Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zamek Rabsztyn koło Olkusza po dwóch latach ponownie otwarty dla zwiedzających

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2021.05.29 09:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:03 )
W ramach prowadzonych prac zabezpieczono fragmenty murów. Udało się także odgruzować podziemia i zagospodarować do obsługi ruchu turystycznego z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Marcin Wiercioch, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

fot: Marek Lasyk

posłuchaj Marcina Wierciocha
Skarby Małopolski: zamek w Rabsztynie

Zmienił się cały dziedziniec, są wygospodarowane przestrzenie dla działań artystycznych typu plenery malarskie, scena. Zwiedzający mogą też założyć słuchawki i z audioprzewodnikiem posłuchać historii zamku. Warto to miejsce odwiedzić również ze względu na wspaniałe widoki, które można z zamku podziwiać.

Zamek w Rabsztynie wchodził w skład tzw. Orlich Gniazd. Został rozbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego. Obecnie turyści zwiedzają ruiny warowni. Bilet ulgowy kosztuje 8 złotych, a normalny - 12.

Zgodnie z umową wartość inwestycji to ponad 3 miliony złotych. Połowa środków pochodzi z funduszy unijnych.

Posłuchaj audycji:     Zamek Rabsztyn

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/bp

 

posłuchaj zwiedzających fot: PAP/Łukas Gągulski

fot: PAP/Łukas Gągulski

"Turyści mogą tutaj dotknąć historii, która na nowo w tym miejscu ożywa" – mówił w sobotę podczas otwarcia obiektu burmistrz Olkusza Roman Piaśnik.

"Zamek Rabsztyn jest prawdziwą perłą Szlaku Orlich Gniazd. Nawet wtedy, kiedy ze względu na trwające prace był zamknięty, turyści podziwiali jego piękno" – mówił burmistrz Olkusza Roman Piaśnik. Dodał, że warownia zmienił się nie do poznania. "Turyści mogą dotknąć historii, która na nowo w tym miejscu ożywa. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia województwa małopolskiego" – podkreślił, dziękując za pomoc.

Zamek w Rabsztynie stał się własnością gminy Olkusz w 1990 r. W ostatnich 20 latach wykonano prace konserwatorskie mające na celu uratowanie i zabezpieczenie zabytku. Towarzyszyły im także prace rekonstrukcyjne: odtworzono węzeł bramny z herbem Leliwa (2008/2009), część zamku górnego na oryginalnych fundamentach odsłoniętych przez archeologów, a także odkryto piwnice tzw. zamku średniego – zabezpieczono je przeszklonym pawilonem, gdzie docelowo znajdzie się ekspozycja muzealna. Wykonano także iluminację zabytku.

"Ruiny kryją w sobie tajemnicę, poruszają wyobraźnię, sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać, jak mogli tutaj żyć ludzie. Największym atutem zamku w Rabsztynie jest to, że jest on połączeniem historii i przyrody, jest położony na wysokiej skale, otoczony pięknymi lasami" – mówił PAP Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia "Zamek Rabsztyn" i pracownik Urzędu Miasta Olkusza.

W latach 2019-2020 trwały prace w celu dostosowania zamku do ruchu turystycznego. Kosztowały 3,2 mln zł i były dofinasowane z pieniędzy z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Dostosowano dziedziniec, zabezpieczono mury, odgruzowano piwnice dawnej części pałacowej i urządzono w nich podziemny pawilon z punktem obsługi ruchu turystycznego, z kawiarnią i toaletami. Zamek jest dostępny dla niepełnosprawnych.

fot: PAP/Łukasz Gągulski

Dzieje zamku w Rabsztynie sięgają średniowiecza, kiedy na wysokiej wapiennej Kruczej Skale powstała warownia z wysoką okrągłą wieżą. Zamek – siedziba starostwa – wielokrotnie zmieniał właścicieli. Byli nimi: Spytko z Melsztyna, rodzina Toporczyków później m.in. Bonerowie, a na początku XVII w. przeszedł w ręce Zygmunta Myszkowskiego.

Podczas potopu szwedzkiego zamek został spalony, a później tylko częściowo odbudowany. Na początku XVIII w. wybudowano u podnóża zamku dwór starościński i folwark, a zamek popadał w coraz większą ruinę. W połowie XIX w. zniszczenia dopełniła miejscowa ludność, rozbierając zamkowe mury dla odzyskania budulca, a na przełomie XIX i XX w. zniszczona została wysoka cylindryczna wieża.

Pierwsze próby jego ratowania podjęto w 1918 r. Po II wojnie światowej zabytek został pozostawiony sam sobie i nadal niszczał. W latach 80. grono regionalistów podjęło pierwsze próby ratowania obiektu. W 2000 r. powstało Stowarzyszenie "Zamek Rabsztyn", a inicjatorem odbudowy był Marian Maryszewski.

 

 

PAP/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię