Muzeum Fotografii otworzyło w maju swoją pierwszą stałą wystawę zat. "Co robi zdjęcie". Ekspozycja gromadzi około tysiąca obiektów, w tym ponad 350 oryginalnych odbitek. - To wystawa o historii fotografii, ale także o jej przyszłości - podkreślała Magdalena Szumiec z miesięcznika "Kraków i świat". Podzielona na pięć części nowa wystawa wprowadzi widza w świat różnych technik fotograficznych, pozwalając mu zrozumieć nie tylko, jak powstają współczesne odbitki fotograficzne, ale także dowiedzieć się, jakie metody wcześniej stosowano do zapisu obrazów na papierze. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi polskimi fotografami i fotografkami, których prace znajdują się w krakowskich zbiorach – od patrona muzeum, Walerego Rzewuskiego i autorkę tzw. „skarbu z Limanowej”, fotografkę-amatorkę Klementynę Zubrzycką-Bączkowską, przez Jerzego Lewczyńskiego, Zofię Rydet i Zygmunta Rytkę, aż po współczesnych twórców, takich jak Robert Kuśmirowski czy Anna Orłowska.
- A
- A
- A
Znamy laureatów Marki Radia Kraków za kwiecień, maj i czerwiec 2022
Wielki triumf MUFO Muzeum Fotografii, nagrody dla Teatru Barakah i Muzeum Narodowego w Krakowie. Wybraliśmy laureatów wiosennej edycji Marki Radia Kraków: za kwiecień, maj i czerwiec. Dyskutowali: Magdalena Szumiec, Łukasz Gazur, Kamil Kuitkowski i Justyna Nowicka.„Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni” w kamienicy Szołayskich - to kolejna wystawa, którą nagrodziliśmy Marką Radia Kraków w edycji wiosennej. Instalacja współczesnej artystki Alicji Bielawskiej włącza się w narrację stałej Galerii Dizajnu Muzeum Narodowego w Krakowie.
To prezentacja tkanin użytkowych i inspirowanych nimi form przestrzennych. - I ważna wypowiedź o naszej rzeczywistości - mówił Kamil Kuitkowski. Wystawa pokazuje, w jaki sposób tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach w czasach przed upowszechnieniem się elektryczności uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody. Dziś, gdy spędzamy większość czasu w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem i klimatyzowanych biurach, rytm pór dnia i nocy czy niuanse związane ze zmieniającymi się porami roku są dla nas mniej czytelne. Przypomnienie dawnych domowych rytuałów może nam pomóc na nowo się do nich dostroić: pielęgnować relację z otoczeniem, a w konsekwencji uważniej reagować na zmiany związane z katastrofą klimatyczną.
Wystawa, zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, była pokazywana w pawilonie polskim na London Design Biennale 2021.
Jury wiosennej Marki RK zawróciło także uwagę spektakl Teatru Barakah - „Anioły w Ameryce, czyli demony w Polsce”. To współczesny tekst autorstwa Michała Telegi, inspirowany głośnym dramatem Tony’ego Kushnera z przełomu tysiącleci. Amerykański dramat zainspirował twórców do stworzenia opowieści dziejącej się tu i teraz, w Polsce XXI wieku. "Osobiste doświadczenia artystów wepchnięte w anielską strukturę to historie ukrywania się, wychodzenia z szafy, mniej i bardziej efektownych coming outów, historie osobiste i współczesne. Udokumentowane zostały nasze historie, ale przejrzeć się może w nich każdy, również Ty! Bo przecież każdy ma coś do ukrycia, z czym boi się wyjść z szafy do społeczeństwa" - mówią twórcy tego przedstawienia. - Powstał spektakl uniwersalny, podejmujący temat cielesności i przekraczania granic, bardzo polityczny, jednocześnie piękny i zmysłowy - konkludowali jurorzy.
jn
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:52
Tschofenig zwycięzcą 73. Turnieju Czterech Skoczni, Wąsek 8. w Bischofshofen!
-
16:05
Władysław Kosiniak-Kamysz: Nie będzie polskiej zgody na niszczenie rolnictwa ani w Polsce, ani w Europie
-
15:46
W Tarnowie trzej królowie zajechali w tym roku dorożką
-
15:30
Tłumy w orszaku trzech króli; abp Jędraszewski: "pod pozorem nauczania o zdrowiu chcą wprowadzić deprawację dzieci i młodzieży"
-
13:54
Tłumy krakowian i turystów w Orszaku Trzech Króli w Krakowie
-
13:23
Dobre wieści z Zakopianki. Ruch na trasie z Zakopanego do Krakowa powoli się zmniejsza.
-
12:51
XIII Orszak Trzech Króli przeszedł przez Nowy Sącz
-
12:44
Orszak Trzech Króli w Nowym Sączu
-
12:09
Skafander to ciało, motyl to myśl. Rzecz o tym, gdzie kończy się neurotypowość
-
12:02
W 2024 roku papieskie muzeum w Wadowicach bez rekordu, ale jest lepiej niż w 2023
-
11:44
Trzeba się pospieszyć. Tę żywą szopkę można zobaczyć jeszcze tylko dzisiaj
-
09:43
Trudne warunki na szlakach w Beskidach; wzmaga się wiatr
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze