- A
- A
- A
Związek Legionistów Polskich będzie współpracował z Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku?
Krakowskim Domem im. Józefa Piłsudskiego i ekspozycją Muzeum Czynu Niepodległościowego udało się zainteresować Muzeum w Sulejówku i Fundację Rodziny Marszałka. Obecnie zabytkowy modernistyczny budynek niszczeje, a stan "relikwii polskości", bo tak o zbiorach mówi Krystian Waksmundzki, komendant Związku Legionistów Polskich, jest wystawiony na ciężką próbę. Gdyby nie kwestia własności budynku, perspektywa partnerstwa Związku Legionistów z muzealnikami z Sulejówka i rodziną marszałka byłaby okazją do odtrąbienia sukcesu.Związek Legionistów Polskich rozpoczął rozmowy z Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Fundacją Rodziny Marszałka. Ich efektem ma być podpisanie umowy o współpracy w ministerialnym programie "Niepodległa". Krystian Waksmundzki, komendant ZLP nie wyklucza również wymiany części ekspozycji między krakowskim Muzeum Czynu Niepodległościowego przy Oleandrach a podwarszawską placówką.
- Oni mają swoje eksponaty i program. Mają nieco inne założenia niż my jeśli chodzi o wymowę ekspozycji. Oni idą w nowoczesne metody, Oleandry są symbolem czegoś innego - podkreśla Waksmundzki.
Nie potwierdza, ale również nie zaprzecza rozpoczęciu takich rozmów dyrektor Muzeum w Sulejówku i wnuk Marszałka, Krzysztof Jaraczewski. Z informacji udzielonej Radiu Kraków przez Jacka Rusieckiego, prezesa Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego wynika jednak, że planowany jest przyjazd muzealników z Sulejówka, którzy mają profesjonalnie zinwentaryzować zbiory krakowskiego Muzeum Czynu Niepodległościowego na Oleandrach. Jak podkreśla Rusiecki - ten spis zakończyłby spekulacje na temat tego, czy zbiory w ogóle istnieją. "Ta inwentaryzacja powinna zacząć się na przełomie sierpnia i września. Będziemy też dalej rozmawiać, co można byłoby w tym miejscu zrobić. I zapewnić ze strony być może miasta, być może ministerstwa, jakąś formę patronatu, a także zaangażowania finansowego" - wyjaśnia Jacek Rusiecki.
Porozumienie z miastem może być jednak trudne. Cały czas trwa spór o siedzibę związku. To miasto Kraków jest prawnym właścicielem Domu im. Józefa Piłsudskiego przy al. Trzeciego Maja, a związek zajmuje go bezprawnie. Do sprawy odniósł się Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. "Księgi wieczyste potwierdzają uprawnienia do posiadania obiektu przez miasto. Przyjdzie odpowiedni czas, będzie wyznaczony zarządca i do niego zwrócimy się o umożliwienie wejścia do budynku" - zapowiada Andrzej Kulig.
Miasto ma nadzieję na odzyskanie budynku przed 100-leciem odzyskania niepodległości. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zadeklarował, że Dom Marszałka będzie tak przygotowany, by znalazły w nim miejsce organizacje niepodległościowe i niepodległościowa ekspozycja.
Sprawa - o ile trudna, o tyle złożona. Wszystkim stronom zależy na tym, by zachować dziedzictwo Józefa Piłsudskiego, ale to za mało, by osiągnąć porozumienie.
(Magdalena Zbylut/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
05:59
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 25.11
-
21:04
Ludowcy poprą w wyborach prezydenckich Szymona Hołownię?
-
17:00
Notowanie nr 1545 z 24.11.2024 r.
-
16:12
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta Polski. PiS udzieliło mu poparcia
-
15:24
Dachowanie auta na drodze krajowej w Gródku. Są ranni
-
15:04
Zakupy w stylu slow na tarnowskim targu. Kolejna okazja – przed świętami
-
14:45
Święta i Sylwester w górach? W niektórych hotelach pełne obłożenie
-
14:19
Komu soli, komu? W Tarnowie powstała grota solna
-
13:47
Pasażerze, robiłeś zdjęcia autobusom, pętlom, przystankom? To świetnie!
-
13:15
Rozpoczyna się remont drogi nr 94 w Bolesławiu. Ruch tylko jednym pasem
-
12:15
Człowieku, kup nam karmę, a dostaniesz choinkę
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze