Zebrane środki przekażą krawcowym z teatrów: Bagatela, Słowackiego i Starego, które od marca przygotowują odzież dla krakowskich medyków. Później gotowe kombinezony dostarczą do szpitali i innych placówek medycznych w Małopolsce.

„Zapotrzebowanie na stroje jest ogromne, dlatego nie wyznaczamy sobie ilościowej poprzeczki. Wszystkie datki, które otrzymamy, będziemy wykorzystywać na bieżąco. Cena charytatywnej produkcji kombinezonów jest kilkanaście razy niższa od rynkowej” – wyjaśnił Klaudiusz Bolt z Samorządu Studentów UJ, który to samorząd zainicjował akcję wraz z grupą lekarzy stażystów z inicjatywy Koronazglowy.pl

Firmy, które mogą przekazać potrzebne materiały – 100-procentowy poliester + PU lub Tyvek, zamki błyskawiczne wodoodporne, gumka dziana 0,5 cm – proszone są o kontakt z organizatorami za pośrednictwem maila: [email protected].

Środki finansowe na zakup materiałów można wpłacać na konto Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce. W tytule przelewu należy wpisać „Zbroja dla medyka”.

W akcję szycia odzieży dla medyków od ponad miesiąca zaangażowane są krawcowe z teatrów: Bagatela, Słowackiego i Starego. Kilkanaście pań pracuje w teatralnych pracowniach, muszą zachować środki bezpieczeństwa. Potrzebne materiały dostarczają im samochody należące do teatrów.

Krawcowe uszyły już ok. 5 tys. sztuk odzieży ochronnej. W pracowni Starego Teatru powstają także przyłbice ochronne. Do tej pory pomoce trafiały głównie do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Tu też znajduje się punt przekazu potrzebnych materiałów dla tych, którzy mogą je osobiście dostarczyć.

"Praca nie ustaje. Cieszy nas solidarność społeczna, wsparcie ze strony różnych instytucji. Nikt nie ma wątpliwości, że trzeba pomóc. Myślę, że w obliczu pandemii społeczeństwo zdało egzamin z solidarności. Bardzo dziękuję wszystkim” – powiedziała w piątek PAP Alina Kamińska, aktorka, członkini zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szpitala Żeromskiego, pomysłodawczyni teatralnego wsparcia dla placówek zdrowia.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 

PAP/bp