- A
- A
- A
Zakończył się remont zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej
Zabytkowa strzelnica garnizonowa, w której ćwiczyli m.in. legioniści Józefa Piłsudskiego, odzyskała dawny blask. Obiekt na krakowskiej Woli Justowskiej posłuży do celów sportowo-rekreacyjnych i wystawienniczo-konferencyjnych. Obecnie trwa przetarg, ogłoszony przez prezydenta Krakowa, na operatora budynku. Rozstrzygnięcie nastąpi prawdopodobnie pod koniec września. Zwycięzca konkursu będzie użytkował nieruchomość przez 40 lat.W wyniku trzyletniej rewitalizacji XIX-wieczny obiekt odzyskał wygląd z czasów Józefa Piłsudskiego.
Konstrukcja jest drewniana, wysoka, jednokondygnacyjna z centralną rotundą nakrytą wielospadowym, spłaszczonym dachem i dwoma skrzydłami po bokach. Od północy pawilon ma półkolisty ryzalit. Południowa część pawilonu, z którego żołnierze strzelali i która miała otwartą konstrukcję, została zamknięta przeszkleniem.
Pod zrekonstruowanym budynkiem jest piwnica, której pierwotnie nie było. Posłuży ona jako zaplecze do obsługi nowych funkcji obiektu. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ponad 1 tys. mkw. (powierzchnia piwnicy zajmuje 350 mkw., a parteru – 675 mkw.)
„Jesteśmy zadowoleni z efektu prac. Dały one bardzo dobry efekt wizualny i estetyczny, spodziewam się że i jakościowy, ale to pokaże czas” – powiedziała PAP Halina Rojkowska-Tasak z biura miejskiego konserwatora zabytków.
Drewniana strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi przez lata stała zrujnowana i opustoszała, budynek ulegał degradacji. Demontaż był konieczny ze względu na konserwację drewnianych elementów i konieczność odtworzenia części, których konserwacja i ponowne wykorzystanie nie było już możliwe. Elementy drewniane konstrukcji po części są oryginalne, po części są zupełnie nowe.
Jak dowiedziała się reporterka Radia Kraków, w przygotowaniu jest film, które pokaże poszczególne etapy rewitalizacji obiektu.
Inwestorem remontu był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Koszt to ok. 12 mln zł, z czego większość pokryła gmina miejska Kraków. Prace współfinansował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Strzelnica na Woli Justowskiej została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego.
Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt przejęła gmina miejska Kraków. Nie nadawał się już w tym czasie do użytku.
W audycji "Przed hejnałem" przypomnieliśmy Państwu historię zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej. Strzelnica związana jest także ze Świętem Niepodległości. W Strzelnicy tej bowiem w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swe umiejętności legioniści komendanta Józefa Piłsudskiego. WIĘCEJ
(Dominika Baraniec,PAP/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:35
Nowy prezes tarnowskiego MPK chce reaktywować stację paliw. Ceny u konkurencji spadną?
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 27.11
-
22:03
Unia zepsuła jubileusz Podhala, GieKSa wywozi punkty z Krakowa. POSŁUCHAJ
-
21:22
Śledczy wyjaśniają przyczyny śmierci 25-letniego strażaka z Białego Dunajca. Są wstępne ustalenia
-
21:15
Nowy Sącz: w przyszłym roku drastyczne podwyżki opłat za odbiór śmieci
-
21:01
Ogłoszono laureatów 11. edycji konkursu IPN "Audycja Historyczna Roku". Dziennikarki Radia Kraków z nagrodą
-
20:27
Znana piosenkarka gościem żywej szopki franciszkanów
-
20:00
Slow wedding. Czym jest ten trend i jak zorganizować wesele w duchu slow?
-
19:56
Co z atrakcyjną siatką połączeń PKP na linii Kraków-Warszawa?
-
19:15
Miejskie autobusy tylko na prąd lub wodór. Czy polskie miasta są na to gotowe?
-
17:51
Jakub Wolny za Macieja Kota
-
17:00
Radosne "miau" - kotek Pandek opuścił szpital i szuka dobrego opiekuna
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze