Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zakopane upamiętniło wyjątkową wizytę W. Szymborskiej

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2014.01.27 08:49 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:19 )
Zakopane specjalną tablicą upamiętni legendarny pobyt Wisławy Szymborskiej w Domu Pracy Twórczej "Astoria", podczas którego poetka dowiedziała się o przyznaniu jej nagrody Nobla.

fot. P. Bolechowski

Posłuchaj wypowiedzi Piotra Bąka, historyka Zakopanego
Zakopane upamiętni wyjątkową wizytę W. Szymborskiej


To ważne wydarzenie miało miejsce 3 października 1996 roku , kiedy to poetka, przebywając pod Tatrami, telefonicznie dowiedziała się o przyznaniu jej nagrody. "Astoria" to pensjonat położony na uboczu, w cichej spokojnej dzielnicy. Starsi pracownicy "Astorii" doskonale pamiętają ten dzień - tak jak Kazimiera Głowacka.

 

 

Posłuchaj: 

 

]

Urszula Malinowska-Stopka, kierownik "Astorii", dodaje w rozmowie z Radiem Kraków, że pani Wisława co roku odwiedzała ją też choć na chwilę w swoim gabinecie.




Pod koniec swojego życia Wisława Szymborska częściej bywała w domu pracy twórczej ZAIKS "Halama", ale bardzo często wpadała do "Astorii", aby, m.in. odwiedzać przyjeżdżających tam swoich przyjaciół. Ostatni raz Szymborska pojawiła się w zakopiańskiej "Astorii" w październiku 2011 roku . Piotr Bąk, historyk Zakopanego, przypomina natomiast, że Noblistka związana była ze stolicą Tatr od urodzenia .

Michał Rusinek sekretarz Wisławy Szymborskiej mówił dzisiaj podczas odsłonięcia tablicy, że gdyby poetka żyła zapewne, nie zgodziłaby się na takie honorowanie jej osoby:

[

 

Posłuchaj



W planach jest wydanie zbioru listów Wisławy Szymborskiej, które powstały właśnie w zakopiańskiej Astorii. Być może w książce znajdą się również anegdoty związane z "Astorią" i postacią Wisławy Szymborskiej
[

 

 

 

Posłuchaj: 

 

 

 

]

Do dzisiaj opowiadana jest w Zakopanem anegdota, że gdy poetka dowiedziała się o przyznaniu jest prestiżowej nagrody, to miała powiedzieć "O Boże, dlaczego właśnie ja?". Dzisiaj, na ścianie "Astorii", zawiśnie tablica upamiętniająca tamte wydarzenia z 1996 roku. Na wieczór zaplanowano również odczyt poezji z udziałem Ewy Lipskiej, Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego .

 

 


Przemysław Bolechowski/ew

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię