Na nominację, szkoła w Myślenicach zasłużyła przepisem o tym, że ocena zachowania ucznia zależy od tego, czy jest on akceptowany przez inne osoby w klasie. O wynikach decydowali internauci poprzez głosowanie.
To zupełne odwrócenie roli szkoły, która powinna pomagać uczniom zmagającym się z brakiem akceptacji, a nie ich za to karać. Oceniać w ramach oceny zachowania można wyłącznie to, na co uczeń ma wpływ. A brak akceptacji może wynikać z różnych powodów, np. dyskryminacji, czemu szkoła musi przeciwdziałać
– zwraca uwagę członkini SUS i koordynatorka plebiscytu Emilia Kassner. Na szkołę w Myślenicach głos oddało 558 osób.
Zwycięzca plebiscytu - Szkoła Podstawowa numer 2 z Wodzisławia Śląskiego - w statucie szkoły ma zapis zezwalający dyrektorowi na ograniczanie uczniom ich praw zawartych między innymi... w Konstytucji.
Nominacje wybierane są spośród przypadków, które spływają do Stowarzyszenia przez cały rok, w trakcie interwencji prowadzonych przez jego wolontariuszy. Z setek niefortunnych postanowień do plebiscytu trafiają tylko te najbardziej zdumiewające. Jak co roku o antynagrodę „walczyło” osiem szkół z różnych części Polski.
Dyrektorzy obu szkół, jeszcze przed finałowym głosowaniem, zadeklarowali zmianę kontrowersyjnych zapisów.
Jak podkreślają działacze Stowarzyszenia, celem konkursu jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest refleksja nad prawem kierowanym do najmłodszych obywateli.
Z roku na rok, przy okazji każdej kolejnej edycji obserwujemy, że temat jest traktowany w debacie publicznej z coraz większą uwagą. To prawdziwy paradoks, że im śmieszniejsze absurdy pokazujemy, tym poważniej podchodzi się do kwestii praw ucznia. To naprawdę działa
– podsumowuje Damian Zdancewicz z SUS.
Ostatnie miejsce na podium Statutowego Absurdu Roku 2024 przypadło I Prywatnemu Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Drapiewskiego w Płocku. Szkoła rościła sobie prawo do oceniania uczniów za aktywność na jej oficjalnym koncie facebookowym.