Wykłady i zajęcia z przedmiotów humanistycznych oraz geografii uczelnia zaplanowała zarówno na semestr zimowy, jak i letni – przy czym projekt w semestrze letnim potrwa do kwietnia, ze względu na matury.
"Bardzo dużo szkół się zgłasza. Na niektóre wykłady mamy nawet 300 osób. We wczorajszym (wtorek-PAP) uczestniczyło 80 uczniów. Zgłaszają się nie tylko całe klasy, ale i pojedynczy uczniowie – w przypadku kiedy cała klasa nie jest zainteresowana tematyką zajęć " – powiedziała w środę PAP Karina Olesiak z Uniwersytetu Pedagogicznego (UP) w Krakowie.
Uczelnia wyznaczyła terminy i godziny wykładów, ale szkoły mogą takie również zamawiać na życzenie. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej uniwersytetu. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
Akcja „Zaproś wykładowcę” pierwotnie miała być ograniczona do Małopolski, ale ostatecznie zdecydowano, że będzie miała charakter ogólnopolski. W wykładach biorą udział uczniowie z różnych województw.
"Organizując cykl zajęć, staramy się wzbogacić podstawę programową, poszerzyć wiedzę młodzieży, zmusić do dyskusji. Po spotkaniach online widać, że młodzi ludzie są ciekawi świata, zaangażowani w dyskusje. Bardzo dobrze radzą sobie z zajęciami prowadzonymi przez internet" – powiedziała Olesiak.
Przed pandemią UP organizował wykłady i zajęcia stacjonarne, w ramach targów edukacyjnych, dla zainteresowanych szkół w Małopolsce.
PAP/bp