Mimo zmiany sposobu wykorzystania ciepła z ziemi program będzie realizowany, bo geotermia to tylko jeden z jego elementów. Będzie się nawet rozwijał, bo zainteresowanie uczestnictwem zgłosiły kolejne miasta.
Wracając do krynickich problemów z geotermią warto przypomnieć, że było to już drugie podejście. Dziesięć lat temu ciepłych źródeł 3 km pod ziemią szukała w dzielnicy Czarny Potok spółka Kolej Gondolowa na Jaworzynę. Operacja zakończyła się jednak fiaskiem. Teraz nawet nie rozpoczęto wierceń, bo - jak tłumaczy sądecki poseł PiS Patryk Wicher - po rozmowach i ponownej analizie danych geologicznych uznano, że ryzyko kolejnej porażki jest zbyt duże.
"Po prostu uznał pan minister po badaniach, że prawdopodobieństwo wwiercenia się do dużych zasobów wody i odpowiedniej temperatury jest nikłe, a koszt tego wwiertu wynosi blisko 140 milionów złotych. Zaproponował inne rozwiązanie dla Krynicy" - komentuje Wicher.
To rozwiązanie to więcej płytszych odwiertów i instalacja pomp ciepła. Burmistrz Krynicy Piotr Ryba żałuje, że zrezygnowano z głębokich wierceń. Pojawia się też obawa, że wariant B również może się nie udać.
"Nie wiemy, czy będzie dopuszczalne zrobienie kilku, czy kilkunastu odwiertów, powiedzmy, 500-metrowych, ponieważ na dzień dzisiejszy nasze wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego tego zabraniają z uwagi na uwarunkowania górniczo-uzdrowiskowe, czyli możliwość naruszenie źródeł wody mineralnej" - komentuje Ryba.
Dlatego kolejne miesiące mają być wykorzystane na dokładniejsze badania geologiczne, wykluczenie ewentualnego ryzyka i zmianę przepisów. Spowolnienie geotermii nie zatrzymuje jednak całego programu Miasto z Klimatem. Nie zniechęca również innych miast, które już oficjalnie zgłaszają swój akces. Po Krynicy w programie są już Piwniczna i Muszyna a w ostatnich dniach dołączyła też Rabka. Jak mówi burmistrz Muszyny Jan Golba, dla miast żyjących z turystów interesujący jest każdy program, który pomaga inwestować w ochronę środowiska.
"Wszędzie tam, gdzie się pojawi klimat, czyli możliwość pozyskania środków na różne cele, czy na zeroemisyjność, czy na transport zeroemisyjny, czy walkę z niską emisją, to wszędzie wchodzę w to" - oświadcza burmistrz.
Jan Golba informuje dodatkowo, że równolegle do programu Miasto z Klimatem, adresowanego do wszystkich polskich samorządów, rusza właśnie kolejny program Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o nazwie Klimatyczne Uzdrowiska. Założenia są podobne, ale całość dedykowana jest wyłącznie uzdrowiskom. I utaj wiadomo już m.in. że do podziału dla 45 uzdrowisk w Polsce będzie 200 mln zł w formie dotacji i dodatkowe 50 mln zł dostępnych jako pożyczki.
Sławomir Wrona/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.