Małżeństwo zajmowało się rzeźbą, ceramiką i mozaiką. Najciekawszym i najbardziej znanym dziełem ich autorstwa jest 37-metrowa mozaika w słynnym hotelu Cracovia.
Do Samotni Artystów na skraju Lasku Wolskiego wybrała się Magdalena Zbylut, a oprowadziła ją gospodyni - Anna Husarska, synowa państwa Husarskich, która opowiadała m.inn o górującej nad ogrodem wielkiej mozaice, przedstawiającej Ostatnią Wieczerzę. Z ogrodu widać kopiec Kościuszki. W Samotni znajdują się szkice artystów, niektóre nawet z czasów studiów Romana Husarskiego, kiedy uczył się od samego Xawerego Dunikowskiego. Ciekawostką jest stara maszyna do pisania z której korzystał Stanisław Lem.
Samotnia Artystów, dawny domek ogrodnika, później pracownia, gdzie tworzyli nie tylko Husarscy, ale całe grono artystów. Była miejscem spotkań i obecni właściciele chcą, żeby taki właśnie charakter zachowała.
W ramach zbliżających się Dni Dziedzictwa w najbliższy weekend będzie można zwiedzić prócz Samotni Artystów, również Centrum Administracyjne kombinatu w Nowej Hucie, Zamek w Wiśniczu czy Dwór Feillów w Woli Zręczyckiej. Trzeba się jednak spieszyć, bo na zwiedzanie obowiązują zapisy, które potrwają do piątku do godz. 16.
Magdalena Zbylut/bp
XIX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Od kuchni startuje 20 maja:
20–21 maja
Samotnia artystów – dawna pracownia ceramiczna Heleny i Romana Husarskich w Krakowie
Centrum Administracyjne kombinatu w Nowej Hucie
Dwór Feillów w Woli Zręczyckiej
Zamek w Wiśniczu
Zabudowa Bochni
27-28 maja
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Kościół i klasztor Braci Kapucynów w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny
Wieś Frydman na Spiszu
Architektura uzdrowiskowa Szczawnicy
Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej