Montaż tradycyjnej żywej szopki u franciszkanów rozpocznie się prawdopodobnie tydzień przed Wigilią. Konstrukcję podziwiać będzie można od 24 do 26 grudnia. W szopce znajdą się postacie biblijne, w które wcielą się ludzie, oraz zwierzęta sprowadzone z zoo. Będą to - przekazał rzecznik - osioł, dwie kozy, dwie lamy i kuc.

Na scenie obok szopki tradycyjnie odbędą się koncerty kolęd. Oprócz Haliny Frąckowiak, gościa honorowego 32. żywej szopki, krakowianie i turyści usłyszą kwartet C.D.N. oraz franciszkański zespół Fioretti. W programie 32. edycji są również jasełka w wykonaniu m.in. uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie oraz studentów z Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego.

W wieczór wigilijny (godz. 22:30) odbędzie się uroczysta inauguracja żywej szopki. Wówczas metropolita krakowski oraz minister prowincjalny franciszkanów złożą życzenia, a także podzielą się opłatkiem ze zgromadzonymi. Następnie, do chwili rozpoczęcia pasterki o północy, przewidziano wspólne kolędowanie.

Pierwszego i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia jasełka i koncerty przy ul. Franciszkańskiej odbywać się będą w godz. od 13.30 do 19.

Pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. w grocie we włoskiej miejscowości Greccio. Chciał w ten sposób odtworzyć realia narodzin Jezusa. W 1992 r. franciszkańscy seminarzyści zwyczaj ten przeszczepili do Polski, do Krakowa. Było to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym.