- A
- A
- A
Zegar odliczający dni do ŚDM zawisł nielegalnie?
Nie wiadomo, czy zegar odliczający dni do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, będzie nadal wisiał na Bazylice Mariackiej. Jak ustaliło Radio Kraków, pojawiło się podejrzenie, że elektroniczna tablica wisi na zabytku nielegalnie. Strona kościelna prosiła miejskiego konserwatora zabytków o pozwolenie na umieszczenie tablicy na kościele, ale zgody nie otrzymała. Odpowiedź od miasta sugerująca inną lokalizację dotarła do organizatorów ŚDM dopiero w poniedziałek 27 lipca, czyli dzień po hucznym uruchomieniu zegara.Rynek Główny jest objęty uchwałą o tzw. parku kulturowym, która zabrania eksponowania świecących, elektronicznych tablic w ścisłym centrum miasta, bez pozwolenia konserwatora zabytków i plastyka miejskiego.
"Będziemy starali się uzyskać dodatkowe wyjaśnienia od strony kościelnej. Natomiast w świetle przepisów korzystniej by było, żeby taki zegar stanął gdzieś w przestrzeni Rynku, niekoniecznie na fasadzie jednego z najpiękniejszych kościołów" - mówi Radiu Kraków Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa.
Organizatorzy ŚDM twierdzą, że dopełnili wszystkich formalności. Zegar został jednak zawieszony bez oficjalnego pozwolenia. Odpowiedź miasta dotarła do organizatorów dzień po uruchomienia zegara. "W tym pismie od konserwatora zasugerowano nam monument z zegarem umieszczony gdzieś na płycie Rynku. Ale to oczywiście będzie wymagało dodatkowych pozwoleń" - tłumaczy ks. Adam Parszywka z komitetu organizacyjnego ŚDM. Strona kościelna liczy jednak, że zegar będzie mógł pozostać na fasadzie Bazyliki Mariackiej.
Hiszpania, Korea Południowa, Kongo i Kanada - między innymi reprezentacje tych krajów już zgłosiły swój udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Za pomocą systemu rejestracyjnego, który ruszył w niedzielę, zgłosiło się już ponad 100 tys. osób. Pierwsza polska grupa, która zgłosiła swój udział w ŚDM, to młodzież z diecezji pelplińskiej. Są już też zapisane grupy z Gliwic czy Bielska-Białej.
Rejestracja na spotkanie młodych będzie trwać blisko rok. System rejestracji zostanie zamknięty na kilka tygodni przed spotkaniem z papieżem. Organizatorzy liczą, że swój udział zgłosi 2 mln młodych z całego świata.
Zarejestrować można się za pomocą formularza umieszczonego TUTAJ. Rejestracja jest możliwa w 5 językach: polskim, angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim.
(Teresa Gut/ew)
Obserwuj autorkę na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:02
Karol Nawrocki w Nowym Sączu: Nasza pomoc nie spotkała się z najmniejszą wdzięcznością państwa ukraińskiego
-
21:46
Byłe selekcjoner jednostki NIL: W wojskach specjalnych najważniejszy jest człowiek
-
21:03
Kto barwi krakowskie rzeki? Zielona Wilga, czerwony potok Rzewny...
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze