Podróż Karola III do Polski na ceremonię upamiętniającą wyzwolenie KL Auschwitz jest pierwszym zagranicznym wyjazdem monarchy w tym roku. Będzie to także pierwsza wizyta Karola III nad Wisłą po objęciu tronu w 2022 r.

Król najpierw odwiedzi Kraków, gdzie spotka się z lokalną społecznością. Wcześniej, jako Książę Walii, czterokrotnie odwiedzał Polskę, w tym trzykrotnie Kraków - w 1993, 2002 i 2008 roku.

Po wizycie w 2002 r., podczas której zobaczył dawną żydowską dzielnicę Kazimierz i rozmawiał z przedstawicielami Gminy Żydowskiej, objął patronat nad Centrum Społeczności Żydowskiej, projektem realizowanym w Wielkiej Brytanii przez World Jewish Relief (WJR). Książę pomagał organizacji m.in. w zbiórce funduszy. Kiedy po sześciu latach wraz z żoną Kamilą ponownie odwiedził Kraków, osobiście otworzył Centrum Społeczności Żydowskiej na Kazimierzu. Podczas uroczystości - powitany przez naczelnego Rabina Polski Michaela Shudricha - przybił na drzwiach budynku tradycyjną mezuzę. Jest także patronem budynku.

W Krakowie brytyjski następca tronu zwiedzał także Rynek i okoliczne zabytki. W 2002 r. w Sukiennicach podejmował go na specjalnie wydanym przyjęciu ówczesny prezydent Krakowa Andrzej Gołaś. Książę był wtedy również na kolacji w Willi Decjusza w towarzystwie Jolanty Kwaśniewskiej. W 2008 r. zwiedzał m.in. kościół Mariacki i Zamek Królewski na Wawelu.

Po spotkaniu ze społecznością lokalną na Kazimierzu, Król uda się do Oświęcimia na obchody upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia przez armię czerwoną niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ceremonia zorganizowana na terenie obozu jest obchodzona na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r.

Karol, Książę Walii, jako Król Karol III wstąpił na tron Wielkiej Brytanii 8 września 2022 roku po śmierci Królowej Elżbiety II, której 70-letnie panowanie było najdłuższym w historii brytyjskiej monarchii.

Na początku tego roku Król spotkał się z 94-letnim Manfredem Goldbergiem ocalałym z Holokaustu. Zapis z ich rozmowy, podczas której Goldberg opowiada o historii swojej i swych najbliższych, został upubliczniony szkołom w Wielkiej Brytanii jako materiał edukacyjny.