Dzięki dofinansowaniu możliwe będzie opracowanie dokumentacji cyfrowej 830 unikatowych obiektów z przełomu XIX i XX wieku, które nie mają odpowiedników w innych muzeach, co czyni je wyjątkowymi w skali kraju i świata. Wszystkie obiekty zostaną udostępnione na zmodernizowanej platformie internetowej krakowskiej placówki.
Rysunki, ludowe skrzynie wianne
Wśród nich znajdą się historyczne ubiory krakowskie, ludowe skrzynie wianne – unikalne przykłady małopolskiego zdobnictwa meblarskiego, a także rysunki, ilustracje i szkice etnograficzne detali ubiorów, akcesoriów oraz zdobień.
„Projekt ma na celu popularyzację oraz ochronę dziedzictwa kulturowego Małopolski poprzez powszechne i otwarte udostępnienie zdigitalizowanych zbiorów online dla szerokiego grona odbiorców” - mówi Monika Dudek. dyrektorka Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Realizacja przedsięwzięcia zaplanowana jest na okres od połowy 2025 do połowy 2028 roku. Zgodnie z planami zmodernizowana platforma internetowa będzie dostosowana do najnowszych standardów technologicznych i potrzeb użytkowników. Projekt zakłada, że serwis będzie nie tylko łatwy w obsłudze, ale także intuicyjny, zapewniając użytkownikom wygodny dostęp do bogatego zasobu cyfrowego.
„Dzięki nowoczesnemu interfejsowi i zoptymalizowanej wyszukiwarce odwiedzający będą mogli z łatwością przeszukiwać, eksplorować i wykorzystywać zdigitalizowane obiekty w różnych celach: badawczych, edukacyjnych, artystycznych i historycznych” - mówi Dudek.