

"Dawno nie bolała mnie żadna książka, tak, jak książka Nesterowicza. Bolesna, mocna, wyrazista, ważna". (Anna Marchewka)

 

Jarosław Mikołajewski Wędrówka Nabu. Austeria

"Ta książka to lekcja współodczuwania i empatii, maksymalnie nasycona treścią, z piękną, gęstą, poruszającą kreską Joanny Rusinek". Anna Dutka.

"Szalenie metaforyczna, poetycka książka, która zarazem opowiada o palącym problemie, wymusza zaangażowanie i nie pozwala na obojętność". Paulina Małochleb

"To książka bardzo potrzebna i bardzo dobrze zrobiona, pokazująca problemy, z którymi mierzymy się dziś w świecie. Książka nie tylko dla dzieci". Michał Sowiński  

Wybitny poeta, italianista, tłumacz i dziennikarz napisał książkę dla dzieci, którą najmłodsi powinni poznawać obowiązkowo w towarzystwie dorosłych. Napisana w baśniowej konwencji, opatrzona poruszającymi ilustracjami Joanny Rusinek historia małej dziewczynki uciekającej przed wojną jest bardzo aktualna.

"Wędrówka Nabu jest książeczką o uchodźcach i o tym, jak bardzo ich życie zależy od nas. Za tą książką stoi Sprawa" - mówi Jarosław Mikołajewski.

 

Fernando Pessoa, Poezje zebrane Alvaro de Campos, przekład Wojciech Charchalis. Lokator

"To poezja wymagająca i niełatwa, ale porywająca. Najbardziej fascynuje mnie nieustanne napięcie, które rozgrywa przez całą swoją literaturę, napięcie między tym, co jest potencjalne, a tym co jest faktyczne". Michał Sowiński.

"Szalony program rozwinięty na rzadko spotykaną w literaturze skalę. Eksperymet literacki i eksperyment egzystencjalny". Paulina Małochleb.

"Cieszę się, że Lokator zafundował nam taką, mało do tej pory dostępną, klasyczną lekturę". Anna Marchewka.

Portugalska poezja, wybitny twórca, niezwykła książka. Fernando Pessoa, Poezje zebrane Alvaro de Campos w przekładzie Wojciecha Charchalisa, to książka września w Radiu Kraków. Jurorzy Anna Marchewka, Paulina Małochleb i Michał Sowiński byli zgodni - to wydarzenie na polskim rynku wydawniczym, słowa uznania należą się krakowskiemu wydawnictwu Lokator.

 

Agneta Plejel, Wróżba. Wspomnienia dziewczynki, przekład Justyna Czechowska. Karakter

"Znakomita, poruszająca proza, świetny przekład Justyny Czechowskiej. Lektura obowiązkowa". Grzegorz Nurek.

"Bardzo mocna, kobieca proza, napisana absolutnie nie różowym i nie brokatowym językiem". Paulina Małochleb

"Mądra i dobra książka, że można ocaleć, kochać i pisać". Anna Marchewka
 

Subtelna, minimalistyczna, poruszająca proza wybitnej szwedzkiej pisarki i publicystki. Opowieść o dorastaniu i dojrzewaniu, o rodzinnych relacjach, trudnych decyzjach i ucieczce w świat literatury. Szwecja lat 40. I 50. Przed boomem, okresem dobrobytu  i wybuchem demokratycznych zmian. W centrum jest cały czas tytułowa dziewczynka, jej przeżycia, emocje, traumy i rozczarowania.

 

Wit Szostak, Zagroda zębów. Powergraph

"To piękna i mądra książka, która wprost mówi, że tyle jeszcze zostało do powiedzenia. Odys, tułacz, wędrowiec, wygnaniec, trudno byłoby znaleźć lepszego bohatera naszych czasów". Anna Marchewka

"Wit Szostak pokazał w tej książce mnóstwo historii, które drzemią w tym może najważniejszym dla kultury zachodu tekście, czyli Odysei. Pokazał też świat, w którym odeszli bogowie i narodziła się nasza rzeczywistość. Każda z tych miniatur, to osobna powieść". Michał Sowiński

"Autor staje się współczesnym pieśniarzem, który tak jak ci dawni, kiedyś,  improwizuje, zmyśla, opowiada własne wersje mitu. Znakomita, zaskakująca lektura, z którą każdy powinien się zmierzyć". Grzegorz Nurek

Autor kilku uznanych i nagradzanych powieści tym razem mierzy się z formą miniatury literackiej. Bazą do jego tekstów staje się mit o Odysie. Wit Szostak tworzy kilkadziesiąt wersji mitu, opisując alternatywne losy bohaterów i dając różne zakończenia. Tworzy w ten sposób uniwersalne historie o rodzinie, tęsknocie, bezdomności i tułaczce.

 

Tomasz Różycki, Litery. Wydawnictwo a5

"W pozornej prostocie tkwi pułapka . A wiersze można czytać w różny sposób ale na pewno powoli i na raty, na święta i na co dzień".  Anna Marchewka.

"To jest książka, która nie poddaje się żadnej łatwej interpretacji. Różycki jest i dramatyczny i dowcipny. Wybitna poezja". Paulina Małochleb.

Wydany w serii Biblioteka Poetycka tom wierszy poety tworzącego nieco na marginesie polskiego świata literackiego. Wydawca określa go jako spadkobiercę gigantów modernizmu, który dzieli poetyckie doświadczenie ze swoimi poprzednikami, a nie z rówieśnikami.

 

Sonda: 506

 

 

Barbara Gawryluk